AKTUALNOŚCI


ZDALNA SZKOŁA+

Wsparcie ośmiu grębowskich szkół z projektu pn. „Zdalna Szkoła +”

Egzamin ósmoklasisty


PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19

Wirtualna wycieczka do Warszawy

Drugi semestr tego roku szkolnego był wyjątkowy i inny niż wszystkie poprzednie,
które pamiętamy. Zagrożenie epidemią spowodowało, że nie odbywały się zajęcia w szkole, a tym samym nie można było wyjechać na zaplanowane wycieczki krajoznawcze. W tym roku miał to być wyjazd do naszej stolicy – Warszawy.

Konsultacje w szkole dla uczniów klas 4 – 7 od 01.06.2020r.

od 1 czerwca 2020 roku

          1.  Dyrektor Zespołu Szkół w Stalach działając na podstawie Rozporządzenia MEN z dn. 29.04.2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty oraz nowym harmonogramem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 24.04.2020 roku podającym nowe terminy egzaminu ósmoklasisty:

KLASA 8

01.06.2020

1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka

Dzień Dziecka jest to święto wszystkich dzieci nie tylko z naszej szkoły ale też dzieci całego świata. Oficjalnie jest ono obchodzone od ponad pół wieku i na zawsze wpisało się w kalendarz. W tym dniu dzieci oczekują zwiększonej dawki przyjemności, prezentów i organizacji różnych imprez.
W naszej szkole również zaplanowano wiele imprez, jednakże zawieszenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, spowodowało, że te imprezy nie mogą się odbyć.
Ponieważ w naszej szkole Dzień Dziecka zawsze obchodzony jest jako dzień sportu,dlatego też nauczyciele wychowania fizycznego podczas nauki zdalnej , przygotowując sie do tego święta, nie tylko propagowali róznorodną aktywność sportowa, ale także ogłosiły konkurs " Moja ulubiona dyscyplina sportowa". Uczniowie chętnie wykonali piękne prace plastyczne oraz różnorodne fotografie zwiazane ze sportem. Nagrodzone prace prezentujemy w galerii.
Wszystkim dzieciom składamy najlepsze i najpiękniejsze życzenia z okazji Waszego święta. 

UWAGA

           Dyrektor Zespołu Szkół w Stalach informuje, że od poniedziałku (25.05.2020r.) rozpoczynają się w szkole zajęcia opiekuńczo - dydaktyczne dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III oraz konsultacje dla uczniów klasy ósmej, których rodzice wyrazili taką wolę w oświadczeniu przekazanym do dnia 21 maja.

Wyniki konkursu

100-lecie urodzin św. Jana Pawła II

Rok 2020 został ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II. Dokładnie 18 maja obchodzimy 100 rocznicę Jego urodzin. W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa wiele  wydarzeń z okazji rocznicy jest realizowana w internecie, a część jest już przeniesiona na drugą połowę roku (16 października będziemy obchodzić 42. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża). Uczniowie naszej szkoły podczas zdalnego nauczania z religii poszerzyli swoje wiadomości na temat pierwszego papieża Polaka. Włączyli się także w akcję #DziękujemyJaniePawle2. Jest to  akcja w mediach społecznościowych. Aby wziąć w niej udział, należało  na kartce papieru napisać hasło: #DziękujemyJaniePawle2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w internecie. Takim akcentem chcieli przypomnieć św. Jana Pawła II i  podziękować za jego dar życia.
                                                                      Św.Janie Pawle II, módl się za nami.    
         

Szkolny konkurs profilaktyczny

"STOP uzależnieniom"

Szanowni Państwo, rodzice i uczniowie

UCZCIJMY
MAJOWE ŚWIĘTA!

