Aktualności


CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM

„Na straganie w dzień targowy
takie słyszy się rozmowy (…)”

Wspomnienia z wycieczki w Góry Świętokrzyskie

W dniach 12-13 czerwca uczniowie klas V, VI i VII naszej szkoły przebywali na wycieczce w Górach Świętokrzyskich.
Zwiedzanie tego pięknego regionu rozpoczęliśmy od odwiedzin najstarszego sanktuarium na ziemiach Polskich na Św. Krzyżu, gdzie weszliśmy tzw. „drogą królewską”, która biegnie przez tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na miejsce dotarliśmy około godz. 10.30 następnie pani przewodnik zapoznała nas z historią i legendami dotyczącymi tej okolicy. Później udaliśmy się do kaplicy Drzewa Krzyża Św., gdzie ojciec Stanisław - najstarszy zakonnik przebywający w tym sanktuarium udzielił nam błogosławieństwa relikwiami Krzyża Św.
Po krótkiej przerwie poświęconej na zakup pamiątek i wykonanie pamiątkowych zdjęć udaliśmy się „meleksami” do Huty Szklanej, gdzie na parkingu czekał już nasz autokar, by zawieźć nas na miejsce kolejnej zaplanowanej atrakcji – był to Ostrowiec Świętokrzyski i „LASER SPACE”. Uczniowie spędzili tam dwie godziny na grach i zabawach indywidualnych i integracyjnych. Mieli możliwość zagrać w paintball, pokonać laserowy labirynt przeszkód oraz uczestniczyć w wirtualnym przejeździe na „roller coaster”. Po zakończeniu zmagań w „LASER SPACE” udaliśmy się do Nowej Słupi, gdzie w „Willi Czarownica” czekały na nas miejsca noclegowe.
Po zasłużonym odpoczynku następnego dnia udaliśmy się do Chęcin, by podziwiać piękne ruiny wczesnośredniowiecznego zamku. Pan przewodnik zapoznał nas z bardzo ciekawą historią tej warowni i jej okolicy.
Następnym punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Leonadra da Vinci, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z cudami techniki i osobiście testować wybrane eksponaty i rozwiązywać zagadki logiczne przygotowane przez pracowników centrum. Na koniec wizyty w tym miejscu uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. „ Od korzeni po koronę poznaj drzewa lepszą stronę”, gdzie mieli możliwość zapoznania się z otaczającym nas światem przyrody, rolą drzew w życiu człowieka i innymi ciekawostkami dotyczącymi świata roślin. Kończąc warsztaty każdy z uczniów wykonał samodzielnie pamiątkową świecę o wybranym leśnym zapachu.
Kończąc naszą wizytę na ziemi świętokrzyskiej udaliśmy się w kierunku stolicy regionu – Kielc, gdzie mieliśmy zaplanowaną ostatnią atrakcję naszej wycieczki – wizytę w kręgielni. Uczniowie spędzili tam czas ucząc się nowej umiejętności – gry w kręgle. Po zakończeniu zabawy w kręgielni odwiedziliśmy bar MacDonald, w którym zjedliśmy kolację. W godzinach wieczornych po około dwugodzinnej podróży, zmęczeni i pełni wrażeń dotarliśmy do Stalów, gdzie na miejscu zbiórki czekali stęsknieni rodzice.

Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin
Szkolny Konkurs Wiedzy - Fryderyk Chopin

Szkoła pełna talentów

We wrześniu 2022 r. nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji "Szkoły pełne talentów” prowadzonej przez sklepy Lidl. W akcji zbierania voucherów wzięło udział 10 600 szkół.
„Talenciaka” można było zdobyć dla wybranej szkoły robiąc zakupy
|w markecie Lidl za kwotę 50 zł.
W okresie od września do listopada zebraliśmy 992 „talenciaki”, które
w grudniu zostały wymienione na pomoce naukowe: zestaw zegarów oraz zestaw tangramów do nauki matematyki. W kwietniu i w maju wybrane pomoce naukowe zostały dostarczone do naszej placówki.

Dzień Dziecka w naszej szkole

1 czerwca to jedno z najprzyjemniejszych świąt w roku, święto wszystkich dzieci na całym świecie. Ten dzień w naszej szkole również upłynął w wyjątkowej atmosferze.
Zamiast tradycyjnych lekcji uczniowie klas I-VII uczestniczyli w zajęciach o charakterze rekreacyjno-sportowym na boisku szkolnym. Zmagania sportowe odbywały się w następujących rozgrywkach: mecz piłki nożnej, piłki koszykowej, klasowy turniej dwóch ogni, sportowy tor przeszkód, skoki na skakance, kręcenie hula hop, przeciąganie liny oraz turniej Darta. Rywalizacji towarzyszyło dużo śmiechu i sportowych emocji. Dużą atrakcją cieszyło się malowanie twarzy. Po zakończeniu zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody będące niespodzianką. Nad zaspokojeniem rozbudzonych apetytów czuwały Panie które przygotowały grilla oraz słodki poczęstunek.

Wycieczka „zerówki” do Magicznych Ogrodów

7 czerwca z okazji Dnia Dziecka odbyła się wycieczka  autokarowa   do "Magicznych Ogrodów"  w Janowcu. Opiekunami byli p. Beata Kułaga i Pani Sabina Żmuda. Na miejscu powitały nas bajkowe postacie. Przekraczając bramę tego wspaniałego miejsca staliśmy się częścią niezwykłego świata, zamieszkałego przez tajemnicze istoty m.in. Krasnoludy, Mordole i Wróżki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy z animatorem od odwiedzin Skrzata Kronikarza mieszkającego w starym drzewie. Skrzat opowiedział dzieciom historię Magicznych Ogrodów. Magiczne Ogrody to wspaniała atrakcja, która nas zachwyciła. W tym rodzinnym parku, który został stworzony w oparciu o oryginalną baśniową historię, każdy z nas przeżył wspaniałą przygodę. Pośród kwiatów, drzew i krzewów mogliśmy zwiedzać bajeczne krainy zamieszkiwane przez niezwykłe istoty. Każda kraina była sensorycznym polem doświadczeń, stymulującym  rozwój i wyobraźnię dzieci oraz budującym w nich pewność siebie i poczucie wartości. Każda z krain oferowała inne atrakcje, zaplanowane tak, by wspierały rozwój zmysłów i wyobraźni dziecka. Przykładem może bulwiakowa osada czy robankowe wzgórze. Dzieci zobaczyły pierwszy raz w życiu marchewy większe od ludzi oraz urządzenia pozwalające na zabawę z wodą, żwirem i piaskiem. Dzięki wszystkim znajdującym się tam atrakcjom, tj.  zjeżdżalnie, place zabaw, huśtawki, karuzele, plaża, tratwy, tunele oraz zamek wróżek, spędziliśmy czas bardzo przyjemnie i „pracowicie”. W czasie przerw od zabawy mogliśmy skorzystać z zacisznych miejsc odpoczynku, a także posilić się w restauracji. Na koniec, by zatrzymać na dłużej magię pobytu w Magicznych Ogrodach udaliśmy  się do jednego z baśniowych sklepików, by zakupić pamiątki. Wrażenia i miłe wspomnienia z pobytu na długo zostaną w naszej pamięci. To był naprawdę wspaniały i udany wyjazd.                                                                                                                 Beata Kułaga                                                                                        

PIERWSZOKLASIŚCI W MAGICZNYCH OGRODACH

 2 czerwca, uczniowie klasy pierwszej udali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Magicznych Ogrodów w Trzciankach k. Janowca. Na miejscu przywitała ich baśniowa postać „Bulwiaka”, w którą wcieliła się animatorka. Towarzyszyła ona naszej gromadce w dwugodzinnej wędrówce po parku. Pod jej pieczą pierwszoklasiści odkrywali kolejne, niezwykłe krainy Magicznych Ogrodów zamieszkałe przez: urocze Wróżki Smużki, siejące postrach Mordole, sympatyczne Bulwiaki i dzielne Krasnoludy. Wędrówka dzieci wzbogacona została o liczne gry i zabawy sensoryczne. Pokonując Krasnoludzką Wieżę Prób nasi mali śmiałkowie mieli okazję wykazać się sprawnością i siłą, a przekraczając bramy „Mroczyska”, także i odwagą. W trakcie swojego pobytu uczniowie dowoli korzystali z licznych atrakcji magicznego parku: Krasnoludzkiej Karuzeli, tratw, zjeżdżalni, przejażdżki kolejką, dmuchańcówa także placów zabaw. Punktem kończącym wycieczkę było wspólne odtańczenie z baśniowymi postaciami „tańca Mordoli” oraz obejrzenie pokazu żonglerki ognistymi pałeczkami w wykonaniu „krasnoluda”.

„Sprintem do maratonu” IX Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków

W tym roku, po raz pierwszy nasze przedszkole przyłączyło się do akcji organizowanej przez wydawnictwo „Bliżej przedszkola” - Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków pt. „Sprintem do maratonu". 

Wojewódzki Turniej BRD

W dniu 25 maja 2023 r. na obiektach Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu k. Dębicy, odbyły się eliminacje wojewódzkie do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Podstawowych. Nasi reprezentanci w składzie Alicja Paź, Aleksandra Drożdż, Olaf Furman i Radosław Żak po zwycięstwie na etapach gminnym i powiatowym, na etapie wojewódzkim wywalczyli wysokie 7 miejsce. Turniej składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna miała na celu sprawdzenie wiedzy uczestników z zakresu przepisów o ruchu drogowym oraz poruszania się po skrzyżowaniach. Po rozwiązaniu testu każdy uczestnik turnieju przystąpił do części praktycznej, polegającej na przejechaniu rowerem przez miasteczko ruchu drogowego zgodnie ze znakami, sygnalizacją świetlną i obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, a także pokonaniu rowerowego toru przeszkód. Ważną konkurencją było także zadanie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

        We wtorek 9 maja uczniowie klas 1-3 wzięli udział w spotkaniu z dietetykiem, którego celem było zwiększania świadomości uczniów na temat zdrowego odżywiania. Pani Katarzyna Placha w ciekawy sposób przekazywała wiedzę, jak powinien wyglądać codzienny posiłek ucznia.

