Język:

Rok szkolny 2017/2018


Dzień Niezapominajki

15 maja to Dzień Polskiej Niezapominajki. Od 15 maja 2002 r. Polsce obchodzone jest święto przyrody i ekologii znane pod nazwą Dzień Polskiej Niezapominajki. Dzień ten ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska. To święto niesie też przesłanie "nie zapomnij o mnie" – czyli nie zapominaj o przyrodzie, szanuj ją i dbaj o nią. W naszym przedszkolu był to również „Dzień niebieski”. Przedszkolaki w tym dniu przyszły ubrane na niebiesko, a na głowach miały opaski z kwiatkiem – niezapominajką. Nauczycielki przybliżyły dzieciom znaczenie tego święta oraz pokazały żywy kwiat niezapominajki. Dzieci odgadywały zagadki dotyczące wiosennych kwiatów, a także bawiły się i tańczyły przy piosenkach „Ogrodniczka” i „Niebieski walczyk”. Ważnym punktem dnia było złożenie obietnicy małego przyrodnika. Dzieci obiecały dbać o przyrodę. Następnie udały się na spacer po okolicy w poszukiwaniu niezapominajek. Niezapominajki zostały przez dzieci zauważone w ogródku przedszkolnym. Na zakończenie niebieskiego dnia przedszkolaki w swoich klasach wykonały pracę plastyczną, malowały kwiat niezapominajki farbami plakatowymi. To był bardzo miły niezapominajkowy dzień.


Irena Zych

Wizyta w aptece

Z okazji Święta Farmaceuty, które przypada 14 maja „popołudniowa grupa” przedszkolaków złożyła wizytę w aptece. Dzieci dowiedziały się jak bardzo ważna i odpowiedzialna jest praca farmaceuty, zobaczyły co można kupić w aptece i gdzie robi się lekarstwa z różnych składników. Pani farmaceutka oprowadziła dzieci po aptece, pokazała jak wygląda recepta. Podczas rozmowy maluchy dowiedziały się jak ważna jest troska o swoje zdrowie. Dzieci złożyły pani farmaceutce życzenia z okazji jej święta oraz wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę.Na koniec przedszkolaki otrzymały drobny upominek.Dziękujemy bardzo pani farmaceutce za poświęcony nam czas i przybliżenie zawodu aptekarza.

Wizyta przedszkolaków w bibliotece

„Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana”.

Wizyta pielęgniarki

Dzieci gościły w przedszkolu panią pielęgniarkę. Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Nasz gość w ciekawy dla dzieci sposób przekazał im informacje na temat podstawowych zasad higieny ciała i dbania o zdrowie.
Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zachowywać się podczas choroby oraz konieczności zażywania leków tylko pod okiem dorosłych.
Przedszkolaki dowiedziały się również jak bardzo ważne w życiu jest zdrowe odżywianie się. Spożywanie owoców i warzyw. Same również dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Dzień Zdrowia w Przedszkolu

5 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Głównym celem było przybliżenie dzieciom tematyki zdrowotnej, kształtowanie postawy wobec ochrony zdrowia i zachowań prozdrowotnych. Wszystkie przedszkolaki brały udział w dyskusji i odpowiadały na pytanie "co to jest zdrowie?". Wspólnie wykonaliśmy plakaty ze zdrową i niezdrową żywnością. Dzieci same dopasowały wycinki z gazet z żywnością i przyklejały na właściwy plakat. Nie zabrakło również ćwiczeń gimnastycznych.
Tego dnia wybraliśmy się, także z wizytą do gabinetu dentystycznego gdzie pani doktor Agnieszka Golec- Saramak pokazała nam swoje miejsce pracy oraz opowiedziała nam o zdrowym odżywianiu. Dowiedzieliśmy się, że należy jeść bardzo dużo warzyw i owoców, unikać słodyczy i napojów gazowanych. Pani doktor powiedziała również jak należy dbać o higienę jamy ustnej oraz, że po wieczornym myciu zębów możemy pić tylko wodę. Podziękowaliśmy pani doktor za miłe spotkanie, cenną lekcję oraz wręczyliśmy drobny prezent.
Po powrocie z gabinetu wykonaliśmy pyszną i zdrową sałatkę owocową. Były przygotowania: umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także nasze ręce. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców, mieszania i … degustacji. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie – nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że sami ją przyrządziliśmy?

Bezpieczne ferie

Ferie to czas odprężenia i relaksu, czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństw na sankach oraz akrobacji na lodowisku. W trosce o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków i uczniów klas młodszych przybył do szkoły zaproszony gość z Komisariatu Policji młodszy aspirant Dariusz Niklewicz.
Przedszkolacy i uczniowie utrwalili sobie zasady poruszania się po drodze oraz sposoby obrony przed atakiem groźnego psa. Usłyszeli przestrogi mające na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych. Nasz gość przypomniał o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni, zbliżania się do nieznajomych osób.

Wizyta Św. Mikołaja w grupie 3-4 latków

 Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.

Spotkanie 3-4 latków z górnikiem

        W dniu 04.12.2017 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z byłym pracownikiem Kopalni „Siarka”. Pan Józef  ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce lśnił biały pióropusz . Dzieci  dowiedziały się do czego służyły poszczególne części prezentowanego ubioru. Nasz gość opowiedział legendę związaną z górnictwem: „Legenda o św. Barbarze”  opowiedział również jak powstał wielki skarb, jakim jest węgiel. Następnie zaproszony gość  przybliżył nam sylwetkę prof. Stanisława Pawłowskiego- kandydata na Patrona Szkoły.

Dzień Pluszowego Misia 3-4 latki

     Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały nasze Przedszkole . Wszystkie misie „Przybyły”ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się i świętować.
Przedszkolaki z wszystkich grup uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy.
  

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w grupie 3-4 latków

     W naszym przedszkolu 10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji grupa 3-4 latków przygotowała występ artystyczny, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA