AKTUALNOŚCI


BEZPIECZNE WAKACJE CZAS START!

Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

  1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
  2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
  3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
  4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
  5. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
  6. Nie rozmawiaj z obcymi.
  7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
  8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
  9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
  10. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
  11. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
  12. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
  13. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  14. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
  15. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
  16. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
  17. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
  18. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
  19. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
  20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
  21. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
  22. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
  23. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
  24. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
  25. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

 

ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI!

CAŁA SZKOŁA CZYTA BRZECHWĘ

15 czerwca 2022 r. odbyła się XIV edycja szkolnej akcji Cała Polska czyta dzieciom. W tym roku organizatorzy akcji zachęcali najmłodszych uczniów do czytania wierszy Jana Brzechwy.
Po tradycyjnym odśpiewaniu „hymnu” akcji pt. „Cała Polska czyta dzieciom” J. Cygana, uczniowie zostali poinformowani o tym jak ważne jest czytanie, oraz jakie korzyści ze sobą niesie. Następnie wysłuchali jednego z najbardziej popularnych wierszy J. Brzechwy pt. „Kaczka Dziwaczka”, który odczytały uczennice klasy III b: Z. Sibiga oraz N. Ignatowicz. Do wiersza, trzecioklasiści z oddziału b, przygotowali inscenizację, w której w zabawny sposób przedstawili historię dziwnej kaczki.
Kolejny wiersz pt. „Na wyspach Bergamutach”, równie znany wszystkim dzieciom, został wyśpiewany przez A. Bańkę. Następnie, organizatorki akcji oraz zebrani nauczyciele, odczytywali wybrane losowo wiersze poety.
Od wielu lat, nieodłączną częścią szkolnej akcji popularyzującej czytelnictwo wśród dzieci, jest konkurs organizowany dla uczniów klas I – III „Mistrz pięknego czytania” odbywający się pod patronatem dyrektora szkoły. W tym roku o zaszczytny tytuł rywalizowały dwie najlepiej czytające osoby z każdej klasy.

Wycieczka do Farmy Iluzji

W piękny, słoneczny dzień 03 czerwca 2022r. uczniowie klasy I oraz II SP wraz z wychowawcami p. Mariolą Sawą i p. Jarosławem Chmielowcem oraz opiekunami udali się na wycieczkę do Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” w Mościskach koło Woli Życkiej w województwie mazowieckim. Jest to jedyne w Polsce miejsce – park sensoryczny osadzony w świecie iluzji, w którym do dyspozycji zwiedzających jest kilkadziesiąt różnego rodzaju atrakcji opartych na zmysłach wzroku, równowagi. Park ma formę edukacji poprzez zabawę.Miejsce okazało się fantastyczne. Uczestnicy tego wyjazdu wkroczyli w świat na pograniczu rzeczywistości i magii. Wszystko tu zadziwiało i inspirowało. Uczestniczyliśmy w zabawach integracyjnych poprowadzonych przez animatorki. Następnie podążyliśmy za Panią przewodnik, która wprowadziła nas w ten świat pełen ciekawostek i pokazała najciekawsze zakątki farmy.
Już przy samym wejściu ujrzeliśmy Lewitujący Kran – ciekawą fontannę, gdzie woda leci z kranu, który nigdzie nie jest podłączony. Następnie udaliśmy się do Zakręconego Domku, gdzie mieliśmy wrażenie, że wszystko spadnie nam na głowę. Ciekawie spacerowało się po Labiryncie Luster, wymagało to od nas spostrzegawczości, sprytu i zmysłu orientacji, łatwo można było pobłądzić. Rzeczywistość przeplatała się z fikcja a odbicie lustrzane zdawało się być prawdziwą osobą. Przy wyjściu podziwialiśmy największą ekspozycję rzeźb z jednej zapałki. Kolejno z Panią przewodnik zwiedzaliśmy wszystkie najważniejsze atrakcje parku m.in. Tunel Zapomnienia, w którym każdy z nas wystawił na próbę swoja pamięć. Można było wykazać się umiejętnością prowadzenia aut, lokomotywy a nawt jazdy na koniach oraz odwagą na Małpim Drzewie. Nie zabrakło również szalonej zabawy na Placu Dmuchawców. Gdy pożegnaliśmy się z Panią przewodnik udaliśmy się na obiad. Po pysznym posiłku, wyszyscy mieli czas wolny, zwiedzać kolejne ciekawe miejcsa w dogodnym dla siebie tempie np.: Muzeum Starożytnego Egiptu, odkrywali tajemnice opuszczonej kopalni, Wyklinowy Labiryni, Lewitujący Dom. Po zabawach każdy kupił sobie drobną pamiątkę i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Był to dzień pełen wrażeń i mnóstwa atrakcji. Wróciliśmy wieczorem zmęczeni i trochę osłabieni natłokiem doznań, ale bardzo zadowoleni z wyjazdu.