Wycieczka czwartoklasistów

W piątkowy poranek, 5 maja uczniowie klasy 4a i 4b wyjechali na wycieczkę do Podkarpackiego Centrum Nauki “Łukasiewicz” w Jasionce. To miejsce jest nieograniczoną przestrzenią dla umysłu, dającą tyle możliwości ile podpowie wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy Ekspozycja jest podzielona na trzy strefy tematyczne. Na parterze zlokalizowano część poświęconą lotnictwu. Pierwsze piętro to wystawa poświęcona przyrodzie i ekologii. Trzecia kondygnacja, zatytułowana "Żyję" odkrywa tajemnice ludzkiego ciała i zmysłów. Uczniowie korzystali z interaktywnych stanowisk mechanicznych i multimedialnych poznając sposób funkcjonowania ludzkiego ciała, zjawisk fizycznych, chemicznych i przyrodniczych. Miejsce to nie tylko rozbudza wyobraźnię, ale pozwala także w sposób praktyczny doświadczać tego, co dostarcza nam dziś współczesna nauka. Po zwiedzaniu przyszedł czas na wspólne zdjęcia a następnie ciepły posiłek. Kolejnym punktem naszej wycieczki był seans filmowy w Galerii Rzeszów. W  multikinie Helios uczniowie mieli przyjemność obejrzeć film familijny pt. ASTERIKS I OBELIKS: IMPERIUM SMOKA. Przygody filmowych bohaterów dostarczyły wielu niezapomnianych emocji, które sprawiły że w oczach widzów pojawiło się wzruszenie.

„II NIEBIESKI BIEG – RAZEM DLA AUTYZMU”

27 kwietnia na stadionie w Stalach z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego odbył się „II NIEBIESKI BIEG – RAZEM DLA AUTYZMU”, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie klas IV – VIII. Impreza miała na celu solidaryzowanie się z osobami z autyzmem, dlatego też uczniowie ubrani byli  na niebiesko, zadbali także o stosowne transparenty i plakaty. Należy dodać, że poprzez bieg uczniowie wyrazili wsparcie dla rodzin osób z autyzmem a także popularyzowanie zdrowego trybu życia i prowadzenia aktywności sportowej. Oczywiście zwycięstwo nie było tu najważniejsze  a wspólny doping oraz integracja społeczności szkolnej miały na celu zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb ludzi.

TURNIEJ BRD – NAJLEPSI W POWIECIE

26 kwietnia 2023 roku dzieci i młodzież z terenu Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego rywalizowały w ramach Powiatowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu.

Dnia 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi.
Dnia 31 maja Dzień Bez Papierosa.

UWAGA – KONKURS!!!

„AUTYZM – POZNAJĘ BY ZROZUMIEĆ”

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań
w gronie rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego ALLELUJA!

Światowy Dzień Wody

4 kwietnia pod hasłem „Wspólnie dbajmy o wodę” obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Uczniowie klasy VII dla młodszych kolegów przygotowali krótką część artystyczną, w której główną rolę zagrała „Pani Woda”. Uświadomiła ona wszystkim, jak zmieniały się na przestrzeni wieków losy wody oraz stosunek ludzi do niej. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i przypada co roku 22 marca.

Turniej BRD-sukces naszych uczniów

    4 kwietnia 2023r. w Szkole Podstawowej w Krawcach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem tego przedsięwzięcia jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Kiermasz w Niedzielę Palmową

W Niedzielę Palmową, która tego roku wypadła 2 kwietnia, na placu przy kościele parafialnym w Stalach odbył się po raz kolejny Kiermasz Wielkanocny. Wydarzenie, którego organizatorem, już od wielu lat, jest Szkolny Klub Wolontariusza, odbywało się po Mszy świętej o godz. 11:00.

Gminny Konkurs Palmy Wielkanocnej

Przedszkolaki z grupy 4, 5-latków po raz kolejny wzięły udział w gminnym konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną oraz w obchodach Niedzieli Palmowej. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 36 palm grupowych, wykonanych przez placówki oświatowe. Poziom konkursu był bardzo wysoki, wszystkie palmy przepiękne, wykonane z ogromną starannością. Jury miało trudne zadanie, stąd pomysł aby nie przyznawać miejsc lecz uhonorować wszystkich.

Rekolekcje Wielkopostne

,,Wielki Post to taki czas co do Świąt szykuje nas.
Każdy może się poprawić to co złe naprawić”.
/słowa piosenki religijnej/

Turniej OTWP-sukces naszych uczniów

W dniu 22 marca 2023 roku odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej(OTWP).

Zaproszenie

REKRUTACJA DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wyjazd na lodowisko

21 lutego bieżącego roku odbył się wyjazd na lodowisko do Dębicy. Uczestnikami wyjazdu byli chętni uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami. Celem wycieczki było propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia, doskonalenie umiejętności łyżwiarskich, integracja grupy oraz dobra zabawa. Wychowankowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na lodowisku. Wycieczce towarzyszyła miła atmosfera, a uczestnikom dopisywało poczucie humoru. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z łyżwami, jednak dzieci bardzo szybko opanowały technikę jazdy na lodzie. Wycieczka była udana, a młodzież bardzo zadowolona.