Maj to szczególny miesiąc, nie tylko ze względu na piękną, wiosenną aurę, ale także dlatego, że świętujemy w nim wiele ważnych uroczystości państwowych. Co roku w szkołach o tej porze odbywały się liczne akademie i apele poświęcone majowym rocznicom. Niestety w tym roku jest inaczej. Trudna sytuacja, w jakiej się w obecnie znajdujemy, uniemożliwia nam celebrowanie w środowisku szkolnym, w społeczności uczniowskiej tych szczególnych dla Polaków wydarzeń. Dlatego poniżej, w krótkim kalendarium, przypominamy o najważniejszych majowych świętach i rocznicach zapisanych na kartach historii naszego kraju.
1 maja - Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - to międzynarodowe robotnicze święto obchodzone jest od 1890 corocznie 1 maja. Data – 1 maja upamiętnia strajk robotników w Chicago w 1886 roku. Był on częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Robotnicy protestowali przeciwko niskim płacom, bardzo złym warunkom pracy oraz 12-godzinnemu dniowi pracy. O godziwe warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników - wśród nich także emigranci z Polski. Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku - jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.
2 maja - Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce od 2004 roku. Jest to więc stosunkowo nowe święto, a jego ideą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.
To święto naszych biało – czerwonych barw, dlatego uczcijmy je, wywieszając na swoich domach, w posesjach piękną polską flagę, jako symbol dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
3 maja – tego dnia - 3 maja 1791 roku - Sejm Czteroletni, zwany też Wielkim, uchwalił Ustawę Rządową, regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 Maja próbowała ratować upadające państwo, wprowadzając reformy, które miały przyczynić się do świetności Polski. Niestety bezskutecznie! W tym czasie Polska była w stanie agonalnym, żadne działania reanimacyjne już nie pomogły i musiała zniknąć z mapy Europy.

Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie
i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione.

Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce, dniem wolnym od pracy. Tego dnia organizowane są patriotyczne uroczystości, a także imprezy rozrywkowe i sportowe. Od 1925 roku 3 maja obchodzone jest również święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w ten sposób połączyło się ono z obchodami narodowego święta upamiętniającego uchwalenie konstytucji.

 Dyrektor Zespołu Szkół w Stalach informuje, że wszystkie dzieci, których rodzice złożyli wnioski o przyjęcie do Publicznego Przedszkola na rok szkolny 2020/2021 zostały przyjęte.
Przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami.

12.03.2020

Szanowni Rodzice! Drodzy uczniowie

11.03.2020

INFORMACJA DYREKTORA SZKOŁY

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach
i placówkach oświatowych

11.03.2020

RODZICE I UCZNIOWIE

XXVI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej ,,Śpiewograniec”

W dniach 28.02-01.03.2020r. drużyna harcerska ,,Feniks” działająca w naszej szkole wzięła udział w jednym z najstarszych festiwali harcerskich w Polsce ,,Śpiewograniec”. Wszystko rozpoczęło się w piątkowy wieczór od rejestracji zespołów w Szkole Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu. Następnie odbyły się próby mikrofonowe i zajęcia z akustykiem w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Okazało się, że jest 16 drużyn co stanowiło prawie 200 harcerek i harcerzy z różnych zakątków Polski. Po powrocie na miejsce biwaku zjedliśmy kolację oraz był czas na integrację z innymi drużynami. Nocnej ciszy nie było więc czasu na zabawę i wspólne śpiewanie mieliśmy wiele. W sobotni poranek zjedliśmy śniadanie i udaliśmy się na przesłuchania konkursowe w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Zaprezentowaliśmy dwie piosenki harcerskie pt:. ,,Zapach róży” oraz ,,Zakochaj się w harcerstwie”. Po zjedzeniu obiadu był czas na poznanie się bliżej i zawieranie przyjaźni. O godzinie 18.30 odbył się Koncert Galowy. Gwiazdą specjalna wieczornego koncertu był zespół Oreada gorąco przyjęty przez harcerską publiczność. Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu. Nasza drużyna otrzymała dyplom za udział w festiwalu oraz pluszową maskotkę. Kolejna noc była czasem wspólnych śpiewów, zabaw, harcerskich okrzyków i tak do białego rana. Niedziela to czas pożegnań, zapisywania numerów telefonów, adresów. Atmosfera festiwalu bardzo się wszystkim podobała. Był to czas wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi środowiskami harcerskimi.