Piknik klas I – III z okazji Dnia Dziecka

Dzień Dziecka to radosne święto, przywołujące na myśl niespodzianki, prezenty
i wesołą zabawę. Takie właśnie było tegoroczne świętowanie tego dnia, przez uczniów klas I – III, na pobliskim stadionie sportowym oraz znajdującym się tuż obok niego Orliku.
1 czerwca uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przybyli do szkoły niosąc zamiast plecaków z książkami, koszyki i torby wypełnione smakołykami. Tuż przed godz. 9.00 wesoły pochód powędrował w kierunku zielonych terenów stadionu, gdzie rozpoczął się piknik. Uczniowie rozsiedli się na przyniesionych kocach i rozpoczęli degustowanie upieczonych na ognisku przekąsek. Po zaspokojeniu apetytu, wszyscy udali się na pobliskie boiska by rozegrać mecz piłki nożnej oraz zagrać w dwa ognie. W międzyczasie chętni uczniowie korzystali z atrakcji pobliskiego placu zabaw, malowali kredą na płytach chodnika oraz uczyli się zasad gry w bule – francuską grę wymagającą dużej zręczności. Rozgrywki sportowe zakończyły się zawodami sprawnościowymi w których udział wzięli najbardziej wytrwali zawodnicy, sprawdzając swoją szybkość, siłę i zręczność.
Szkolne świętowanie Dnia Dziecka zakończyło się w klasach wręczeniem uczniom symbolicznych prezentów – niespodzianek, przygotowanych przez rodziców z trójek klasowych.
Znany i ceniony pedagog Janusz Korczak powiedział „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Dziękujemy Wszystkim tym, którzy przyczynili się do obchodów tego święta, wywołując tym samym, mnóstwo uśmiechów na buziach obecnych na pikniku dzieci.

  W dniach 29.05 – 04.06, 52 uczniów klas VII, VIII a i VIII b uczestniczyło w „Zielonej Szkole” we Władysławowie wraz z opiekunami: Panią Teresą Panek, Jolantą Walską, Bożeną Łakomą, Gabrielą Śliwą oraz jednym z rodziców.

Wycieczka do Warszawy

W dniach 31 maja – 01 czerwca 2022r. odbyła się wycieczka uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej ze Stalów do Warszawy dofinansowana w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. “Poznaj Polskę” w kwocie 10 000zł oraz środków Gminy Grębów w kwocie 4 330zł. Uczniowie w liczbie 38 osób wraz z 4 opiekunami wyjechali do stolicy o 4.00 rano, tak by móc spokojnie dotrzeć do celu podróży na godzinę 9 na spotkanie z przewodnikiem
Po przybyciu na miejsce udaliśmy się w kierunku kolumny Zygmunta, gdzie przewodnik przedstawił nam ciekawą historię jej powstania oraz liczne informacje na temat otaczającej jej okolicy.
Następnie poszliśmy w kierunku rynku starego miasta, gdzie poznaliśmy wiele ciekawych historii związanych tą częścią Warszawy. Po krótkim odpoczynku i czasie wolnym, kiedy to uczniowie mieli czas na zakup pamiątek udaliśmy się w okolice Zamku Królewskiego, gdzie pan przewodnik zapoznał nas z jego historią i pokazał nam otaczającą go okolicę, zwracając szczególną uwagę na tereny zielone otaczające siedzibę królów Polski.
Później ustawiliśmy się w dość długiej kolejce oczekując na wejście do wnętrza Zamku Królewskiego. Gdy udało nam się dotrzeć do środka podziwialiśmy komnaty, zwracając uwagę na przepiękne wnętrza. Po około godzinnym pobycie w siedzibie władców Polski udaliśmy się spacerem do następnego punktu naszej wyprawy – Centrum Nauki Kopernik.
Na miejscu odbyliśmy seans w planetarium – podziwiając osiągnięcia nauki, oglądając prezentację konstelacji gwiazd Galaktyki Drogi Mlecznej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z różnymi dziedzinami nauki np. mogli podziwiać symulację lawiny śnieżnej, czy też wystrzelenia rakiety w kosmos.
Po wizycie w Centrum Nauki Kopernik udaliśmy się w kierunku miejsca noclegowego w Szymanowie. Po drodze odwiedziliśmy klasztor sióstr Niepokalanek, które prowadzą Liceum Ogólnokształcące dla dziewcząt (od zeszłego roku mogą tam odbywać naukę także chłopcy). Jedna z sióstr zapoznała nas z historią słynącej łaskami figury Matki Bożej Jazłowieckiej oraz oprowadziła po szkole mieszczącej się w pałacu położonym w pięknym parku.
Około godziny 18 przybyliśmy na nocleg do uroczego pensjonatu „Dom nad Stawem”, gdzie uczniowie udali się do przeznaczonych dla nich pokoi. Po zakwaterowaniu się, zjedliśmy obiadokolację i korzystając z pięknej pogody niektórzy uczestnicy wycieczki przystąpili do rozgrywek w piłkę nożną na pobliskim boisku, inni udali się na przechadzkę po ogrodzie,
a jeszcze inni korzystali z domku na drzewie by odpocząć po trudach zwiedzania stolicy.
O godz. 21 odbyło się ognisko integracyjne ze smażeniem kiełbasek, a potem zmęczeni przeżyciami całego dnia uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek.