Dzień Babci i Dziadka

„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

Poczta walentynkowa

    We wtorek, 14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Walentynki – wyjątkowy dzień dla społeczności uczniowskiej. Tradycyjnie Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową, dzięki której wielu uczniów mogło wyrazić innym swoją sympatię i przyjaźń. Wszystkie kartki były oryginalne, bo zrobione własnoręcznie.

Bal karnawałowy

Karnawał to czas zabawy i radości, dlatego po długiej i ciężkiej pracy w pierwszym semestrze uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczyli w zabawie karnawałowej, która odbyła się 9 lutego.

W zakładce DBI 2023 znajdują się ważne informacje dotyczące

Dyrektor Zespołu Szkół w Stalach informuje,


Nagrody i wyróżnienia dla uczniów naszej szkoły
za udział w konkursach
zorganizowanych przez Zarząd Okręgu LOP w Tarnobrzegu

Przegląd Kolęd i Pastorałek w Grębowie

15 stycznia br. w Gminnym Centrum Kultury w Grebowie odbył się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek pod hasłem: "Maleńka Przyszła Miłość". Naszą szkołe i miejscowość reprezentowali uczennice klasy 4: Lena Sankowska, Julia Perłowska, Kornelia Rękas, Alicja Paź, Kornelia Sudoł oraz uczniowie klasy 5 Bartek Szczur oraz Adam Brożyna. Celem przeglądu było rozbudzanie talentów muzyczno - wokalnych oraz kultywowanie tradycji śpiewania najpiękniejszych utworów świątecznych. W pełnym emocji przeglądzie w którym brało udział blisko 200 rozśpiewanych wokalistów i instrumentalistów nasi reprezentanci wypadli wspaniale. 
Po zaprezentowaniu wszystkich wykonań Wójt Gminy Grębów pan Kazimierz Skóra oraz Dyrektor GCK pani Alicja Kubiak wręczyli słodkie upominki wszystkim występującym oraz podziękowania dla opiekunów.

Działania profilaktyczno-wychowawcze

12 stycznia 2023 roku, w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjno-profilaktyczne dla rodziców uczniów z klas IV – VIII. Spotkanie było kontynuacją działań wychowawczych prowadzonych przez wychowawców i pedagogów szkolnych. Miało ono na celu zwiększenie świadomości rodziców czym jest konflikt i przemoc rówieśnicza, jakie są konsekwencje prawne i psychologiczne.

Bezpieczne Ferie 2023

Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Wszyscy się cieszą, bo jest to czas wolny od zajęć szkolnych, czas swobody i radości. Jednak nie można zapominać o bezpieczeństwie podczas wypoczynku. W szkole tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych 2023 pedagog zorganizował akcję pt. „Bezpieczne Ferie”, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej z Tarnobrzega oraz Komisariatu Policji w Grębowie. W akcji bezpieczne ferie uczestniczył oddział przedszkolny klasy I-III, IV-VIII. Spotkania poświęcone były przede wszystkim sprawom związanym z bezpieczną zabawą podczas zimowych ferii.
Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu przeprowadzili z dziećmi zajęcia edukacyjne pod tytułem „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa i Bezpieczne Ferie” oraz projekcję filmów jak należy zgłaszać pożar i jak zachować się w czasie pożaru. W czasie spotkania strażacy informowali o zasadach bezpiecznej zabawy i wypoczynku. Szczególnie mocno akcentowali zagrożenia związane z lodem na naturalnych akwenach, przestrzegali przed korzystaniem z takich ślizgawek, gdzie ryzyko załamania się lodu jest bardzo duże.
Policjanci z Komendy Miejskiej w Tarnobrzegu i Dzielnicowy z Grębowa przestrzegali przed organizowaniem kuligów za pojazdami mechanicznymi, zjazdów sankami w okolicach dróg. Prosili o zachowanie szczególnej uwagi podczas poruszania się po drogach publicznych po zmroku i przekonywali uczniów, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa.
Bardzo dziękujemy za przybycie do naszej szkoły ww przedstawicieli pełniących rolę bezpieczeństwa w naszym życiu. Życzymy naszym uczniom udanych i bezpiecznych ferii zimowych 2023.

Świąteczna akademia „Maleńka przyszła Miłość”

Święta Bożego Narodzenia to czas spokoju, miłości i pojednania, na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Są nierozerwalnie połączone z tradycją wystawiania jasełek, inscenizacji oraz rozważań słowno – muzycznych. Ta piękna tradycja obecna jest również w naszej szkole. Uroczysta akademia odbyła się dn. 21. 12. 2022 r. w małej sali widowiskowej, gdzie zgromadziła się cała społeczność szkolna. Nie zabrakło również rodziców, którzy czynnie włączyli się tego dnia w organizację klasowych wigilii.
Wszyscy uczniowie, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji oraz przybyli goście po raz kolejny mogli przeżyć historię Maryi i Józefa. Sceny z życia nowonarodzonego Dzieciątka Jezus, pasterzy oraz mędrców przeplatane były kolędami i pastorałkami, które wykonywali uczniowie klas I – III.
Po przedstawieniu głos zabrał dyrektor szkoły, Pan Zdzisław Duma, który podziękował uczniom za piękny występ i nauczycielom za włożony wysiłek w przygotowanie uroczystości. Następnie ogłosił wyniki dwóch szkolnych konkursów i wręczył nagrody laureatom.

