Grupa 3 latków 2015/16


 Wizyta w Straży Pożarnej

998- te cyferki znasz! 
998- to Pożarna Straż!

 

W związku z przypadającym 4 maja Międzynarodowym Dniem Strażaka dzieci 3-letnie wraz z panią Beatą Kułagą oraz dzieci 4-letnie pod kierunkiem pani Ireny Zych wyruszyły na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Stalach.

Spotkały się tam ze strażakami, którzy opowiedzieli o swojej pracy. Przedszkolaki dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale również są wzywani do wypadków samochodowych i innych niebezpiecznych wydarzeń.

Duże zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Do jednego z nich przedszkolaki mogły wejść i wyruszyć w krótką przejażdżkę, która dostarczyła im niezapomnianych wrażeń. Ponadto maluchy zwiedziły garaże, oglądały sprzęt, mogły przymierzyć hełm. Strażacy przygotowali, także dla nas pokaz umiejętności strażackich – próbny alarm oraz lanie wody z wozu strażackiego i węża. Każdy dzielny przedszkolak miał okazję trzymać długi wąż strażacki i lać wodę we wskazane przez strażaków miejsce. To zadanie nie należało do najłatwiejszych ale wszystkim przedszkolakom udało się zapanować nad wodą.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały panom strażakom wręczyły im laurkę i kwiaty i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.

I. Zych

Galeria prac plastycznych
W okresie od 29 lutego do 07 marca 2016 r. już po raz kolejny nauczycielka Beata Kułaga na korytarzu Szkolnym zorganizowała wystawę prac plastycznych dzieci 3-letnich. Prace obejmowały tematykę I półrocza. Każde dziecko mogło na wystawie odnaleźć swoją pracę. Techniki różnorodne mogli podziwiać rodzice dzieci jak i uczniowie oraz wszyscy odwiedzający Szkołę.

                                                                                         Beata Kułaga
                                                                                                                                                                                

Dzień Niepodległości w grupie 3-latków obchodzony był wyjątkowo. Zajęcia były inne niż zwykle, bo rozpoczęły się wysłuchaniem Hymnu Państwowego. Maluszków zainteresowała również zabawa ruchowa "Wycieczka po Polsce". Dzieci zapoznały się z mapą Polski a na zakończenie zajęć odbył się spacer na Grób Nieznanego Żołnierza. Dzieci zapaliły wspólnie z nauczycielem znicz i pomodliły się na Grobie. Długo w pamięci Maluszków pozostanie ten spacer.

Galeria prac plastycznych dzieci 4-letnich

–  (I półrocze)

 

Już po raz kolejny można było podziwiać prace plastyczne dzieci czteroletnich na korytarzu Szkoły. Galeria prac plastycznych w tym roku została dodatkowo opatrzona informacją nt. techniki wykonania pracy lub opisem w jaki sposób została wykonana. W galerii znalazły się prace indywidualne każdego dziecka jak i praca zbiorowa na szarym arkuszu papieru wykonana przez wszystkie dzieci. Rodzice mieli przegląd wszystkie prac wykonanych przez okres I półrocza. Galeria cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rodziców dzieci jak i uczniów szkoły.

 Beata Kułaga

 

XX Przegląd Kolęd i Pastorałek w GCK w Grębowie


30 stycznia 2015 roku dzieci 4-letnie w składzie: Milenka Ordon, Ola Kostecka, Julitka Czarnecka, Zuzia Pięta, Nastka Bańka i Filipek Janeczko jako grupa „Pastuszków” wzięły udział w Jubileuszowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Grębowie. Pod opieką nauczyciela Beaty Kułaga zaprezentowały kolędę Arki Noego „Przybieżeli do Betlejem”, w oryginalnych przebraniach z uśmiechem na ustach zaśpiewały tańcząc do kolędy. Goście oraz przedstawiciele lokalnych władz, dumni rodzice z występu i przyjaciele młodych wykonawców nie szczędzili braw. Pani Dyrektor GCK Alicja Kubiak dziękowała za oryginalną interpretację kolędy i ciekawą choreografię. Po występie Pan Wójt Kazimierz Skóra wręczył podziękowania dla nauczycieli i opiekunów a dzieci otrzymały słodkie upominki oraz słodkości w podziękowaniu za udział w występie od nauczyciela.
Kilka dni później w codziennej gazecie „Echo Dnia” można było przeczytać artykuł i zobaczyć na zdjęciu grupę występujących „Pastuszków”.

 

 Beata Kułaga

Konkurs plastyczny na "Najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową"

 

Już po raz kolejny dzieci czteroletnie pod opieką nauczyciela Beatą Kułaga wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez szkołę pn. „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”. Dzieci - Julita Czarnecka, Robert Chochołek, Małgorzata Golba, Lena Panek, Laura Iwan, Mateusz Ruman, Szymon Lupa, Mikołaj Zbyrad i Radek Kapustka wykonały z masy solnej aniołki

Halloween u czterolatków
30. października dzieci czteroletnie miały okazję zapoznać się z tradycją Halloween, poznać i utrwalić słownictwo związane z Halloween, Celem zajęć było: wprowadzanie dzieci w świat fantazji, uczestnictwo w zabawach okolicznościowych, integracja dzieci, odkrywanie nowych, własnych możliwości ruchowych, rozwijanie współpracy i współzawodnictwa oraz odczuwanie radości we wszystkich jej przejawach.