Następnego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy na dalsze podziwianie stolicy, które zaczęliśmy w Pałacu Kultury – wjechaliśmy na XXX piętro, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy i zakupić pamiątki z naszej wyprawy.
Około godz. 11 odwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego, gdzie przewodnik zapoznał nas z historią oręża polskiego. Mogliśmy podziwiać ciekawe eksponaty wewnątrz i wystawę dużego sprzętu wojskowego zgromadzonego na zewnątrz muzeum. Po zwiedzaniu udaliśmy się na obiad, który zjedliśmy w sąsiedztwie siedziby muzeum w zabytkowej baszcie.
Ostatnim punktem naszej wizyty w stolicy były Łazienki Królewskie, gdzie niestety troszeczkę humory popsuł nam przelotny deszcz, który zastał nas w okolicach pomnika Fryderyka Chopina. Jednakże nie zraziło nas to i już po kilku minutach w promieniach słońca nieśmiało zerkającego zza chmur kontynuowaliśmy zwiedzanie pięknych terenów Łazienek Królewskich w towarzystwie miłego pana przewodnika.
Potem jeszcze chwila odpoczynku przy pysznych gofrach, lodach i czekoladzie na gorąco
i mogliśmy udać się w drogę powrotną do domu. Po drodze zatrzymaliśmy się w klimatycznej „Karczmie u Jakuba”, gdzie zjedliśmy kolację. Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń około godz. 22 dotarliśmy do celu podróży – gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.

Wycieczka trzecioklasistów do Krakowa

W dniu 20.05.2022 r. odbyła się wycieczka uczniów klasy IIIa i IIIb do Krakowa.
Pierwszym przystankiem na trasie były Łagiewniki. Po udziale we mszy św., uczestnicy wyprawy udali się do kaplicy klasztornej, gdzie zobaczyli oryginalny obraz autorstwa Hyły przedstawiający Jezusa Miłosiernego. Następnie z dużymi emocjami pokonali 315 stopni wiodących na 76 metrową wieżę widokową, by podziwiać panoramę Krakowa i rysujących się z oddali szczytów Tatr. Kolejnym etapem w podróży było królewskie miasto – Kraków. Uczniowie oprowadzani przez wychowawców po Rynku Głównym oraz Wzgórzu Wawelskim z dużym zaciekawieniem słuchali historii związanych z Bramą Floriańską, Kościołem Mariackim, Sukiennicami, Katedrą Wawelską, dowiadywali się różnych ciekawostek dotyczących życia dawnych mieszkańców Krakowa, a także wysłuchali hejnału i kilku legend związanych z miastem. Punktem kończącym wycieczkę była dwugodzinna wizyta w krakowskim Aquaparku, w którym na dzieci czekało mnóstwo wodnych atrakcji.
Wycieczka była dla dzieci wspaniałą lekcją w terenie, łączącą wypoczynek z nauczaniem. Dodatkowo dała im możliwość doświadczenia tego, że aktywny wypoczynek w gronie rówieśników może być bardziej atrakcyjny od czasu spędzonego przed ekranem komputera.

Inaczej, a jednak fizyka...

W dniu 19.05.2022 r. uczniowie klas 7-8 naszej szkoły pod opieką p. Teresy Panek, p. Jolanty Walskiej i p. A. Paterek uczestniczyli w XXII Pokazach z Fizyki organizowanych na Politechnice Rzeszowskiej. Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Program składał się z czterech bloków tematycznych: zasad zachowania, fal i akustyki, ciśnienia oraz elektromagnetyzmu. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się różnym doświadczeniom fizycznym, a nawet wziąć w nich udział. Cały pokaz został zakończony występem muzycznym. Dzięki doświadczeniom, które pracownicy naukowi prezentowali - profesjonalnie, ciekawie i z nutką humoru uczniowie pogłębili świadomość użyteczności fizyki i jej powiązań z techniką, medycyną, ekologią, życiem codziennym a przede wszystkim z postępem i rozwojem cywilizacyjnym. Wycieczka była znakomitym sprawdzeniem zdobytej na lekcjach wiedzy teoretycznej i zderzeniem jej z praktyką. Pokazy udowodniły, że fizyka to nauka stale obecna w naszym codziennym życiu-wokół nas.

Koniec akcji - KOLOROWE KREDKI

Dobiegła końca, proekologiczna akcja "KOLOROWE KREDKI" wspierająca recykling i ucząca uczniów ograniczania konsumpcyjnego stylu życia.
Nasze zadanie polegało na uzbieraniu jak największej ilości starych, zniszczonych kredek ołówkowych oraz świecowych. W naszej szkole udało sie zebrać  839 kredek i 98 ołówków. Zostały one wysłane do organizatorów akcji i dzięki temu pomożemy dzieciom przebywającym w szpitalach ofiarując im dużo radości.
Po wysłaniu do organizatorów kredki ołówkowe są segregowane i przepuszczane przez maszyny, a z pozyskanych materiałów szyte są kolorowe piórniki, zapełniane odrestaurowanymi kredkami. Kredki, które są w gorszym stanie przerabiane są na kredkową biżuterię, z której dochód przeznaczany jest na akcję "Niewidzialny Mikołaj" i "Dobra wróżka". Zbieramy również kredki świecowe, które są przetapiane na różnorodne- nowe kształty. Dzięki temu zyskują nowe życie i mogą znów rysować.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom którzy dołączyli się do akcji.

DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi to ważne święto ekologiczne, zatem w naszej szkole nie mogło zabraknąć uroczystej akademii skierowanej do najmłodszej części naszej szkolnej społeczności.
Uczniom klas 0– III zaprezentowano przedstawienie „Ziemia u lekarza” oraz piosenki o tematyce ekologicznej. Tego dnia dowiedzieliśmy się, jaki jest stan zdrowia naszej planety oraz jakie konsekwencje niosą za sobą zanieczyszczenia wód, gleb, powietrza.

