Aktualności
Wakacyjne remonty w Zespole Szkół w Stalach
Wakacje, wakacje! Żegnaj szkoło na dwa długie miesiące… Uczniowie na wakacjach ale szkoła nie została zamknięta na przysłowiowe „ cztery spusty”, wręcz przeciwnie trwa w niej wyjątkowo intensywna praca. Wszystko przez zaplanowane remonty budynku, który oddany został do użytku już 17 lat temu i wymaga w wielu miejscach odnowienia i poprawy.
Cały dokument znajduje sie w zakładce "O SZKOLE"
Biwak harcerski
W dniach 14-15 czerwca 2019 r. odbył się biwak harcerski w naszej szkole na zakończenie roku szkolnego. Drużyna Feniks działająca w naszej szkole przygotowała się do niego bardzo dobrze. Najstarsze druhny przygotowały liczne konkursy oraz bieg po szkole w ciemności o północy. Nie brakło zabawy i dobrego humoru. Wszyscy uczestnicy włączyli się w przygotowanie obfitej kolacji i sobotniego śniadania. Opiekę nad 20 osobową ekipą sprawowały p. Joannna Pitak oraz drużynowa Jolanta Sałek-Duma.
XII edycja szkolnej akcji Cała Polska czyta dzieciom
„W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek mądra głowa
Konkurs Piosenki Ekologicznej w Tarnobrzegu
07.06.2019r. z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się XXXIV Festiwal Piosenki Ekologicznej „W piosence sławimy piękno przyrody oraz wyrażamy szacunek dla wszystkich istot żyjących”. Organizatorem Festiwalu był Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu. Celem konkursu była popularyzacja proekologicznych postaw dzieci i młodzieży, wyrażana poprzez własną ekspresję - piosenkę.
Wycieczka na trampoliny JUMPWORLD w Rzeszowie i szkoły EUREKA
Uczniowie klas VII, VIII i 3 gimnazjum wraz z opiekunami w dniu 29.05.2019r. udali się na wycieczkę do parku trampolin JumpWorld w Rzeszowie. W czasie zabawy wychowankowie mieli możliwość poznania finalisty X edycji Mam Talent którymi byli Bracia Kłeczek z Rzeszowa. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, trampolin sportowych oraz basenu wypełnionego gąbkami Pobyt w JumpWorld sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.
Podopieczni również, odwiedzili policealną szkołę EUREKA mieszczącą się w Rzeszowie. W trakcie pobytu uczniowie zapoznali się z ofertą kształceniową szkoły poznali strukturę systemu edukacji, przybliżyli sobie informacje na temat zawodów mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z atrybutami takich zawodów jak: kosmetyczka, wizażysta, opiekun osób starszych, masażysta, fotograf, technik sterylizacji, asystent stomatologiczny, terapeuta zajęciowy. Poznali znaczenia uczenia się przez całe życie, zapoznali się z ofertami szkolnictwa ponadpodstawowego, mówiono specyfikę wyboru szkoły.
Przedstawienie profilaktyczne pt. „ Planety nadziei”.
W dniu 9 maja uczniowie klas I, III, IV, Va, Vb, VI, VII, VIII obejrzeli inscenizację pt. „Planety nadziei”. Została ona przygotowana na motywach szkolnej lektury – „Mały Książę”. Przedstawienie podejmuje tematykę z zakresu profilaktyki uzależnień.
Porusza ono problemy współczesnego młodego człowieka. Ukazuje niebezpieczeństwa związane z sięganiem po narkotyki, alkohol, papierosy czy inne używki. Bohater buduje system wartości będący kluczem do szczęśliwego życia - poznaje on tajniki prawdziwej przyjaźni, szacunku i miłości wobec bliźniego. Organizatorem przedstawienia profilaktycznego był pedagog szkolny M. Szczytyńska. Zadania podjęli się uczniowie klasy Va, pracowali oni pod kierunkiem p. I. Zych i pedagoga szkolnego.
Zaprezentowane przedstawienie z pewnością poszerzyło wiedzę uczniów na temat zagrożeń płynących z używania środków psychoaktywnych, zwiększyło poczucie odpowiedzialności za własne życiowe wybory i decyzje.
Fizyka wokół nas
Pragnąc rozbudzić wśród młodzieży ciekawość świata oraz wytłumaczyć zjawiska występujące w otaczającym nas świecie 21 maja 2019 r. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pań: Jolanty Walskiej oraz Teresy Panek udała się na wycieczkę do Rzeszowa. Głównym jej celem był udział w pokazach fizycznych, organizowanych corocznie przez Politechnikę Rzeszowską.