Kiermasz Świąteczny w Stalach

Okres przedświąteczny to czas wyjątkowych jarmarków, kiermaszy oraz spotkań opłatkowych z mieszkańcami, które są organizowane w wielu miejscowościach.
W niedzielę, dn. 18 grudnia 2022 r. na placu przy kościele, a potem w kolejnych dniach w szkole, odbył się „Kiermasz Świąteczny”, który został zorganizowany przez Szkolny Klub Wolontariusza działający w naszej szkole.
W Stalach kiermasz wpisał się na stałe w cykl świątecznych przygotowań i przyciągnął dużą liczbę mieszkańców, którzy chętnie kupowali stroiki świąteczne oraz pyszne i pachnące ciasta. Dzięki ofiarności ludzi uczestniczących w tegorocznym kiermaszu udało się pozyskać kwotę 1268 złotych. Pieniądze zebrane podczas kiermaszu zostaną przeznaczone
na charytatywną działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza, którego zadaniem jest niesienie pomocy osobom potrzebującym.
Przepiękne świąteczne stroiki, wykonane z przeróżnych materiałów, własnoręcznie, to dzieła naszych uczniów, które wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym na „Najpiękniejszą ozdobę Bożonarodzeniową – 2022”, a potem trafiły na kiermasz. Były to, m. in. mikołaje, choinki, aniołki i oryginalne bombki, którymi można przyozdobić drzewko świąteczne w domu.
Cieszymy się, że tak wiele osób chętnie włączyło się w to piękne wydarzenie. Czas Bożego Narodzenia to czas niezwykły, w którym powinniśmy być radośni i powinniśmy tą radością obdarowywać innych. To jest naprawdę piękny czas.
Życzymy wszystkim radości w te święta, pokoju na świecie i także w naszych sercach!

…Zima z Mikołajem jest najlepszym ciepłym majem…

Mikołajki to czas szczególny dla dzieci tych małych i trochę większych bo przecież każdy lubi dostawać prezenty…Święty Mikołaj w dniu 6 grudnia przygotował dla dzieci z klasy „0”, I,  II i III niespodziankę w postaci wspólnego wyjazdu do kina „Wrzos” w Tarnobrzegu na film pt. „Wielki zielony krokodyl domowy”. Przed wyjazdem do kina każde dziecko otrzymało niespodziankę a Mikołaj zdążył jeszcze odwiedzić osobiście dzieci z oddziału ”0” oraz dzieci z klasy I Wyjazd był dobrą okazją do bliższego poznania się i integracji. Film muzyczny opowiadający o przygodach  Josha – nieśmiałego chłopca i niezwykłego krokodyla, który umiał śpiewać. Piękna historia o przyjaźni oraz odmienności, przepełniona wiarą w wielką moc, która ukryta jest w każdym z nas i potrafi zdziałać cuda, wszystkim przypadła do gustu. Opowieść o przygodach krokodyla Lyle'a była również pouczającą lekcją jak wspólnie można rozwiązać rożne trudności i problemy. Bohaterowie filmu borykają się z własnymi słabościami i lękami takimi jak trudności z przystosowaniem się do nowej szkoły i nowych przyjaciół, czy brakiem autorytetu. Wspólne rozwiązywanie problemu i połączenie sił w celu ratowania  zabawnego ale i wrażliwego krokodyla Lyle'a spowodowała, że rodzina czyli bliskie sobie osoby odkryły na nowo beztroską radość i zabawę oraz wzajemną miłość. Film nie tylko śmieszył ale i wzruszał. Na pewno pozostanie ten dzień na długo w pamięci dzieci i nas dorosłych.

Świąteczna Zbiórka Żywności

Zespół Szkół w Stalach również w tym roku dołączył do ogólnopolskiej akcji zbierania żywności zorganizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności. Zbiórka organizowana przez naszą szkołę odbyła się dn. 25 listopada 2022 r. w trzech marketach na terenie Tarnobrzega. Bardzo cieszy nas fakt, że liczna grupa wolontariuszy (28) i nauczycieli (17) odpowiedziała na apel o pomoc, abyśmy mogli obdarować żywnością najbardziej potrzebujących w naszym środowisku lokalnym, gdyż blisko 200 kg różnych produktów spożywczych trafiło przed świętami do rodzin uczniów naszej szkoły.
260 ton produktów spożywczych w całym kraju, to wspaniały wynik Świątecznej Zbiórki Żywności, za który należą się wielki słowa uznania wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i pracownikom sklepów. Jeszcze trzy lata temu, przed pandemią, udawało się zebrać dużo więcej żywności dla osób potrzebujących, ale mimo wielu kłopotów i trudności Polacy po raz kolejny udowodnili, jak pięknie potrafią pomagać i jak niewiele potrzeba, aby szczęście zagościło w domach otaczających nas ludzi podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Szkoła w pamięci jej absolwentów