Sukces Adama Brożyny - Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

W dniu 30 kwietnia 2022 r. w Gorzycach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w których udział wzięli uczniowie z naszej szkoły: Adam Brożyna z klasy IV i Karolina Zdyrska z klasy VIIIa.
Konkurs został przygotowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarząd Powiatowy w Tarnobrzegu, we współpracy
z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

Turniej składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie wszyscy uczestnicy pisali test składający się z 30 pytań, a następnie odbyła się część ustna – etap drugi.
Wielkim sukcesem zakończył się konkurs dla Adama Brożyny, który zdobył III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy Adamowi, życząc dalszych sukcesów.

Miesiąc Świadomości Autyzmu

Wraz z miesiącem kwiecień kończą się obchody pierwszego w historii naszej szkoły Miesiąca Świadomości o Autyzmie.
Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach edukacji społecznej, na których zapoznali się z pojęciem ,,autyzm", charakterystycznymi cechami jakie mogą występować u osób z tym zaburzeniem. Nauczyciele prowadzący rozbudzali w uczniach tolerancję wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. Podsumowaniem zajęć były piękne niebieskie prace plastyczne jako wyraz solidarności z osobami z autyzmem.
W klasach 4-8 pedagodzy specjalni przeprowadzili lekcje wychowawcze na temat autyzmu. Uczniowie poznali funkcjonalnie różnorodność autyzmu, trudności jakie mogą mieć osoby z autyzmem, jakie są ich mocne strony, jak można im pomóc i jak nie przeszkadzać. AKCEPTACJA – DOSŁOWNY JĘZYK – WŁĄCZANIE W ŻYCIE TOWARZYSKIE – SZACUNEK – REAGOWANIE- to „droga” do solidarności z osobami w spektrum autyzmu jaką poznali nasi uczniowie. Na zakończenie uczestniczyli w krótkim quizie o faktach i mitach na temat autyzmu oraz przygotowali plakaty pełne zrozumienia, akceptacji i solidarności z osobami z tym zaburzeniem.
Zwieńczeniem obchodów Miesiąca Świadomości o Autyzmie Zespół Szkół w Stalach zorganizował "Niebieski bieg" solidarności z osobami ze spektrum autyzmu, w szczególności dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu. Bieg odbył się w trzech kategoriach i wyłonił zwycięzców.

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań
w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego ALLELUJA!

Banany w czekoladzie- zajęcia kulinarne w klasie IIIa

Dzieci  po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach kulinarnych  tym razem wspólnie z osobą dorosłą. Deserem były banany, które po przekrojeniu na pół trzeba było nadziać czekoladą i włożyć do piekarnika. Po upieczeniu zamieniły się z żółtego w czarny kolor. Czekolada rozpłynęła się w bananie i stała się słodkim deserem, który można podawać na ciepło lub zimno. Polecamy wszystkim łasuchom J Na kolejne zajęcia zapraszamy w maju.

Nagrody i wyróżnienia dla uczniów naszej szkoły

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest od 2008 roku. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Autyzm jest jednym z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych, mimo lat badań, nie udało się dotąd znaleźć jego jednoznacznej przyczyny. Schorzenie to określane jest jako całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Nieleczony autyzm może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń, stad też w literaturze naukowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.
Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Zachowania osób ze spektrum autyzmu bywają nietypowe, często trudne, stanowią reakcję obronną na tę specyficzną nieumiejętność odnalezienia się w świecie. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Kwiecień jest miesiącem, w którym nasza szczególna uwaga powinna być skoncentrowana na promowaniu empatii, otwartości i zrozumienia dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.
2 kwietnia jest dniem, w którym powinniśmy wszyscy dać wyraz swojej postawie pełnej akceptacji i zrozumienia dla tego zaburzenia rozwojowego np. poprzez: oświetlenie domu na niebiesko, nałożenie ubrania w kolorze niebieskim, dodania niebieskiej żarówki lub puzzla do swego profilu na facebook’u.

Dzień bez plecaka!

W dniu 21 marca w naszej szkole miał miejsce „Dzień bez plecaka”. Święto to pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Tego dnia uczniowie wybierają się do szkoły bez plecaków i toreb.
Nasi uczniowie chętnie włączyli się w tę akcję, pakując swoje zeszyty i książki w przeróżne zamienniki plecaków. Wykazali się przy tym niezwykłą pomysłowością. Jedni wybrali sklepowe wózki, pudełka, koszyki, inni natomiast walizki, kaski, figurki ogrodowe, sanki czy nawet mikrofalówki! Dzięki temu na szkolnym korytarzu zapanowało istne szaleństwo, a uśmiechom i zadowoleniu nie było końca. Ale to nie wszystko! Każda klasa nosiła tego dnia ubrania w jednym kolorze, który wcześniej sobie wylosowała. Wszystko to wyglądało naprawdę bajecznie.
Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim za zaangażowanie i wspólną zabawę. Mamy nadzieję, że tegoroczny pierwszy dzień wiosny zostanie w naszej pamięci na długo.

Zajęcia kulinarne w klasie IIIa – ciąg dalszy

Już kolejny raz dzieci z klasy IIIa wzięły udział w kulinarnych zajęciach prowadzonych przez komunikator Skype. Tym razem każdy robił sałatkę z ryżem. Do przygotowanych wcześniej składników (wędliny, ogórków kiszonych, papryki i kukurydzy) pokrojonych w kostkę dzieci dodawały majonez z jogurtem i ulubione przyprawy. Sałatkę po wymieszaniu trzeba było spróbować i doprawić jeszcze do smaku. Pomysł na sałatkę spodobał się wszystkim bo smakował. 