Trzecioklasiści w Krakowie
17 maja o świcie uczniowie klasy trzeciej wybrali się w podróż do miejsc niezwykłych, znanych im dotychczas z opowieści, książek i legend. Pierwszym przystankiem w podróży był obszar należący do jednej z dzielnic Krakowa, słynące z pięknego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Łagiewniki. Po krótkim pobycie w miejscu związanym z życiem św. siostry Faustyny, uczniowie udali się w dalszą drogę. Tym razem celem podróży było „serce” Krakowa – Wawel. Uczniowie oprowadzani przez przewodnika po zamku, z dużym zainteresowaniem słuchali ciekawostek związanych z życiem dawnych władców Polski, oglądali wyposażenie komnat królewskich, skarbca oraz zbrojowni. Punktem kulminacyjnym wycieczki była dwugodzinna wizyta w krakowskim Aquaparku, w którym na dzieci czekało mnóstwo wodnych atrakcji. Po dniu pełnym wrażeń, uczniowie pod opieką rodziców, bezpiecznie powrócili do swoich domów.
Zielona szkoła w Jarosławcu
W nocy z 12 na 13 maja uczniowie klasy VI, VII, VIII i III gimnazjalnej naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyli w długą podróż nad polskie morze - do pięknego Jarosławca. W ten sposób rozpoczęła się pięciodniowa przygoda na zielonej szkole.
MINIPIŁKA SIATKOWA zawody powiatowe
We wtorek 19 marca 2019 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie odbyły się powiatowe zawody w minipiłkę siatkową chłopców – Igrzyska Dzieci (rocznik 2006 i 2007). W zawodach wzięli udział uczniowie z naszej szkoły, rywalizując z uczniami z Gorzyc i Nowej Dęby, systemem „każdy z każdym”.
Zawody w minipiłkę siatkową
Dnia 18.03.2019 r. w naszej szkole odbyły się gminne zawody w minipiłkę siatkową chłopców i dziewcząt. W zawodach udział wzięli uczniowie klasy V a, oraz VI, gościnnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Grębowie. Minipiłka siatkowa charakteryzuje się tym, że uczniowie grają „czwórkami”, na zmniejszonym boisku. Drużyny liczą po 4 zawodników grających w I secie oraz 4 zawodników grających w secie II. Ewentualny III set rozgrywany jest do 15 pkt.
Światowy Dzień Wody
Szanuj wodę póki czas,
Bo bez wody nie ma nas.
Bo to wielkie jest odkrycie,
Szanuj wodę-wygrasz życie!
I Edycja Miejskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży" Wielki lekarz małych ludzi "
Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela plastyki Jerzego Babraja zdobyli w konkursie jedną z nagród głównych w kategorii III - jest to uczeń klasy IV Radosław Muciek.
HARCERSKI BIWAK W GORZYCACH
W dniach 8-10.03.2019r. odbył się biwak harcerski. Były na nim obecne drużyny z Hufca Tarnobrzeg. My także zostaliśmy zaproszeni do czynnego udziału w nim. Zbiórka została zorganizowana w piątek o godzinie 16 na przystanku w Stalachskąd autobusem dotarliśmy do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach. Po zakwaterowaniu odbyła się wspólna kolacja. Następnym punktem było oglądanie filmów harcerskich i apel wieczorny na którym okazało się, że jest obecnych 150 osób. Po apelu był czas na gry i zabawy, poznanie się z innymi drużynami, wymiana doświadczeń, pomysłów.
Sobotni poranekrozpoczęliśmy od gimnastyki i śniadania. Po apelu otrzymaliśmy zadania np:. obliczenie ile pasów harcerskich ma obwód szkoły lub jak długa jest droga mierzona pasami harcerskimi od kościoła do szkoły itp. Zadania te wymagały ścisłej współpracy w grupie, umiejętności liczenia, skupienia uwagi, szybkiego tempa pracy, gdyż wszystko odbywało się na czas. Po obiedzie był ciąg dalszy zadań aż do kolacji. Następnie wyznaczone osoby przeprowadziły kuźnicę pomysłów na kolejne biwaki. Po kolacji mieliśmy spotkanie z policjantem na temat bezpieczeństwa. O godzinie 21 odbyła się Msza odprawiona na auli szkolnej. Drużyny zostały zaangażowane do oprawy liturgicznej. Od nas także druhna Milena przeczytała modlitwę wiernych. Jeszcze do późnych godzin nocnych harcerze mogli się integrować poprzez gry planszowe, gry zespołowe, zabawy i rozgrywki sportowe.