Dzień Myśli Braterskiej 2020

22 lutego harcerze i skauci na całym świecie obchodzą święto przyjaźni. Dzień Myśli Braterskiej (DMB) uświadamia, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Nasza drużyna w piątkowe popołudnie zorganizowała uroczystą zbiórkę w szkole. Było świeczkowisko, wspólne śpiewanie piosenek harcerskich, gry i zabawy. Z okazji Dnia Myśli Braterskiej, wszystkim druhom i druhnom życzymy wielu wspaniałych przygód, wyjątkowych ludzi wokół siebie i ciągłej chęci do rozwoju siebie i swoich umiejętności.

Dzień Bezpiecznego Internetu

 Szacunek wobec ludzi to bardzo istotny element naszego zachowania i postępowania w życiu realnym, ale również i wirtualnym. Brak poszanowania innych osób w Internecie, ich prywatności, odmiennych poglądów skutkuje często negatywnymi zjawiskami jak cyberprzemoc czy hejt.

Spotkanie noworoczne Hufca Tarnobrzeg

W piątek 31 stycznia o godz. 15.30 przedstawiciele naszej drużyny harcerskiej pojechali na noworoczne spotkanie Hufca Tarnobrzeg, które odbyło się w Internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3. Na spotkaniu obecni byli komendantka Hufca druhna phm. Agnieszka Kosior, skarbnik hm. Józefa Germańska, phm. Wojciech Krok, drużynowi oraz druhny i druhowie. Był to czas podsumowania ubiegłego roku oraz postanowień noworocznych. Po błogosławieństwie opłatka nastąpiło podzielenie się nim oraz składanie noworocznych życzeń. Następnie był czas na wspólne kolędowanie i posiłek. Miła i życzliwa atmosfera spotkania pozostanie w naszych sercach jeszcze na długo.

Przeglad Kolęd i Pastorałek

W niedzielę 15 stycznia w Gminnym Centrum Kultury w Grębowie odbył się  XXVII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek.  W koncercie wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół i przedszkoli naszej gminy. Zespół Szkół w Stalach reprezentowały uczennice klasy VII Milena Dąbek i Aneta Lupa, które pięknie zaśpiewały pastorałkę Tylko jedna jest taka noc... Swoim talentem zachwycił również uczeń klasy VIII Adam Śpiewak, który pokazał swoje umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych. Patrycja Śpiewak z klasy V grała i śpiewała wraz z artystami z Gminnego Centrum Kultury z Grębowa. Wszystkim występującym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Bezpieczne ferie

Podczas spotkania z przedstawicielami Straży Pożarnej w Tarnobrzegu uczniowie wynieśli duży bagaż wiedzy na temat niebezpieczeństw związanych z ogniem czadem oraz jak należy prawidłowo zachować się podczas zabaw w czasie ferii zimowych 2020r. Dowiedzieli się jak należy zachować się w przypadku pożaru. Utrwalili numery alarmowe 998 i 112 oraz zasięgnęli wiedzy w jakich okolicznościach należy wzywać Straż Pożarną. Uczniowie poznali tajniki pracy strażaka. Dzięki spotkaniu z wyjątkowymi gośćmi uczniowie utrwalili sobie wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu.

Podziękowanie

Kiermasz dla Julii

Wycieczka do Rzeszowa

W niedziele 15 grudnia 2019 roku grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. Teresy Panek i p. Jolanty Walskiej zasiadła na trybunach hali „Podpromie” w Rzeszowie, by na żywo oglądać mecz piłki siatkowej. Celem wycieczki było podniesienie poziomu kultury kibicowania i bezpieczeństwa na sportowych imprezach masowych, wzbudzenie aktywności sportowej wśród młodzieży, propagowanie „zdrowej" rywalizacji, właściwego zachowania się na obiektach sportowych i kulturalnego dopingowania, propagowanie zdrowego stylu życia, a także wdrażanie młodzieży do czynnego spędzania wolnego czasu oraz przede wszystkim integracja grupy.