Już niedługo zawita do nas wiosna. To znaczy, że warto odświeżyć umysł i spojrzeć na świat z nowej perspektywy. Z tego względu Samorząd Uczniowski postanowił obudzić na nowo kreatywność naszych szkolnych kolegów i koleżanek.

Bezpieczne Ferie - czas start!

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

01.02.2022

REKRUTACJA DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ

01.02.2022

Bal karnawałowo – walentynkowy w klasie III b

"W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się."
Zbigniew Dmitroca

WYRÓŻNIENIE DLA UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

W listopadzie uczniowie klas IIIb, IIIa oraz II pod kierunkiem wychowawców wzięli udział w czwartej edycji konkursu „Szkolne Przygody Gangu Swojaków” zorganizowanego przez sieć sklepów Biedronka. Zadanie polegało na przygotowaniu mapy „małej ojczyzny”. Wszyscy uczniowie wymienionych klas wykazali się dużą kreatywnością, twórczą fantazją, ale przede wszystkim sprawdzili się we wspólnym działaniu. W efekcie powstały trzy unikatowe, przestrzenne mapy, pokazujące jak własną miejscowość widzą jej najmłodsi mieszkańcy. Na mapie znalazły się wykonane z kartoników po mleku, wszystkie istotne miejsca i budynki tj. szkoła, kościół, remiza strażacka, sklep. Istotnym elementem map były okoliczne lasy utworzone z rolek i kolorowego papieru. Zgodnie z motywem przewodnim konkursu na każdej pracy swoje miejsce znalazły zagrożone gatunki zwierząt. W ten sposób uczniowie poznali okoliczną faunę i dowiedzieli się, dlaczego należy ochraniać niektóre zwierzęta.
Zaangażowanie dzieci, poświęcony czas i praca włożona w wykonanie zadania zdobyły uznanie jury, które 17 stycznia 2022 r. wyróżniło klasę IIIb, IIIa oraz II spośród około 2000 klas edukacji wczesnoszkolnej z całej Polski. Nagrodą dla uczniów były maskotki słodziaków oraz dyplomy.

KOCHAĆ, LUBIĆ, SZANOWAĆ - Walentynki w klasie III a

„Palce lizać”- czyli ciąg dalszy zajęć kulinarnych w naszej klasie

Klasa III a przez komunikator Skype po raz kolejny uczestniczyła w zajęciach kulinarnych. Z niecierpliwością dzieci czekały na drugie już z kolei zajęcia. Dzisiaj o godzinie 14.00 zrobiliśmy „kule śnieżne” zaproponowane na ostatnich zajęciach w styczniu. Każdy uczeń po przygotowaniu wszystkich niezbędnych składników z niecierpliwością czekał na spotkanie. Zaczęliśmy punktualnie. Najpierw każdy po umyciu rąk do zrobionej wcześniej wg przepisu czekolady (z pomocą osoby dorosłej) wrzucał pokruszone ciastka „petitki”. Następnie trzeba było wymieszać masę i uformować ją w kształt kulki a na koniec obtoczyć w wiórkach kokosowych. Dzieci w skupieniu wykonywały kolejne czynności od czasu do czasu oblizując palce :)
Celem tych zajęć jest nabywanie praktycznych umiejętności kulinarnych oraz kształtowanie kulinarnych zainteresowań u dzieci. Motywowanie do możliwie największej samodzielności dzieci w zakresie estetycznego przygotowywania posiłków i ich spożywania.
Na kolejne spotkanie, które planujemy na początek marca zaproponowałam wykonanie sałatki ryżowej z majonezem tak dla odmiany na słono.

Kartki z iskierkami emocji

Uczniowie klasy 2 Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół w Stalach wzięli udział w zimowej edycji "Kartek z iskierkami emocji". Akcja ta jest organizowana w ramach projektu edukacyjnego "Emocja". Organizatorzy spośród zgłoszonych oddziałów dobierają partnerów do wymiany kartek z życzeniami i udostępniają kontakt zainteresowanym. Partnerem uczniów klasy 2 z naszej szkoły byli również uczniowie klasy 2 z jednej ze szkół podstawowych w Warszawie. Panie pracujące w oddziale klasy 2 p. Mariola Sawa i p. Sabina Żmuda nawiązały kontakt z partnerem, dzięki temu dzieci poznały imiona osób, którym składali życzenia. Wszyscy uczniowie wyrazili chęć udziału w wymianie kartek świątecznych z życzeniami bożonarodzeniowymi. Wiedzieli, że ich kartki sprawią ogromna radość osobą, którym wyślą oraz sami wyczekiwali kartek od innych dzieci. Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem i podekscytowaniem samodzielnie wykonywali kartki. Uwalniali przy tym mnóstwo kreatywności, wyobraźni i dobrze się bawili. Należy również podkreślić, że doskonalili umiejętność pisania życzeń.
Przed świętami Bożego Narodzenia Pan Dyrektor przekazał uczniom w klasię przesyłkę z kartkami i życzeniami od naszych partnerów. Sytuacja ta wywołała u uczniów wiele pozytywnych emocji: radość, ciekawość, entuzjazm, zaskoczenie.
Na podsumowanie akcji dyrekcja otrzymała podziękowania za umożliwienie wzięcia udziału w wymianie, panie za zgłoszenie i przygotowanie uczniów a uczniowie za udział. Za możliwość doświadczania tylu wzruszeń dziękujemy Panu Dyrektorowi, organizatorom, naszemu partnerowi oraz uczniom i ich rodzicom.