W niedzielę mimo krótkiego snu każdy wstał uśmiechnięty na śniadanie. Następnie każda drużyna miała przydzielone miejsca do sprzątania. Na ostatnim apelu komendant biwaku podziękował wszystkim za obecność, zaangażowanie i super zabawę. Do domu wracaliśmy zadowoleni i pełni energii do kolejnych harcerskich działań.
Drużyna harcerska Feniks uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych
W piętek 1 marca 2019 r. drużyna harcerska działająca w naszej szkoleprzygotowała lekcję otwartą z historii dla klasy VII i VIII na temat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcony jest polskim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z lat 1944 - 1963. Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Harcerze przedstawili życiorys Gracjana Fróga ps. „Góral”, „Szczerbiec” pośrednio związanego ze Stalami oraz Hieronima Dekutowskiego ps. ,,Zapora” pochodzącego z Tarnobrzega. Prezentacja multimedialna oraz film poszerzyły wiedzę uczniów o tych żołnierzach.
Marszobieg drużyny harcerskiej Feniks śladami mjr Hieronima Dekutowksiego
W sobotnie popołudnie 2 marca nasza drużyna harcerska postanowiła przebyć kilka kilometrów marszobiegiem aby odnaleźć ślady Hieronima Kazimierza Dekutowskiegops.,,Zapora” pochodzącego z Tarnobrzega- harcerza, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych, dowódcy oddziałów partyzanckich AK. Na początku udaliśmy się w kierunku muralu upamiętniającego majora Hieronima Dekutowskiego na elewacji bloku przy ul. Wyspiańskiego 24. Mural poświęcony niezłomnemu ma 200 metrów kwadratowych powierzchni. Następnym punktem byłpomnik Hieronima Dekutowskiegoznajdujący się na placu Antoniego Surowieckiego przy, którym odśpiewany został hymn ZHP i złożony znicz. W dalszej części marszobiegu dotarliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w celu modlitwy za żołnierzy poległych w obronie naszej ojczyzny. Ostatnim punktem wyprawy była szkoła im.Hetmana Jana Tarnowskiego do której chodził H.Dekutowski. Mimo, że marszobieg był wyczerpujący fizycznie to druhny i druhowie z uśmiechem na twarzy wracali do domów. Poszerzyli wiedzę na temat Hieronima Dekutowskiego, który był także w młodości harcerzem a następnie żołnierzem walczącym niezłomnie o swój kraj. W czasie całej drogi pomocą służyła nam p. Marta Bąk za co jej serdecznie dziękujemy.
Lekcja ratownictwa medycznego dla wolontariuszy
6 lutego 2019 r. Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza Zespołu Szkół w Stalach uczestniczyli w lekcji udzielania pierwszej pomocy przed medycznej. Celem przeprowadzonych zajęć przez ratownika medycznego było przygotowanie wolontariuszy do udzielania pierwszej pomocy przed medycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Wolontariusze zdobywali wiedzę jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego.
Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności udzielania pomocy osobom potrzebującym i że nasi wolontariusze nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku, będą wiedzieli jak mogą pomóc. Dzięki takiej lekcji wolontariusze nauczyli się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Bezpieczne ferie
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Wszyscy się cieszą, bo jest to czas wolny od zajęć szkolnych, czas swobody i radości. Jednak nie można zapominać o bezpieczeństwie podczas wypoczynku. W szkole tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych 2019 pedagog szkolny zorganizował akcję pt. „Bezpieczne Ferie”, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele Policji Straży Pożarnej, Ochrony kolei oraz Ratownik Medyczny. W akcji bezpieczne ferie uczestniczyły klasy 0, I-III, IV-VI oraz przedszkolaki. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim sprawom związanych z bezpieczną zabawą podczas zimowych ferii oraz zapoznanie uczniów z przedstawicielami danego zawodu, wychowankowie mieli okazję zobaczyć, na czym polega praca policjanta, strażaka, ratownika i sokisty.
Dzielnicowy z Komendy Miejskiej w Tarnobrzegu pracujący w obrębie szkoły przestrzegał przed organizowaniem kuligów za pojazdami mechanicznymi, mówił o niebezpieczeństwie zjazdów sankami w okolicach dróg, prosił o zachowanie szczególnej uwagi podczas poruszania się po drogach publicznych po zmroku i przekonywał uczniów, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa.
Strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu przeprowadzili z dziećmi zajęcia edukacyjne i projekcję filmów. W czasie spotkania strażacy informowali o zasadach bezpiecznej zabawy i wypoczynku. Szczególnie mocno akcentowali zagrożenia związane z lodem na naturalnych akwenach. Przestrzegali przed korzystaniem z niezorganizowanych i niezabezpieczonych ślizgawek, gdzie ryzyko załamania się lodu jest bardzo duże.