Jak szybko mija czas, wiemy to wszyscy. Są tacy, którzy twierdzą, że najbardziej widać to po dorastających dzieciach. Dziś chciałem Państwu opowiedzieć o bardzo miłym wydarzeniu, jakie miało miejsce w szkole. W piątek, dn. 25. 11. 2022 r. odbyło się spotkanie z absolwentką naszej szkoły, panią Jolantą Dąbek – Głowacką, która poprowadziła dla uczniów zajęcia na temat: „Dzieje Ziemi – kilka ważnych wydarzeń”

Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska

W listopadzie w naszej szkole i w przedszkolu została zorganizowana charytatywna zbiórka karmy dla podopiecznych Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia „Chrońmy Zwierzęta” - Schronisko u Machowiaków. Celem akcji była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Zbiórka została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.
Zebrane przedmioty zostały przekazane pani Marcie – przedstawicielce Stowarzyszenia, która odwiedziła nas 24 listopada wraz ze swoim czworonożnym pupilem. Pani kierownik opowiedziała jak wygląda życie zwierząt w schronisku, jak możemy im pomóc, zwłaszcza zimą oraz odpowiedziała na wiele pytań przedszkolaków. Dzieciom bardzo podobało się spotkanie, z ogromną radością przekazały karmę do rąk specjalnego gościa. Dziękujemy serdecznie wszystkim dzieciom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM!

We wtorek 15 listopada uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w spotkaniu z dietetykiem. Pani Karolina Wolak w bardzo ciekawy sposób przekazywała wiedzę na temat prawidłowo zbilansowanej diety, która jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie człowieka. Prawidłowe odżywianie się często ma znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia oraz samopoczucia.

Warsztaty profilaktyczne

W dniu 14.11.2022r. odbyły się warsztaty profilaktyczne pod tytułem „Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych (dopalacze, narkotyki, alkohol, e-papieros, papierosy) w dla uczniów klas VII-VIII. W czasie warsztatów wzięło udział 34 uczniów. Warsztaty poprowadziła pani psycholog z Polskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie. Celem warsztatów profilaktycznych było dostarczenie uczniom rzetelnej wiedzy na temat szkodliwości, prawdziwych skutków zażywania dopalaczy narkotyków, e-papierosów, papierosów czy alkoholu oraz pokazanie, że życie ludzkie to największa wartość, o którą trzeba dbać. W trakcie warsztatów nie zbrakło również kształtowania postaw asertywnych wobec zachowań ryzykownych oraz odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych. Dzięki warsztatom młodzież zwiększyła swoją wiedzę na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych na organizm ludzki.

Resovia, Resovia, Resovia...

W sobotnie popołudnie 12 listopada grupa młodzieży z klasy VIII wyjechała do Rzeszowa na mecz siatkówki Plus Ligii AssecoResovia – AZS Indykpol Olsztyn. Wyjazd na mecz dostarczył nam wiele emocji i wrażeń, ponieważ po raz pierwszy mogliśmy obserwować tak zacięty mecz. Dwa pierwsze sety zakończyły się tylko dwupunktową przewagą Resovii, ale w trzecim secie to AZS był lepszy i przedłużył losy meczu. W czwartym secie Resovia dała koncert gry przy fantastycznej postawie Amerykanina i  zdobyła komplet punktów. Oglądaliśmy wspaniały mecz, przy gorącym dopingu kibiców, którzy śpiewem, brawami zagrzewali siatkarzy do walki. Brawo Resovia!!!

Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli Andrzejki w naszej szkole

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Środa 30 listopada w naszej szkole przebiegała pod hasłem wróżb andrzejkowych. Już od samego rana wróżki Marysia, Sandra, Laura, Kornelia i Zuzanna zamieniły korytarz szkolny w miejsce czarów i magii. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki przepowiadające przyszłość. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
Uczniowie bawili się świetnie i o to nam właśnie chodziło. Mamy nadzieję, że wszystkie dobre przepowiednie i wróżby andrzejkowe się sprawdzą!

Międzynarodowy Dzień Walki z Otyłością

„Międzynarodowy Dzień Walki z Otyłością” w naszej szkole - w tym celu przeprowadzono szereg działań edukacyjnych oraz profilaktycznych związanych z tematyką nadwagi wśród społeczeństwa, bo otyłość to nie tylko problem estetyczny, psychologiczny, ale przede wszystkim zdrowotny, a podjęcie walki z otyłością może przynieść korzyści związane nie tylko z pozbyciem się balastu w postaci nadmiernych kilogramów, ale również możliwość odniesienia zwycięstwa nad własnymi słabościami.
Celem głównym naszych działań w szkole w dniu 24 października br. było zaznajomienie dzieci z problematyką otyłości, nakłonienie ich do podjęcia decyzji zadbania o własne zdrowie oraz do porzucenia złych nawyków żywieniowych.
Uczniowie z klas IV i V pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego wykonali plakaty o otyłości i zdrowym odżywianiu.
Wszystko odbyło się po to, by uczyć wyboru sięgania po żywność bogatszą o wartości witaminowe. 