Konkurs „ Śpiewajmy Kolędy i Pastorałki” w Tarnobrzeskim Domu Kultury

22 stycznia w sobotnie dopołudnie odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek zorganizowany w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Naszą szkołę godnie reprezentowały klasy trzecie ze swoimi opiekunami artystycznymi p. Beatą Kułagą i p. Elżbietą Chmielowiec. Dzieciom towarzyszyli i dopingowali najbliżsi obserwując z widowni występy swoich pociech. Z klasy 3a wystąpiły cztery solistki: Alicja Paź z pastorałką „Bosy Pastuszek”, Justyna Przydział z kolędą „Dzisiaj w Betlejem” oraz Lena Sankowska z pastorałką „Noel” i Kornelia Sudoł z kolędą „Tryumfy Króla Niebieskiego”.

„Zdrowo i kolorowo”– cykliczne spotkania, warsztaty kulinarne w klasie 3a

      To pierwsze z zaplanowanych cyklicznie spotkań - lekcji kulinarnych, które prowadzone będą zdalnie z uczniami (poprzez komunikator Skype) raz w miesiącu w dogodnym, ustalonym wcześniej terminie.

JASEŁKA

Dnia 22 grudnia 2021r. dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły Jasełka dla młodszej grupy przedszkolnej. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Mali aktorzy prezentowali się w przebranych strojach. Aniołki składały pokłony, śpiewały Gloria i oznajmiały wszystkim promieniowanie radości z narodzenia Maleńkiego Jezusa. Do szopki przybyli także Pasterze i Trzej Królowie.
Dużą umiejętnością dzieci było koncentrowanie uwagi na postaciach i kolejności zdarzeń. Podczas inscenizacji Jasełek dzieci rozwijały uzdolnienia aktorskie, nabywały odwagi, śmiałości, wiary w swoje możliwości podczas występu przed publicznością.
Całej uroczystości towarzyszyło piękno śpiewania kolęd: „Wśród nocnej ciszy”, „Józefie stajenki nie szukaj”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Podniosłym akcentem było zaśpiewanie kolędy pt. „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”.
W końcowej części występu wszystkie dzieci wykonały na scenie ilustrację ruchową z rekwizytami kolędę „Świeć gwiazdeczko świeć” i złożyły bożonarodzeniowe życzenia” Wesołych Świąt”.

Akademia Bożonarodzeniowa "Gore gwiazda Jezusowi"

Gminny Konkurs Literacki

Święto Patrona Szkoły  stało się okazją do udziału uczniów naszej szkoły w  konkursie literackim zorganizowanym przez bibliotekę szkolną ZSO w Grębowie . W konkursie brali udział uczniowie z terenu Gminy Grębów. 

Mikołajki w McDonald’s

Tegoroczne mikołajki uczniowie klas trzecich spędzili w tarnobrzeskiej restauracji McDonald’s. Pomimo panujących obostrzeń, zachowując reżim sanitarny, uczniowie na parę godzin oderwali się zajęć lekcyjnych, by w mniej tradycyjnej formie świętować ten wyjątkowy dzień. Na miejscu czekały na nich smakowite podarunki – Happy Meal. Wszyscy z apetytem spałaszowali zawartość pudełeczka, na pamiątkę zachowując znajdującą się w zestawie zabawkę. Syci wrażeń i w dobrym nastroju powrócili do szkoły.

Konkurs pisania listów do św. Mikołaja

Podziel się posiłkiem

Bardzo ważnym aspektem działalności charytatywnej szkoły jest dotarcie do wszystkich ludzi z przesłaniem nadziei i wspólnoty. Przesłaniem, które jest mocno wpisane w symbolikę tych, tak bardzo wyjątkowych i rodzinnych świąt – świąt Bożego Narodzenia.

Mikołajkowe prezenty dla Domu Dziecka w Tarnobrzegu

Zbliżający się czas świąt to okazja do obdarowywania najbliższych prezentami. Klasa 3a w tym roku postanowiła sprawić radość dzieciom mieszkającym w Domu Dziecka. Dzieci w wieku od 3 do 9 lat otrzymały zabawki, artykuły  papiernicze, książeczki i piękne kartki świąteczne z życzeniami świątecznymi. 

Europejski Tydzień Autyzmu

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Autyzm to nie choroba! Autyzm jest stanem - odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, poprawnym rozumieniem wszystkich komunikatów, trudności w wyrażaniu emocji, w stosowaniu gestów i budowaniu poprawnych relacji społecznych. Niektóre osoby z autyzmem, szczególnie te z Zespołem Aspergera często intensywnie interesują się jedną rzeczą lub dziedziną, tak jakby innej dziedziny nie było.