Przedstawiciele Straży Ochrony Kolei Stalowa wola-Rozwadów zaprezentowali dla najmłodszych uczniów naszej szkoły prezentację oraz krótkometrażowe filmy jak należy zachować się bezpiecznie przy przejazdach kolejowych. Zwrócono tu uwagę na rolę rogatek przy przejazdach kolejowych, podano przykłady dobry i złych zachowań jak należy przejeżdżać przez przejazd kolejowy. W czasie spotkania również był piesek, który zaprezentował swe umiejętności dla dzieciaków, uczniowie wraz z wychowawcami uwiecznili go na pamiątkowych fotografiach.
Ratownik medyczny z Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Tarnobrzegu w ramach bezpiecznych ferii dla najmłodszych dzieci zaprezentował prezentację oraz pokaz resuscytacji krążeniowo oddechowej. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Uczniowie poszerzyli wiadomości na temat bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. Uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego.
Bardzo dziękujemy za przybycie do naszej szkoły ww przedstawicieli pełniących rolę bezpieczeństwa w naszym życiu. Życzymy naszym uczniom udanych ferii zimowych 2019.
PRZYGODA TRZECIOKLASISTÓW W REMIZIE STRAŻACKIEJ
Ogień jest jednym z czterech podstawowych żywiołów, które pomogły człowiekowi w rozwoju cywilizacyjnym. Żywioł ten jednak przy braku ostrożności może stać się niebezpieczny, stanowiąc poważne zagrożenie dla życia człowieka oraz jego dorobku. 18 stycznia 2019 r. uczniowie klasy trzeciej udali się do remizy strażackiej OSP w Stalach, aby odbyć tam lekcję w terenie. Na miejscu druhowie strażacy przypomnieli uczniom w jakich sytuacjach należy korzystać z numerów alarmowych, co należy do zadań strażaków oraz w jaki sposób rozmawia z dyspozytorem przyjmującym zgłoszenie trudnej sytuacji. Następnie uczniowie zapoznali się z wyposażeniem wozu strażackiego, obserwowali sposób użycia deski ratowniczej, przymierzali kapoki, mundury oraz hełmy strażackie. Zwieńczeniem zajęć było odbycie krótkiej przejażdżki wozem strażackim.
Hej kolęda …. czyli jak diabeł z turoniem w szkole harcowali !
Kolędowanie to nie tylko śpiewanie kolęd i pastorałek, ale także obrzędowa forma składania życzeń noworocznych. Kolędnicy, czyli chodzący po kolędzie, wędrując od domu do domu z gwiazdą i turoniem, śpiewają pieśni o Bożym Narodzeniu i odgrywają widowiska. Zwyczaj kolędowania, będący istotnym elementem kultury ludowej należy do tradycji bożonarodzeniowych, które nadal kultywowane są w naszej szkole.
Wycieczka na lodowisko
W piątek 11 stycznia 2019 r. podekscytowani i gotowi na nowe wyzwania uczniowie klas V a, V b i VI, wraz z opiekunami wyruszyliśmy na wycieczkę, na kryte lodowisko do Dębicy. Dla niektórych uczniów było to nowe doświadczenie, ale z pomocą nauczycieli oraz pomocników „pingwina” i „misia” szybko nauczyli się jazdy na łyżwach. Było przy tym mnóstwo śmiechu i pozytywnych wrażeń. Inni uczniowie doskonalili swoje umiejętności łyżwiarskie, a miłośnicy łyżew wykonywali skoki, piruety i inne figury. Oczywiście nie obyło się bez upadków i wzajemnej pomocy przy wstawaniu z zimnej tafli lodu. Wszyscy wracali do domu z uśmiechami na buziach i z nadzieją na kolejny wspólny wyjazd.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy Państwu serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr. Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia, poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia towarzyszą Państwu przez cały Nowy Rok.
Promienie Dobra
„Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi …”
Wstańmy zatem wszyscy i chodźmy, Bóg się nam rodzi!
BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2018
,,ŚWIATŁO KTÓRE ŁĄCZY…” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już po raz dwudziesty ósmy harcerze i harcerki są strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. Związek Harcerstwa Polskiego otrzymuje Światło od słowackich skautów.