MIKOŁAJKOWE WARSZTATY W MUZEUM BOMBKI CHOINKOWEJ

5 grudnia, w przeddzień mikołajek, uczniowie klasy II i Ib pod opieką wychowawców oraz p. pedagog udali się do nowodębskiego Muzeum Bombki Choinkowej. Już po przekroczeniu drzwi muzeum, pomimo braku zimowej aury, dzieciom szybko udzielił się nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Sala ekspozycyjna wypełniona dźwiękiem melodycznych kolęd, blaskiem lampek choinkowych oraz widokiem pięknie udekorowanych choinek urzekała swą magią i bajkową atmosferą.

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2019

,,ŚWIATŁO, KTÓRE DAJE MOC…”to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już po raz dwudziesty dziewiąty harcerze i harcerki są strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. Związek Harcerstwa Polskiego otrzymuje Światło od słowackich skautów. W tym roku ponad 3500 harcerek i harcerzy przyjechało do Zakopanego. Tam podczas Mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju aby zawieźć je w rodzinne strony. Przedstawiciele drużyny harcerskiej działającej w naszej szkole druhna Milena i Agnieszka z klasy VII oraz drużynowa Jolanta Sałek-Duma wraz z Hufcem Tarnobrzeg pojechały po Betlejemskie Światło Pokoju.
Przeżyte chwile oraz nawiązane przyjaźnie pozostaną na całe życie. Teraz zaszczytne zadanie to przekazać BŚP na ręce wójta naszej gminy, dyrektora oraz księdza proboszcza.

Julia Dziura jest 3-letnią mieszkanką i parafianką Stalów.

Świąteczna Zbiórka Żywności

Okres świąteczny to czas, w którym osoby przeżywające jakieś trudności, powinny mieć poczucie, że nie są same, że ktoś inny o nich myśli i spieszy im z pomocą. Dlatego też dwa razy w roku, w okresie wielkanocnym i przed Bożym Narodzeniem, Banki Żywności organizują zbiórki żywności. Ich celem jest zapewnienie godnych, radosnych świąt wszystkim osobom potrzebującym.

Liga Ochrony Przyrody

Uczennica klasy VI a
Emilia Walska zajęła II miejsce w międzyszkolnym konkursie plastycznym
„Moja wyprawa do lasu”
zorganizowanym przez Zarząd Okręgu LOP w Tarnobrzegu.
Gratulujemy!

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

"Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało."

„Światło Pamięci”

 Już po raz trzeci, dn. 06. 11.  2019 r. odbył się marsz „Światło Pamięci”.

NAUKĘ W SZKOLE PODSTAWOWEJ POLONEZEM CZAS ZACZĄĆ!

31 października był bardzo ważnym dniem w życiu Naszych pierwszoklasistów. Tego dnia bowiem odbyła się ceremonia pasowania na ucznia, podczas której 27 uczniów klas pierwszych zostało oficjalnie przyjętych w poczet społeczności szkolnej.

Zapomniane groby

Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i

Jesienny spacer klas szóstych na cmentarz

W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki - znak żałoby.

Wycieczka na grę terenową Paintball

W czerwcu i październiku 2019 roku uczniowie należący do Szkolnego Klubu Wolontariusza wzięli udział w wycieczce na grę terenową Paintball do Grębowa. Celem wycieczki była nie tylko integracja wolontariuszy, którzy reprezentują różne klasy, ale również propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie fair play, budowanie teamu w grupie, promowanie i upowszechnianie sportu oraz aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Po dotarciu na miejsce, „Dragon Arena Grębów”, animator gry przedstawił uczniom regulamin i zasady bezpiecznej gry w paintball. Uczestnicy gry założyli kombinezony, maski ochronne do gry paintball oraz otrzymali markery wyposażone w kulki wypełnione farbą. Uczniowie zostali podzieleni na 2 zespoły, które na polu paintballowym „walczyły” między sobą.   W przerwach między kolejnymi wejściami na pole gry każdy mógł poczęstować się napojami oraz kiełbaską upieczoną na ognisku. Na zakończenie chętni mogli spróbować swoich sił w prowadzeniu quada na specjalnie przygotowanym torze.