Światło pamięci dla bohaterskich żołnierzy

"Światło Pamięci w hołdzie bohaterskim żołnierzom i obrońcom Ojczyzny”,zostało zaniesione i zapalone na grobach żołnierzy w środę wieczorem, dn. 10. 11. 2021 roku.
Idąc ulicami Stalów w uroczystym „Marszu Pamięci” z zapalonymi zniczami w dłoniach, chcieliśmy w przeddzień 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczcić pamięć tych, którzy polegli podczas I i II Wojny Światowej. Poprzez to wydarzenie chcemy, aby zawsze trwała pamięć o tych, którzy stanęli do walki o Ojczyznę.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej

Drużyna harcerska Nieprzetartego Szlaku Sokoły z Sandomierza zaprosiła uczniów naszej szkoły do udziału w Festiwalu Piosenki Patriotycznej. Celem festiwalu jest wzbudzanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży, a także integracja ze środowiskiem harcerskim. W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce inicjatywa ta przeniesiona w wirtualny świat, dzięki temu wszyscy możemy być widzami. Uczestnicy festiwalu wysyłali nagrania piosenek, pieśni, wierszy, układów tanecznych o tematyce patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Radosław Muciek z klasy VII, Krystian Korzeniowski z klasy II i Szymon Gil z klasy I. Chłopcy zaprezentowali układ choreograficzny do piosneki " Warszawskie dzieci". Artystów przygotowały panie: Gabriela Śliwa, Sabina Żmuda i Anna Pokusa. Uczniowie otrzymali dyplomy za udział.

103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

W historii Polski tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

Na Grobie Nieznanego Żołnierza

Kiedy zbliża się listopad i dzień Wszystkich Świętych, wielu z nas myśli o kruchości ludzkiego życia, a jednocześnie powracamy myślami do tych, których już z nami nie ma, porządkujemy i przyozdabiamy groby naszych bliskich. Przynosimy kwiaty, zapalamy znicze i modlimy się za ich dusze. To również czas wspominania tych, którzy polegli w obronie naszej ojczyzny. W tym roku szkolnym przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili grób żołnierzy z okresu I wojny światowej, który znajduje się w Stalach – Siedlisku oraz Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Stalach. Uczniowie uporządkowali nagrobki, pozbierali suche liście oraz zapalili znicze, a na koniec odmówili modlitwę. Była to także dobra okazja do zadumy i refleksji, na które na co dzień z pewnością brakuje czasu.

Wyjazd wolontariuszy na grę terenową Paintball

Była piękna pogoda, ciepły i słoneczny dzień, gdy 29 października 2021 roku, uczniowie należący do Szkolnego Klubu Wolontariusza, wzięli udział w wycieczce

PASOWANIE NA UCZNIA

Dnia, 29. 10. 2021 r. klasa I przeżywała swoją pierwszą uroczystość w szkole:
„Pasowanie na ucznia”

22.10.2021

Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu
“Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

XXXV Festiwal Piosenki Ekologicznej

Już po raz 35 w Tarnobrzeskim Domu Kultury, odbył się Konkurs Piosenki Ekologicznej organizowany przez Tarnobrzeski Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody.

Test Młodego Ekologa

11 października 2021 roku w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się międzyszkolny „Test Młodego Ekologa”, tym razem w multimedialnej odsłonie QUIZSPOTTER.
Organizatorem konkursu był Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu i Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu. Test był skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich, miłośników i pasjonatów przyrody. Każdą szkołę reprezentował zespół składający się z trzech osób.
Z naszej szkoły w teście udział wzięły uczennice klasy siódmej: Alicja Kalinka, Emilia Paruch, Eliza Zelik. Drużyna dziewcząt zajęła trzecie miejsce.

Klasowe obchody Dnia Chłopaka

Patrol nasz! Radę da!
Już jadą nam z pomocą!
Gdy mamy jakiś kłopot
Uratują nas! (…)

Dzień Drzewa – EkoEmocje

"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły."
H. Zdzitowiecka

Relacja z projektu ekologicznego realizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody
pt. „Mała retencja– więcej wody dla przyrody”.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W piątek 1 października 2021r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w ktorym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli na cały rok szkolny.

Dzień Krawata

W dniu 30 września w naszej szkole obchodziliśmy dzień Krawata. Zabawną akcja została połączona z Dniem Chłopaka dlatego w tym dniu chętni musieli zadbać o to, aby głównym elementem ich stroju był krawat. Jak zawsze do akcji włączyła się spora liczba uczniów oraz męska część grona pedagogicznego. Wszyscy uczestnicy akcji byli zwolnieni z odpowiedzi na lekcjach co było dodatkowym plusem wydarzenia. Na koniec dnia zostało przeprowadzone głosowanie wśród uczniów na najlepszy, najzabawniejszy krawat tego dnia. Ponieważ rywalizacja okazała się być bardzo wyrównana, wyróżnienia w postaci dyplomów i małym upominków zostały wręczone kilkunastu uczestnikom akcji.

Akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021

Hasłem tegorocznej akcji jest "Myślę, więc nie śmiecę". Jak podkreślają jej twórcy-w akcji "nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady".
Musimy więc podejmować działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów. Natomiast śmieci, które już istnieją powinniśmy odpowiednio segregować.
Te proste działania z pewnością pomogą ochronić środowisko przed zaśmieceniem i niszczeniem. W tym roku szkolnym sprzątać udały się klasy III a, IV, VI wraz z opiekunami. Uczniowie zaopatrzeni w ochronne rękawiczki oraz worki na śmieci porządkowały boiska szkolne, a także najbliższe okolice szkoły. Było widać radość i ogromne zaangażowanie dzieci. Organizatorzy akcji dziękują wszystkim uczniom oraz nauczycielom za aktywny udział w tegorocznej zbiórce śmieci.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej miejscowości, by zadbać o najbliższe środowisko!

01.10.2021

Afazja - co to takiego?