Pielgrzymka do Łagiewnik
W czwartek 6 grudnia uczniowie klasy VIII oraz III gimnazjum, którzy przygotowują się do sakramentu bierzmowania wybrali się wraz z wychowawcami do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
MIKOŁAJ PRZYBYŁ DO STADNINY KONI
6 grudnia uczniowie klasy trzeciej opuścili szkolne ławki by świętować mikołajkibw wyjątkowym miejscu – na terenie stadniny koni w Mokrzyszowie. Pierwszym mocnym akcentem programu była przejażdżka bryczką w malowniczej scenerii pól, łąk i oszronionych lasów. Pomimo chłodu, uczniowie bawili się wyśmienicie, o czym świadczyło spontaniczne zainicjowanie śpiewania piosenek poznanych na zajęciach muzycznych.
Mikołajki w kinie
Tradycyjne mikołajki w naszej szkole powoli odchodzą do lamusa. Otrzymywanie paczek ze słodyczami, maskotkami czy perfumami sprawia uczniom o wiele mniej przyjemności niż inegracyjny wyjazd z klasą, kolegami i koleżankami do kina. Taki właśnie prezent zafundowali rodzice z okazji mikołajek swoim dzieciom.
Wystawa z aniołami w roli głównej
W poniedziałkowy poranek 3 grudnia uczniowie klasy IV i Va wraz z opiekunami udali się do Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu na wernisaż wystawy „Angele dei, gui custos es mei”. Temat wystawy nawiązywał do niezwykle popularnego w literaturze i sztuce motywu anioła. Dostosowany do kanonów współczesnej sztuki ludowej przybiera w interpretacji młodych twórców różnorodnych form. Było to niezwykłe wydarzenie, na którym prezentowane były wizerunki aniołów wykonane przez uczniów ZSO Grębów, SP Krawce oraz naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela plastyki p. J. Babraja. Prace były oryginalne, wyróżniały się pomysłowością, zrobione różnymi technikami i z różnorodnych materiałów, wskazywały na duże zdolności manualne wykonawców. Wernisaż uświetnił muzyczny występ młodzieży ze szkoły w Grębowie. W galerii panował magiczny, ciepły nastrój, który udzielił się licznie przybyłym gościom.
Mikołajki na sportowo
Dzieci uwielbiają zabawy ruchowe i konkurencje sportowe, w których mogą rywalizować. Z okazji mikołajek 5 grudnia br. nauczycielki wychowania fizycznego p. Zych i p. Kozieja zorganizowały uczniom klasy I i III ciekawe zajęcia ruchowe, w których mogli wykazać się szybkością, zwinnością i umiejętnością współpracy. Wyścigi rzędów, skoki w workach, sztafeta, bieg z kółkiem ringo na głowie, podawanie piłki górą i toczenie piłki po podłodze to ulubione konkurencje dzieci. Towarzyszy im ogrom pozytywnych emocji. Nie zabrakło również przeciągania liny. Rywalizacja była bardzo zacięta, a wynik wyrównany, ostatecznie konkurencje zakończyły się remisem. Nauczycielki pogratulowały uczniom i wręczyły dyplomy, a wychowawcy klas słodkie upominki. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy za rok na mikołajową zabawę.
Mikołajkowy turniej minipiłki nożnej
Dnia 5 grudnia z okazji mikołajek nauczycielki wychowania fizycznego zorganizowały uczniom klas IV-VI turniej minipiłki nożnej. Jest to jedna z ulubionych dyscyplin sportowych zarówno chłopców jak i dziewcząt. Prezent okazał się strzałem w dziesiątkę, dzieci czekają z niecierpliwością na tego typu rozgrywki. Warunkiem udziału w grze była czerwona koszulka i czapka mikołajka. Klasa V a rywalizowała z klasą VI, natomiast klasa IV z klasą V b. Gra była bardzo zacięta, trzymała w napięciu do ostatniej minuty. Ostatecznie klasa VI zwyciężyła wynikiem 3:1, natomiast w klasach młodszych turniej zakończył się remisem 5:5. Szczególne gratulacje należą się dziewczynkom z kl. IV, które zdobyły aż 3 bramki. Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Tydzień WOLONTARIATU „Dobro Powraca”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który przypada 5 grudnia każdego roku, kierujemy do wszystkich wolontariuszy oraz ludzi dobrej woli najserdeczniejsze życzenia ukryte w przesłaniu:
Świąteczna Zbiórka Żywności
Szkolny Klub Wolontariusza po raz kolejny wziął udział w świątecznej zbiórce żywności zorganizowanej przez Tarnobrzeski Bank Żywności. Tegoroczna akcja pod hasłem „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół” trwała dwa dni od 30.11 do 01.12.2018 r. Nasza szkoła do akcji przystąpiła w pierwszym dniu tj. 30.11.2018 r. Wzięło w niej udział 19 wolontariuszy kwestujących pod opieką nauczycieli w tarnobrzeskich marketach: Biedronka, Kaufland i Lidl. Łącznie udało nam się zebrać 238 kg żywności, z której przygotowanych zostało 7 paczek, mających trafić przed świętami do uczniów naszej szkoły pochodzących z rodzin najbardziej potrzebujących pomocy i wsparcia. Wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę a także darczyńcom składamy gorące podziękowania.