Akademia Małych Zdobywców

Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w programie Akademia Małych Zdobywców 2022 realizowanego przez Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie.
Celem projektu jest zachęcenie uczniów klas I do aktywności fizycznej, zdobywania nowych umiejętności ruchowych, prowadzenia zdrowego stylu życia. Program polega na realizacji pozalekcyjnych zajęć sportowych według specjalnie przygotowanego programu, umożliwiającego poznanie przez dzieci nowych sprawności i umiejętności ruchowych.

WF z AWF - aktywny powrót do szkoły.

W naszej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia z programu – Aktywny powrót do szkoły – WF z AWF. Celem projektu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych – walka ze skutkami pandemii koronawirusa. Nauczyciele po odbyciu szkolenia stworzyli w naszej szkole tzw. Sport kluby wśród uczniów klasy II i III prowadzone przez Jarosława Chmielowca, oraz klasy IV,V,VI,VII prowadzone przez Sylwię Kozieja.
Cele Sport klubów:
- Przygotowanie programu zajęć aktywizujących dzieci i młodzież szkolną oraz wdrożenie dodatkowych zajęć dla uczniów szkół podstawowych, które umożliwiają poprawę kondycji fizycznej po okresie hipokinezji, izolacji społecznej i przeciwdziałanie skutkom zdrowotnym COVID-19 w czasie epidemii SARS-CoV-2;
- Przeprowadzenie diagnozy wybranych aspektów stanu kondycji fizycznej i stanu zdrowia dzieci i młodzieży szkolnej, stanowiącej podstawę do przygotowania analizy i rekomendacji dla MEiN dla dalszych działań zmierzających do poprawy kondycji fizycznej uczniów

„Pamięć i Wdzięczność”

Narodowe Święto Niepodległości

         10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie klasy IVa, IVb oraz 5 uświetnili obchody 11 Listopada programem artystycznym. Głos zabrał Pan Dyrektor, który w swym wystąpieniu podkreślił jak ważne, dla nas Polaków, jest odzyskanie niepodległości. To, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce zawdzięczamy bohaterstwu, heroizmowi i poświęceniu wielu żołnierzy.

Wyjście na cmentarz parafialny

   2 listopada, w Dzień Zaduszny uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pod opieką wychowawców oraz nauczycieli wspierających proces edukacji, udali się na cmentarz parafialny, by przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza oddać hołd wszystkim polskim żołnierzom poległym w walce o wolność Ojczyzny.

PASOWANIE NA UCZNIA

 ”Właśnie dzisiaj w naszej szkole,

VIII Test Młodego Ekologa

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w interaktywnym turnieju wiedzy ekologicznej „Test Młodego Ekologa”. Odbył się on 25.X 2022 r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Organizatorzy konkursu: Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu i Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu.
Każdą szkołę reprezentowała drużyna składająca się z trzech osób. W teście wzięły udział uczennice z kl. VIII: Alicja Kalinka, Emilia Paruch, Eliza Zelik.

LAS PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA – UCZEŃ PRZYJACIELEM LASU

         W piękny październikowy dzień uczniowie klas I – III edukacji wczesnoszkolnej pod opieką wychowawców oraz nauczycieli wspomagających wybrali się do Budy Stalowskiej na lekcję przyrody w terenie.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja wakacyjna ryba"

 Uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawcy i nauczyciela wspólorganizującego proces kształcenie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Moja wakacyjna ryba" zorganizowanym przez Okręg Polskiego Związeku Wędkarskiego w Tarnobrzegu. Zgodnie z regulaminem konkursu uczniowie podczas zajęć rozwijających umiejętności plastyczne z elementem papieroplastyki przygotowali prace wykonane dowolną techniką plastyczną wykazując się niezwykłą pomysłowością i starannością.

Zerówka w Muzeum Bombki Choinkowej

W dniu 12.10.2022 r.  dzieci z zerówki razem ze swoją wychowawczynią P. Beatą Kułagą i P. Teresą Furtak udały się na wycieczkę do pierwszego w świecie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie Firmy Bilińskich. Pod opieką przewodnika oglądaliśmy stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok, podziwialiśmy setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób. Obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych. Proces ten polegał na tym iż pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je w wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory. Po koloryzacji wędrują do suszarni, następnie bańki przycina się, kapsluje i ręcznie ozdabia. W dalszym etapie zwiedzania dzieci mogły poobserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za zdobienie ręczne bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości. Wielkim przeżyciem dla dzieci była możliwość samodzielnego ozdabiania bombek. Na pamiątkę każdy uczestnik wycieczki mógł zabrać swoją bombkę do domu.                   

Integracja czwartoklasistów przy ognisku

   Korzystając ze sprzyjającej jesiennej pogody, chcąc zacieśnić więzi przyjacielskie i aby w miłej atmosferze poznać się wzajemnie, 12 października wychowawcy klasy 4a i 4b we współpracy z rodzicami zorganizowali ognisko integracyjne.