Dziś obchodzimy 5 Dzień Osób z Afazją rozwojową, #AfazjaRozwojowa. Jest to również dla mnie osobiście ważna data, gdyż to również pierwsza rocznica mojej bliższej przyjaźni z afazją dziecięcą. Tym artykułem chcę propagować wiedzę na temat afazji, aby dzieci afatyczne były bardziej rozumiane i w konsekwencji akceptowane w lokalnym społeczeństwie.

Pierwszaki w bibliotece

Dziś w bibliotece wielka zabawa,

"Las - przyjaciel człowieka"

W dniu 15 września 2021 roku uczniowie klas I, II oraz III b wraz z wychowawcami i nauczycielami wspomagającymi udali się na wycieczkę do Budy Stalowskiej, gdzie wzięli udział w niecodziennej lekcji przyrody. Dopisała piękna i słoneczna pogoda.
Uczniów poprowadził ścieżką edukacyjną ,,Berówka” leśniczy pan Remigiusz Adamczyk. Przybliżył dzieciom informacje na temat pracy leśniczego, korzyści, jakie daje człowiekowi las, a także bezpieczeństwa podczas pobytu w lesie. Pan leśniczy zwracał uwagę uczniów na ciekawe okazy drzew, domki dla nietoperzy, szkółkę leśną i wiele innych atrakcyjnych ,,dzieł natury” oraz wytworów pracy człowieka. Wartością dodaną edukacji przyrodniczej w terenie były: ogromna porcja wiedzy, którą w atrakcyjnej i łatwej do zapamiętania formie przekazał dzieciom pan leśniczy oraz możliwość pospacerowania po lesie i pooddychania czystym powietrzem.
Po powrocie ze ścieżki edukacyjnej wszyscy udali się do miejsca, gdzie przygotowane było ognisko. Tam uczestnicy wycieczki piekli kiełbaski. Następnie pan leśniczy prezentował eksponaty leśne – m. in. poroża kozła sarny, jelenia, daniela i łosia. Był też konkurs z nagrodami. Przed odjazdem uczniowie otrzymali zawieszki odblaskowe w kształcie sówek, lisków lub motyli. Każda z klas dostała również książeczkę o lesie, która została przekazana wychowawcom. Na zakończenie dzieci podziękowały panu leśniczemu za gościnność i pełne wrażeń wróciły do domu.
Dzień ten stał się doskonałą okazją do promowania proekologicznych zachowań dzieci, zasad dbania o środowisko naturalne, kształtowania prawidłowych postaw wobec przyrody oraz uwrażliwienia na jej piękno.

Ślemy uśmiechy poprzez dinozaury!

Samorząd Uczniowski Naszej szkoły, zachęca do udziału w akcji pełnej uśmiechu i nadziei,
Blanka Lipowska 20 września będzie obchodzić czwarte urodziny. W lutym lekarze wykryli u niej DIPG – rozlanego glejaka pnia mózgu. Bliscy Blanki nie kryją, że w tej chwili pozostaje im czekać jedynie na cud. W listopadzie dziewczynka przejdzie kolejny rezonans głowy, który pomoże lekarzom określić, czy choroba postępuje. Do tego czasu cała rodzina stara się żyć na tyle normalnie, na ile to możliwe.
Blanka kocha dinozaury, więc kartki z tym motywem z pewnością sprawią jej najwięcej radości. Są jednak pewne konkretne wytyczne - dziewczynka powtarza, że "najlepsze dinozaury to te straszne, ale mogą też być miłe".
Każdy, kto zechce dołączyć do akcji urodzinowej Blanki, może przynieść kartkę urodzinową z motywem dinozaura do Swojego wychowawcy który przekaże pracę opiekunom SU, lub do p. Marty Bąk N-la przedszkola w Stalach. Termin Skladania prac to piątek 17.09.2021.

List Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany do Rodziców oraz Uczniów w sprawie szczepień

Zdrowie i życie Waszych dzieci jest w Waszych rękach. To zdanie nabiera jeszcze większego znaczenia ze względu na niemalejące zagrożenie nadejścia czwartej fali koronawirusa.

Projekt EMOCJA

Nasza placówka wychodząc na przeciw potrzebom emocjonalnym i rozwojowym dziecka w każym wieku poszukuje nowych form realizacji podstawy programowej wzbogacając zaplecze metodyczne o innowacyjne metody oraz projekt edukacyjny. W roku szkolnym 2021/2022 oddziały 3-4 latków oraz 2 klasy uczestniczą w międzynarodowym projekcie „Emocja“. Tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych, kreowanie wartości i norm społecznych poprzez współdziałanie z instytucjami i organizacjami będącymi źródłem istotnych wartości. Rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości. Aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób. Integracja zespołu klasowego. To tylko wybrane cele, które chcemy osiągnąć wspólnie z dziećmi realizując kolejno wszystkie moduły projektu.
Ponadto oddziały te będą realizować innowację pedagogiczną“EkoEmocja“, która jest rozszerzeniem projektu. Ogólne założenia innowacji to uwrażliwienie dzieci na drugiego człowieka oraz kształtowanie postaw proekologicznych- poprzez aktywną działalność edukacyjną.

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych - tryb pełny stacjonarny.

Ogólne zasady dla szkół i placówek:

Szczepienie - rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.

Dezynfekcja - przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.

Dystans - minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.

Higiena - częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

Maseczka - w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.

Wietrzenie -  przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

Szczegółowe wytyczne MEiN, MZ, i GIS znajdują się w zakładce DOKUMENTY. 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE NOWEGO