Dyskoteka w Grębowie
W wtorek 27 listopada na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grębowie udaliśmy sie na dyskotekę integracyjną. W imprezie brały udział klasy VII, VIII oraz III gimnazjum z naszej szkoły, oraz siódmoklasiści, ósmoklasiści, gimnazjaliści i licealiści z Grębowa, Krawców, Wydrzy, Żupawy i Zabrnia. Spotkanie miało charakter integracyjny. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci w murach grębowskiej szkoły. Miłym zaskoczeniem był poczęstunek przygotowany specjalnie dla nas przez Samorząd Uczniowski z Grębowa.Przy dźwiękach muzyki miło i radośnie upływał czas wspólnej zabawy. Zawarliśmy nowe znajomości i przyjaźnie. Podaszas zabawy odbył się koncert gręboswkiego młodzieżowego zespołu wokalno - instrumentalnego NBC, oraz zbiórka charytatywna na rzecz Kubusia Korygi w Krawców.
Harcerska Msza Święta
W sobotnie popołudnie 24 listopada w Klasztorze Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu odbyła się Msza Święta dla harcerzy. Wzięli w niej udział druhny i druhowie z różnych drużyn harcerskich na czele z komendantem. Przedstawiciele naszej drużyny także czynnie włączyli się w oprawę Mszy Świętej. Eucharystii przewodniczył o. Wojciech Krok. W czasie Mszy modlono się szczególnie za zmarłych seniorów i instruktorów harcerzy. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania zawiązali krąg przyjaźni i odśpiewali modlitwę harcerską. Była to uczta duchowa i mile spędzony czas.
TRZECIOKLASIŚCI WYRÓŻNIENI W KONKURSIE „SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”
W październiku klasa III wzięła udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „ Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” zorganizowanym przez sieć sklepów Biedronka. Do zadań, jakie podjęli się zrealizować uczniowie należało: przeprowadzenie Szkolnego Dnia Głośnego Czytania oraz napisanie i zilustrowanie dalszych przygód bohaterów Gangu. Uczniowie wywiązali się z powierzonych zadań znakomicie. Po kilkudniowym przygotowywaniu dekoracji, kostiumów oraz intensywnym ćwiczeniu ról, przeprowadzili Szkolny Dzień Głośnego Czytania, na który zaprosili kolegów i koleżanki z zerówki oraz uczniów z klasy I, II i IV. Pod kierownictwem wychowawczyni klasy i przy czynnym udziale p. M. Szczytyńskiej, sala lekcyjna zamieniła się w las znany z opowieści o Przygodach Gangu Słodziaków. W centrum lasu swoje miejsce znaleźli narratorzy, którzy czytając opowiadania p. R. Piątkowskiej wprowadzili słuchaczy w baśniowy świat: Bobra Borysa, Jeża Jerzyka oraz Sowy Zosi. Pozostali uczniowie przeobrażeni w leśnych bohaterów przedstawili inscenizacje do czytanych opowieści. Wykonanie drugiej części zadania pozwoliło uczniom wykazać się kreatywnością, twórczą fantazją, zdolnościami plastycznymi, ale przede wszystkim dało im możliwość sprawdzenia się we wspólnym działaniu. Owocem tej pracy było napisanie przez dzieci kilkustronicowej, pięknie zilustrowanej historii opowiadającej o Świętach Gangu Słodziaków. Zaangażowanie dzieci oraz praca włożona w realizację zadań konkursowych zostały docenione przez jury konkursowe, które 19 listopada wyróżniło naszą klasę spośród prawie 5.000 klas z całej Polski. W dowód uznaniauczniowie otrzymali wyjątkowe upominki - poduszki słodziaków, które wywołały wielką radość i uśmiech satysfakcji na twarzach dzieci dodając im wiary we własne możliwości i energii do realizacji kolejnych wyzwań.