Jesienne kolory

W WDK-u odbyły się zajęcia plastyczne z czterolatkami, ukierunkowane na rozwijanie zdolności manualnych. Tematyką prac były jesienne kolory liści. Przed przystąpieniem do pracy każde dziecko z uwagą obejrzało przyniesione z lasu liście i dary jesieni (kasztany, żołędzie). Dzieci bardzo chętnie przystąpiły do pracy mając na uwadze kolorystykę jesiennych liści leżących na stolikach. Każde dziecko cierpliwie i do końca wykonało swoją pracę. Widać było jak dzieci starają się do końca oddać ich kolorystykę. P. Zofia Duma czytała również dzieciom bajki o tematyce jesiennej. Z dużym zainteresowaniem słuchały czytanych bajek.

 

 Beata Kułaga

 

 Wycieczka do Fabryki Bombek

 

21. października 2014 r. dzieci 4-letnie i 3-letnie z wychowawcą Beatą Kułagą wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie.

Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek.

 

 

Na początku wycieczki dzieci spotkały się z Panem Przewodnikiem i razem z nim wędrowały przez kolejne działy Muzeum Bombki Choinkowej, które wypełnione jest prawdziwymi dziełami sztuki. Dzieci poznawały historie powstawania kolejnych kolekcji bombek. Były tam unikatowe egzemplarze szklanych ozdób. Przedszkolaki zostały porażone kolorystyką i różnorodnością form.

Podczas trwania wycieczki dzieci miały okazję przyjrzeć się długim, szklanym rurkom, z których wydmuchują się kule różnej wielkości. Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione.

Odwiedziliśmy też dekoratornie. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania - tak powstają prawdziwe dzieła sztuki. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, trudu i poświęcenia. Dzieci przyglądały się pracy pań i były pod dużym wrażeniem.

Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których można było wykazać się pomysłowością i kreatywnością malując własne bombki. Na jednokolorowych bombkach tworzyły fantazyjne wzory własnego pomysłu. Była to największa atrakcja wycieczki. Dzieci mogły tym samym zobaczyć, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży.

Czekając aż nasze arcydzieła wyschną udaliśmy się do sklepu, gdzie dzieci zobaczyły bombki, które były wyprodukowane w fabryce i przygotowane do sprzedaży. Na pamiątkę pobytu w fabryce dzieci otrzymały własnoręcznie ozdobioną bombkę oraz bombkę z własnym imieniem.

 

 Beata Kułaga

 

Spotkanie biblioteczne przedszkolaków

 

W każdą środę czterolatki ze swoją wychowawczynią Beatą Kułagą uczestniczą w zajęciach bibliotecznych na terenie Wiejskiego Domu Kultury w Stalach.

 

Pierwsze zajęcia odbyły się pod kątem czytelniczym. Pod kierunkiem P. Zofii Dumy dzieci zwiedziły bibliotekę, mogły same wybierać bajki z półek  co było dodatkową atrakcją dla nich, oglądały bajki i wysłuchały również czytanych bajek przez wychowawcę i P. Zofię Dumę. Z zainteresowaniem słuchały i odpowiadały na zadawane pytania. Zajęcia były ciekawą lekcją, w innej scenerii i miejscu.   

                                                                                                                             Beata Kułaga  

 

Cała Polska czyta dzieciom

 

Najważniejszą rolę w budowaniu nawyku czytania powinien odgrywać dom, ale przedszkole, a później szkoła mogą i powinny uzupełniać domowe czytanie, a tam, gdzie całkiem go brak, dać zaniedbanym dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem czytanym. Dlatego też mając na uwadze działania, jakie nasza Szkoła realizuje uczestnicząc od lat w społecznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” postanowiłam dla własnej grupy przedszkolnej zorganizować cykl spotkań czytelniczych oparty na poznawaniu bajek, baśni, opowiadań, wierszy czytanych przez rodziców dzieci z grupy jak również dziadków. W ramach współpracy zaprosiłam także dzieci z młodszej grupy przedszkolnej.

 

Celem spotkań jest uświadomienie rodzicom roli, jaką czytanie odgrywa w rozwoju psychicznym, umysłowym i moralnym małego dziecka. Warunkiem powodzenia tego cyklu będzie dobra wola dorosłych i ich motywacja do codziennego czytania, wyrastająca z przekonania, że jest ono ważne i może odmienić życie ich dzieci.

 

Spotkanie z Panem Policjantem
Spotkanie z Panem Policjantem

Spotkanie z Panem Policjantem

 

W dniu 19.09. 2014 r. do Publicznego Przedszkola w Stalach przybył Pan Policjant - Krzysztof Kostecki z Komisariatu Policji w Tarnobrzegu. Do tej wizyty 4-latki przygotowywały się od kilku dni poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówi.


Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pan Policjant przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Niespodzianką był pies Ares, który posłusznie "pokazał" dzieciom różne sztuczki.
Po tym spotkaniu na pewno żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą.
Serdecznie dziękujemy panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie. Zapraszamy częściej do naszego przedszkola!

 Beata Kułaga