Wolontariusze na grze terenowej Paintball

Dnia czwartego października Szkolny Klub Wolontariusza wziął udział po raz kolejny w wycieczce na grę terenową Paintball do Grębowa. Po dotarciu na miejsce, „Dragon Arena Grębów”, animator gry przedstawił uczniom regulamin i zasady bezpiecznej gry w paintball. Uczestnicy gry założyli kombinezony, maski ochronne oraz otrzymali markery wyposażone w kulki wypełnione farbą. Uczniowie zostali podzieleni na 2 zespoły, które na polu paintballowym „walczyły” między sobą. W przerwach między kolejnymi wejściami na pole gry każdy wolontariusz mógł poczęstować się napojami oraz kiełbaską upieczoną na ognisku. Na zakończenie drużyny spróbowały swoich sił w przeciąganiu liny oraz skoków w worku. Gra Paintball dostarczyła wolontariuszom niezapomnianych wrażeń i emocji.

Sportowe popołudnie z siatkówką na Podpromiu

W sobotnie popołudnie 1 października grupa młodzieży klasy 8 i 7 naszej szkoły pod opieką p. Teresy Panek i p. Jolanty Walskiej udała się autokarem do Rzeszowa na mecz 1 rundy PlusLigi, gdzie Asseco Resovia podejmowała u siebie Projekt Warszawę. Mecz na Podpromiu nie pozostawił żadnych złudzeń, która drużyna jest lepsza. Przy gorącym dopingu min. naszej młodzieży Asseco Resovia gładko wygrała 3:0. MVP wybrany został siatkarz Resovii, wicemistrz świata Jakub Kochanowski. Wrażenia z meczu były niesamowite. Resovia naszpikowana reprezentantami Polski – wicemistrzami świata oraz gwiazdami – siatkarzami z USA i Słowenii, grała cudownie. Duże wrażenie zrobiła na nas atmosfera panująca na hali Podpromie a szczególnie kibice, którzy śpiewali przez cały mecz dopingując zawodników. Po meczu oczywiście nie zabrakło pamiątkowych zdjęć z bohaterami meczu.

Wspomnienia z DYSKOTEKI

W czwartek 29 września w naszej szkole po długiej przerwie spowodowanej pandemią, odbyła się dyskoteka integracyjna dla wszystkich chętnych uczniów z klas 0 - VIII.  Organizatorem imprezy, której głównym celem była integracja uczniów poprzez wspólną zabawę oraz świętowanie Dnia Chłopaka zajął się Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. Uczniowie chętnie brali udział w zabawach i konkursach przeprowadzanych przez Wodzireja Mańka. Były same hity muzyczne, każdy bawił się fantastycznie! Do domu wracaliśmy zadowoleni z uśmiechem na twarzy.

SZKOŁPEŁNTALENTÓW


Harmonogram konsultacji dla uczniów,

Pierwszaki w bibliotece

Dziś w bibliotece wielka zabawa,

Wycieczka do Sandomierza

W poniedziałek 19 września 2022 roku uczniowie z klasy piątej, szóstej i siódmej pojechali na wycieczkę do Sandomierza.
Naszym pierwszym celem była podziemna trasa turystyczna. Zaczęliśmy zwiedzanie od komnaty Haliny Krępianki, w której usłyszeliśmy legendę o zwabieniu Tatarów przez kobietę do piwnic, wypuszczeniu białego gołębia i śmierci bohaterki wraz z Tatarami, gdyż mieszkańcy Sandomierza zasypali wyjście. Następną odwiedzoną przez nas salą była komora koszowa, której nazwa wzięła się od sklepienia w kształcie dna kosza. W tej części podziemi dowiedzieliśmy się, że Sandomierz był pierwszym miastem, które mogło bić własną monetę. Kolejny był chodnik straceńców, w którym znajdował się pokój kata. Od pani przewodniczki usłyszeliśmy, że Sandomierz nie miał własnego kata, więc aby wykonać wyrok, to ściągano oprawcę z Lublina. Po przejściu do komnaty tatarskiej ujrzeliśmy szubienicę. Zobaczyliśmy różne narzędzia tortur, m. in. krzesełko prawdy z postawionymi na sztorc gwoździami. Chodnik górniczy był w ostatnim pomieszczeniu, z którego wychodziło się na zewnątrz schodami wachlarzowymi.

Sprzątanie Świata 2022

Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.
W piątek 16 września uczniowie klas IVb, V i VII zaopatrzeni przez Urząd Gminy w Grębowie w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: WSZYSTKIE ŚMIECI NASZE SĄ! Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły, remizy, drogę w stronę stadionu i część lasu. Dzięki zaangażowaniu uczniów i sprzyjającej pogodzie, akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Opiekunowie akcji dziękują wszystkim za zaangażowanie.

BEZPIECZNY PIERWSZAK W DRODZE DO SZKOŁY

„Codziennie rano rześcy, weseli

Szanowni Rodzice! Drodzy Uczniowie!

1 września 2022 r. rozpocznie się kolejny rok szkolny.