Wycieczka do Rzeszowa
23 listopada b.r. grupa zapalonych kibiców piłki siatkowej z naszej szkoły pod opieką p. T. Panek i J. Walskiej wyruszyła na mecz, który odbył się w Rzeszowie na Hali „PODPROMIE”. Celem wyjazdu było propagowanie dyscypliny sportowej oraz odpowiedniego zachowania się na obiektach sportowych poprzez kulturalny doping. Jak zwykle hala była wypełniona po brzegi. Sporo emocji dostarczyli kibicom zawodnicy Asseco Resovia Rzeszów i Indykpol AZS Olsztyn. Starcie siatkarzy od początku pełne było zaciętej walki i emocji. Sytuacja na boisku zmieniała się dynamicznie. Bardzo ważnym dla zawodników było wsparcie kibiców, pośród których z pełnym zaangażowaniem dopingowali ich również nasi uczniowie. Dla niektórych z nich było to pierwsze tego typu przeżycie, w którym mieli okazję wziąć udział. Po meczu szczęśliwcom udało się zdobyć autografy zawodników oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia. Był to wieczór pełen emocji i radości oraz wspaniałej wspólnej zabawy. Mimo, że do domu wracaliśmy w nocy, to w autokarze panowała radosna atmosfera.
Spotkanie z dietetykiem
Wtorek 13 listopada 2018 roku, w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, odbyło się spotkanie z dietetykiem. Tematem głównym były zasady zdrowego żywienia, a także produkty które powinniśmy wybierać najczęściej, a których lepiej unikać. Rozmawialiśmy również o szkodliwym wpływie cukru na nasz organizm. Zaprezentowana została piramida żywienia, która stanowi podstawę planowania codziennego jadłospisu tak, aby dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie składniki odżywcze niezbędne do utrzymania dobrej kondycji. Mamy nadzieję, że zdrowe nawyki żywieniowe zagoszczą w codziennym życiu naszych uczniów.
M. Szczytyńska
Biwak Harcerski
Uroczysta zbiórka harcerska z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się z piątku na sobotę 9 - 10 listopada br. W biwaku uczestniczyli harcerze drużyny Feniks działającej w naszej szkole oraz chętni uczniowie, którzy pragną wstąpić w jej szeregi. Nad bezpieczeństwem harcerzy czuwały p. Katarzyna Dul oraz p. Aneta Paterek. Spotkanie rozpoczęła drużynowa Jolanta Sałek-Duma od zaproszenia do Świeczkowiska. Tradycyjnie rozpaliliśmy 10 świeczek symbolizujących Prawo Harcerskie. Następnie zaśpiewaliśmy hymn Związku Harcerstwa Polskiego ,,Wszystko co nasze Polsce oddamy” oraz wiele pięknych pieśni patriotycznych i piosenek harcerskich. Po czym przeszliśmy do luźniejszej części Świeczkowiska i spędziliśmy miło czas.
Piramida Zdrowego Żywienia
Zajęcia dydaktyczne „Piramida Zdrowego Żywienia” W Naszym Przedszkolu realizowaliśmy również ciekawe zajęcia wokół tematyki związanej z piramidą zdrowego żywienia. Dzieci dowiedziały się jakie produkty spożywcze potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciekawe historyjki, ilustracje, zabawy dydaktyczne, ruchowe i plastyczne pozwoliły zrozumieć dzieciom sens spożywania określonych produktów.
Turniej piłkarski „Z Podwórka na stadion”
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” istnieje od 19 lat. To największy Turniej piłkarski dla dzieci w Polsce i w Europie, w którym do tej pory wzięło udział blisko 2 miliony dziewcząt i chłopców z całego kraju. Turniej rozgrywany jest w trzech kategoriach wiekowych U-8, U-10, U-12. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej.
Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Światło pamięci zapłonęło na grobach bohaterskich żołnierzy
"Światło Pamięci bohaterskim żołnierzom na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości" - akcja pod takim hasłem odbyła się w czwartek wieczorem, dn. 08. 11. 2018 r. w Stalach.
Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska
„Nie liczy się to ile posiadasz,
ale ile dajesz innym
i jak się z nimi dzielisz”
Pamięć o zmarłych
W środę 31.X.2018 r. przedstawiciele Harcerzy oraz Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami p. Jolantą Sałek – Dumą i Joanną Pitak wybrali się na grób żołnierzy z okresu I Wojny Światowej, który znajduje się w Stalach – Siedlisku oraz Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Stalach. Uczniowie uporządkowali nagrobki, pozbierali suche liście oraz zapalili znicze. Następnie odmówili modlitwę za tych, którzy walczyli i zginęli w obronie naszej ojczyzny. Pobyt w tych miejscach był również dobrą okazją, by przypomnieć sobie o historii naszej okolicy i opowieściach dziadków, do których często wraca się myślami w listopadzie.
Spotkanie uczniów klas I – III z literaturą dziecięcą
„Brzechwolandia to kraina szczęśliwości,
w Brzechwolandii tylko uśmiech zawsze gości,
Brzechwolandia uczy, bawi wszystkich nas,
w Brzechwolandii można miło spędzić czas”.
Światowy Dzień Walki z Otyłością
24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby.
Ognisko Szkolnego Klubu Wolontariusza
Dnia 11 października podczas pięknego jesiennego popołudnia grupa młodzieży Szkolnego Klubu Wolontariusza rozpaliła wspólne ognisko. Spotkanie zostało przygotowane z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Celem tego spotkania była integracja naszych wolontariuszy, bliskiego poznania się oraz przyjęcia nowych członków zespołu. W trakcie ogniska zostały nakreślone wyzwania jakie stoją przed nami w formie przedstawionego planu pracy SKW na rok szkolny 2018/2019. Czas ogniska urozmaicały wspólne rozmowy, śpiewy, pieczenie kiełbasek i ziemniaków. Panowała miła i serdeczna atmosfera.
Dary Jesieni
Jesień to bardzo bogata pora roku. Przynosi nam obfite dary: owoce, warzywa, dary lasu. Dnia 3 października br. nauczycielki p. M. Bąk i p. I. Zych zorganizowały akcję, która miała na celu zachęcenie uczniów naszej szkoły do spożywania tych wspaniałych jesiennych przysmaków. Na stole pojawiły się takie owoce jak: winogrono, jabłka, śliwki, oraz warzywa: marchew, cukinia. Uczennice z klasy V a chętnie włączyły się w akcję i spacerowały na przerwach z koszami pełnymi smakołyków po korytarzach naszej szkoły, zachęcając tym samym kolegów i koleżanki do spróbowania „darów jesieni”. Owoce i warzywa bardzo smakowały dzieciom i rozeszły się niczym świeże bułeczki.
OGNISKO KLASOWE PIĄTOKLASISTÓW
„Płonie ognisko i szumią knieje…”
8 października 2018 r. był pięknym, jakże słonecznym jesiennym dniem, tym bardziej optymistycznym, że w altance przy remizie strażackiej w Stalach odbyło się ognisko integracyjne klas piątych. Tradycyjnie już, u progu nowego roku szkolnego, uczniowie klas Va i Vb integrują się ze sobą poprzez wspólną zabawę, piosenki i pieczenie kiełbasek. Rodzice również czynnie pomagali w przygotowaniach – rozpalili ognisko, nad którym pieczono kiełbaski, zakupili chleb, ketchup, musztardę i zimne napoje. Nie mogło też zabraknąć przepysznej atrakcji – grillowanych pianek.
Wycieczka do Rzeszowa
Nowe twarze, nowe koszulki i nowe cele, ale początek jak zawsze taki sam! W sobotę 6 października, grupa uczniów naszej szkoły z opiekunami p. T. Panek i p. J. Walską była uczestnikiem wielkiego wydarzenia otwierającego nowy sezon siatkarski.
Dyskoteka integracyjna
W czwartek 27 września w naszej szkole odbyła się dyskoteka integracyjna, połączona z obchodami Dnia Chłopaka. Imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski. Uczniowie pod okiem nauczycieli i rodziców bawili się przy dźwiękach muzyki. Zabawy organizowane przez DJ-eja Mańka cieszyły się dużym zainteresowaniem i urozmaiciły taneczny maraton. Frekwencja dopisała i wszyscy świetnie się bawili.
WYPRAWA DO WNĘTRZA ZIEMI
„Współczesna geologia interesuje się nie tylko powierzchnią ziemi,
ale przede wszystkim tym, co znajduje się w głębi ziemi”
Ognisko harcerzy
„Nie zgaśnie tej przyjaźni żar,
co połączyła nas ,
nie pozwolimy by ją starł
nieubłagany czas''
Sprzątanie świata
Kampania "Sprzątanie Świata - Polska 2018", czyli wspólna lekcja poszanowania środowiska pod hasłem:
"Akcja - Segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej"
Wycieczka do Krynicy Zdroju
Celem naszej wyprawy było poznanie krajobrazu i funkcji ,,Perły polskich uzdrowisk” położonej w Beskidzie Sądeckim, poznanie zabytków kultury i historii Krynicy, upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Nie można było pominąć aspektów dydaktycznych tj. profilaktyka zachowań ryzykownych. Nadrzędnym celem wyprawy uczyniliśmy integrację zespołów klasowych.