Harcerstwo


Harcerstwo w naszej szkole!

                                                                                                                   

                                                                                                                            Załóż mundur i przypnij lilijkę,

Czapkę na bakier włóż!
W szeregu stań, wśród harcerzy
I razem z nami w świat rusz.
Tekst z piosenki harcerskiej-Szara lilijka

 

    W Zespole Szkół w Stalach od pięciu lat działa drużyna Związku Harcerstwa Polskiego o nazwie ,,Feniks”. Inicjatorem działalności harcerskiej w naszym środowisku był ks.pwd Sławomir Brzeski. W działalność harcerstwa zaangażowała się także p. Jolanta Sałek-Duma. Dla uczniów jest to nowa przygoda i doświadczenie.

   Co tydzień we wtorki po lekcjach druhowie gromadzą się w szkole na zbiórkach, na których uczą się życia harcerskiego, zdobywają odznaki za swoje kolejne sprawności, poszerzają wiedzę z historii, śpiewają piosenki i pieśni patriotyczne. Harcerze biorą udział w spotkaniach organizowanych przez Hufiec, świętach patriotycznych i religijnych.

    Chętnie uczestniczą w obchodach ważnych uroczystości państwowych w szkole np:. z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Biorą udział w biwakach organizowanych w naszej szkole oraz w innych.

    W ramach współpracy z innymi drużynami harcerze są zapraszani na zbiórki na których integrują się, uczą się nowych zabaw, poznają nowe miejsca.

Każdego roku przedstawiciele drużyny harcerskiej jadą po Betlejemskie Światło Pokoju do Zakopanego lub na Słowację aby przekazać je na ręce pana wójta w czasie gminnej wigilii oraz do szkoły i parafii.

    Drużyna harcerska uczestniczyła w ciekawych wycieczkach krajoznawczych. Harcerze zwiedzili naszą stolicę-Warszawę oraz piękne miasta jak Zamość, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Sandomierz.

    Przynależność do grupy harcerskiej daje możliwość nie tylko poznania naszego kraju i historii. Harcerstwo przede wszystkim rozwija osobowość młodego człowieka, kształtuje hart ducha, kreatywność, odwagę, wyobraźnię. Druhowie zdobywają nowe doświadczenie, przeżywają ciekawe przygody oraz nawiązują przyjaźnie –bardzo często na całe życie.

 

Druhny i druhowie czuj, czuj, czuwaj!!

                                                                                                dh. Jolanta Sałek-Duma