Język:

Szkoła Promująca Zdrowie


Od listopada nasza szkoła uczestniczy w programie:
” Szkoła promująca zdrowie”

Szkoła promująca zdrowie to siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej- pracownicy i uczniowie: podejmują starania aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak żyć zdrowiej i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.
Nadrzędnym celem Szkoły Promującej Zdrowie jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej

 

Aby to osiągnąć należy:
• kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej
• zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne
i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
• umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,
• zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,
• wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
• włączyć do działań szkoły służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

Ciasto Marchewkowe

Jak się okazuje, pieczenie ciasta, to nie taka trudna sprawa. Szczegółnie, gdy do pomocy jest tyle zdolnych rąk. Młodsza grupa przedszkolna, przy pomocy starszych koleżanek z 2 klasy gimnazjum przygotowała ciasto marchewkowe. Według przepisu przygotowaliśmy składniki: mąkę, cukier, jaja, olej, cynamon, proszek do pieczenia oraz marchewkę. Zmieszaliśmy wszystkie składniki i włożyliśmy ciasto do rozgrzanego piekarnika. Na efekty naszej pracy czekaliśmy z niecierpliwością. Kiedy ciasto było gotowe odbyła się wspólna degustcja. Ciasto marchewkowe wykonaniu przedszkolaków i dziewcząt z 2 klasy gimnazjum było wyśmienite.
Dziękujemy za pomoc pani Irenie Zych oraz pani Ewelinie Sałek, dzięki którym praca podczas wykonywania ciasta była sprawna i bezpieczna.

Bezpieczne Ferie

Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. W lutym w oddziale „O” jak również w klasie I II IVb VI szkoły podstawowej przeprowadzony został cykl pogadanki interaktywnej na temat „Bezpiecznych ferii”. Uczniowie mieli możliwość poznania zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Między innymi jak należy zachować się podasz jazdy na sankach, łyżwach czy też jak bezpiecznie spędzić czas wolny.
Przedstawione rady i przestrogi pozwoliły uświadomić dzieciom konsekwencje nierozważnych zachowań, że korzystając z przyjemności nie należy zapominać o bezpieczeństwie.

Zimowe szaleństwa 3,4-latków

Hu! Hu! Ha! Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
Szczypie w nosy, szczypie w uszy
Mroźnym śniegiem w oczy prószy,
Wichrem w polu gna!
Nasza zima zła!

Wigilia

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne, a zarazem najbardziej ukochane przez dzieci dni w roku. Rozpoczyna je Wigilia, szczególnie uroczysty i wzruszający wieczór. Pełen miłości, rodzinnego ciepła, radości, a także zadumy i refleksji.
Piękne życzenia, kolędy, zapach choinki i wigilijnych potraw to magia świątecznego nastroju pełnego życzliwości i radości który zapanował w naszym przedszkolu. Aż szkoda, że wigilijny dzień jest tyko raz w roku, ale może przez to jest taki wyjątkowy.

Pierwsza Pomoc

Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadziła pani Mariola Sawa.
Spotkanie odbyło się ze wszystkimi grupami przedszkolnymi oraz 1 klasą szkoły podstawowej. Podczas zajęć dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, gdy osoby dorosłe są nieobecne. Największe emocje wśród przedszkolaków wzbudził pokaz czynności resuscytacji wykonany na fantomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Dzieci pod okiem prowadzącej samodzielnie wykazywały się znajomością udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz resuscytację na fantomie. Utrwalały numery alarmowe, jak również kolejność podejmowania działań podczas udzielania pomocy.
Zajęcia w naszym przedszkolu były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem i właśnie dlatego z tą tematyką należy oswajać już od najmłodszych lat.