Rok szkolny 2018/2019


Wizyta Świętego Mikołaja

Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Różnorodne techniki sprawiają, że każda praca jest oryginalna i ciekawa.Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenkę lub wiersz, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego Przedszkola.


M.Bąk

Pieczemy chleb

30 listopada w naszym przedszkolu odbyły  się zajęcia poświęcone tradycji pieczenia chleba.
Celem zajęcia było poznanie kolejnych etapów jego powstawania, począwszy od siewu zboża poprzez zbiory i wypiek w piekarni. Dzieci poznały także różne rodzaje mąk oraz ciemnie i jasne pieczywo. Inauguracją całego zajęcia był własnoręczny wypiek chleba w przedszkolu. Starannie połączyliśmy wszystkie składniki i z niecierpliwością czekaliśmy, by móc skosztować własnego wypieku. Świeży, chrupiący chleb z masłem, które również sami zrobilismy smakował wszystkim tak bardzo, że dzieci prosiły o dokładki. Te wszystkie pyszności pomagały nam przygotować panie z zespołu „Stalowianki”.

Poznajemy zawody - krawcowa

W ramach tematyki „Poznajemy zawody” przedszkolaki z grupy 4-5 latków miały możliwość poznania pracy krawcowej „od podszewki”. Pani Danusia bardzo dokładnie objaśniła dzieciom i zademonstrowała na czym polega jej praca. W czasie zajęć mieliśmy możliwość zapoznania się z akcesoriami potrzebnymi do szycia, poznania różnych rodzajów materiałów, oglądania wykrojów, etapami powstawania wytworów krawieckich: od pobrania miar, poprzez wykrój, aż do gotowego wyrobu. W czasie zajęć nie zabrakło też wspólnej zabawy, a pani Danusia uszyła dla naszej lalki piekny strój.

Spotkanie z górnikiem

4 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy aby poszerzyć wiadomości dzieci na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika.Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni, co było dla nich dużą atrakcją spotkania. Górnik wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie oglądały górniczy mundur oraz wysłuchały opowieści przedstawianych przez górnika.Wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane przez gościa cukierkami.

100-lecie Niepodległości Polski.

W naszym przedszkolu 9 listopada 2018 roku obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień. Przedszkolaki dumnie odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” oraz wzieły udział w biegu 100 metrów na 100-lecie Niepodległości Polski. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu.

Dzień Pluszowego Misia

"Proszę państwa oto Miś,
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapkę poda.
Nie chce podać ?-A to szkoda."

Ciasto śliwkowe

Jak się okazuje, pieczenie ciasta, to nie taka trudna sprawa. Szczegółnie, gdy do pomocy jest tyle małych i zdolnych rąk oraz pani Irena. Według przepisu wspólnie przygotowaliśmy składniki: mąkę, cukier, jaja, olej, cukier waniliowy, proszek do pieczenia oraz owoce. Zmieszaliśmy wszystko i rozłożyliśmy owoce. Kiedy wszystko było gotowe włożyliśmy ciasto do rozgrzanego piekarnika. Na efekty naszej pracy czekaliśmy z niecierpliwością. Kiedy ciasto było gotowe odbyła się wspólna degustcja. Placek z owocami w wykonaniu Przedszkolaków wyszedł wyśmienity!

Zabawy na swieżym powietrzu

Zabawy pod chmurką dostarczaja nam dużo pozytywnych emocji, a przede wszystkim zdrowia. Taka aktywność pobudza do pracy układ krążenia i wzmacnia odporność. Zabawy ruchowe są ważnym elementem wychowania. Dlatego nasze przedszkolaki chętnie korzystały z takiej formy zabawy.

Dary Jesieni

Jesień to bardzo bogata pora roku. Przynosi nam obfite dary: owoce, warzywa, dary lasu. Dnia 3 października br. nauczycielki p. M. Bąk i p. I. Zych zorganizowały akcję, która miała na celu zachęcenie uczniów naszej szkoły do spożywania tych wspaniałych jesiennych przysmaków. Na stole pojawiły się takie owoce jak: winogrono, jabłka, śliwki, oraz warzywa: marchew, cukinia. Uczennice z klasy V a chętnie włączyły się w akcję i spacerowały na przerwach z koszami pełnymi smakołyków po korytarzach naszej szkoły, zachęcając tym samym kolegów i koleżanki do spróbowania „darów jesieni”. Owoce i warzywa bardzo smakowały dzieciom i rozeszły się niczym świeże bułeczki.

Wizyta w OSP w Stalach

W trakcie spotkania przedszkolaki zostały zaznajomione z ciekawostkami związanymi z pracą strażaka, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków nie tylko samochodowych.
Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy.

Dzień Przedszkolaka

Dwudziestego września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w grupie 4-5 latków zorganizowane zostały gry i zabawy dla dzieci.

OGNISKO INTEGRACYJNE

13 września przedszkolaki z grupy 4-5 - latków korzystając z pięknej słonecznej pogody bawiły się wspólnie z rodzicami na ognisku integracyjnym.

Wizyta Policjanta w Przedszkolu

Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach, lecz nie obyło się bez wielu pytań przedszkolaków dotyczących codziennej pracy policjanta.
Pan policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach na drogach, przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba oraz zwrócił uwagę na korzyści płynące z noszenia ubrań, które posiadają elementy odblaskowe.
Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród maluchów opowiadania o codziennej pracy policji oraz demonstracja sprzętu policyjnego.