BIWAK HARCERSKI i NOC BIBLIOTEK

W dniach 18-19 października 2019 r. w naszej szkole odbył się biwak harcerski połączony z nocnym spotkaniem Szkolnego Klubu Miłośników Książek. Drużyna Feniks działająca w naszej szkole przygotowała się do niego bardzo dobrze.
Cele:
• rozwijanie kultury czytelniczej uczniów
• rozbudzanie zamiłowania czytania książek i czytania ze zrozumieniem różnych tekstów
• ożywianie zainteresowań czytelniczych uczniów
• poznawanie różnorodnej literatury dziecięcej
• mobilizowanie uczniów do zdobywania wiedzy, nowych informacji
• zrelaksowanie ucznia po zajęciach lekcyjnych
• kształtowanie wyobraźni twórczej ucznia
• kształtowanie postawy patriotycznej
• nabywanie umiejętności samodzielnego działania
• integracja grupy

Ognisko klas szóstych

Skoczył ogień na ognisku,
Mignął w mroku w szybkim błysku,
Strzelił głośno obcasami
I rozsypał się iskrami”.

"Siatkówka jest bowiem sportem wyjątkowym"

We wtorkowe popołudnie 22 pażdziernika, wzorem lat ubiegłych grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. T. Panek i p. J. Walskiej udała się do Rzeszowa na oficjalną prezentację Asseco Resovii. Gospodarzem wieczoru był znany dziennikarz Polsatu Sport, Jerzy Mielewski, który poprowadził całą prezentację. Galeria Rzeszów, która jest jednym ze sponsorów rzeszowskiej drużyny, przygotowała wiele atrakcji dla kibiców. W konkursach można było wygrać atrakcyjne nagrody, w tym koszulki klubowe i piłki z autografami naszych siatkarzy. Na scenie zobaczyć można było cheerleaderki SensDance, grupe St8workout. Swój debiut w galerii miały nowe koszulki meczowe na najbliższy sezon. Zaprezentowały je fanki resoviaków. Prezentację drużyny poprzedził koncert znanego piosenkarza popowego Mateusza Ziółko, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Nie zabrakł oczywiście włodarzy miasta Rzeszowa i przedstawicieli świata sportu.

DYSKOTEKA

We wtorek 8 października w naszej szkole, odbyła się integracyjna dyskoteka szkolna dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Zainteresowanie imprezą było bardzo duże.

„Las – przyjaciel człowieka”

Uczniowie klasy Ib, II oraz III Szkoły Podstawowej wraz ze swoimi wychowawcami skorzystali z zaproszenia Nadleśnictwa Nowa Dęba do udziału w prowadzonej edukacji przyrodniczej, organizując w dniu 7 października 2019 roku wycieczkę autokarową.

Wycieczka klasy VII

 W czwartek 3 października klasa VII udała się na jednodniową wycieczkę edukacyjną.

Sprzątanie świata

    Uczniowie szkoły podstawowej, jak co roku, przyłączyli się do międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata”. Temat tegorocznej edycji to: "Nie śmiecimy - sprzątamy -  zmieniamy!"  Jej celem jest promowanie nieśmiecenia,  edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań,  dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny  wpływ na środowisko.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Nasza biblioteka szkolna, włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych.
To październikowe święto ustanowiono w 1999 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego,
a jego głównym przesłaniem jest zwrócenie uwagi na ważną rolę bibliotek w życiu szkoły w procesie edukacyjno wychowawczym, rozwijanie zainteresowań książką oraz upowszechnianie czytelnictwa zgodnie

Wycieczka szóstoklasistów

25 września uczniowie kasy VI a i VI b naszej szkoły, pod opieką pań: Jolanty Walskiej, Anety Paterek oraz Martyny Szczytyńskiej, wybrali się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę, która w sposób wyjątkowy łączyła przyjemne z pożytecznym.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020