Aktualności
Zakończenie Roku Szkolnego 2017/18
Uroczyste zakończenie roku to dla każdego ucznia chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą trud dziesięciu miesięcy nauki, jednocześnie jednak rozpoczynająca okres dwumiesięcznej zabawy, rozrywki i beztroski.
W piątek 22 czerwca odbyła sie uroczysta Msza Święta w kościele parafianlym oraz apel podsumowujący rok szkolny 2017/2018. Cześć artystyczną przygotowała klasa szósta wraz z wychowawczynią p. Jolantą Sałek - Dumą. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody oraz dyplomy za wysokie osiągnięcia w konkursach szkolnych, międzyszkolnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych, które odbywały się w czasie roku szkolnego. Nagrodzeni zostali również uczniowie którzy wygrali konkurs organizowany w naszej szkole o nazwie: "Osobowość ucznia".
Pan dyrektor Zdzisław Duma podziękował wszystkim za wysiłek włożony w proces dydaktyczny oraz życzył udanych, bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!
Policyjne porady na bezpieczne wakacje
Po dziesięciu miesiącach szkolnej nauki, nadchodzi długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów wakacyjny odpoczynek. Będzie to czas spotkań z przyjaciółmi, zabaw na świeżym powietrzu, podróży, poznawania nowych miejsc. Aby ten odpoczynek pozostawił po sobie tylko miłe wspomnienia, 21 czerwca w przeddzień zakończenia roku szkolnego, funkcjonariusze policji odwiedzili naszą szkołę, by przypomnieć najmłodszym uczniom podstawowe zasady bezpiecznego przebywania nad wodą, w lesie, na drodze oraz w domu. Uczniowie mieli okazję utrwalić prawidłowe przechodzenie przez jezdnię oraz wykazać się znajomością numerów alarmowych. W nagrodę za poprawne odpowiedzi, funkcjonariusze pozwolili dzieciom obejrzeć wyposażenie radiowozu, założyć kajdanki oraz kamizelkę ochronną. Spotkanie zakończono pamiątkowym zdjęciem.
Piknik z okazji Dnia Dziecka
Co lubią dzieci?
(…)
Każdą pogodę
z upałem, chłodem,
o każdej porze...
Byle na dworze!
Witajcie w naszej bajce …
Pod takim hasłem, 15 czerwca odbyła się tegoroczna, XI szkolna edycja znanej w całym kraju akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Dla zaproszonych przedszkolaków, dzieci z zerówki oraz kolegów i koleżanek z klasy I i III, drugoklasiści pod okiem wychowawczyni przygotowali prezentację wybranych wierszy ulubionego poety – Jana Brzechwy. I tak zgromadzeni w szkolnej bibliotece uczniowie, mieli okazję wysłuchać wierszy: o pewnym leniu, niezwykłej kaczce dziwaczce, groźnym dziku, przebiegłym lisie, głodnym wilku, (nie)grzecznym niedźwiedziu oraz o wielu innych dzikich zwierzętach. Nie zabrakło również piosenek, które wspólnie z drugoklasistami zaśpiewali przedstawiciele klasy V. Piosenki te, pochodzące z filmu „Akademia pana Kleksa” łatwo wpadały w ucho, zachęcając widownię do wspólnych pląsów.
Wycieczka do Wrocławia.
W dniach 28-30 maja br.uczniowie kl. VI, VII szkoły podstawowej oraz kl.II gimnazjum wyjechali na długo oczekiwaną wycieczkę do Wrocławia. Po dotarciu na miejsce pani przewodnik oprowadziła nas po najstarszej części Wrocławia- Ostrowie Tumskim, czyli dawnym grodzie, gdzie tkwią korzenie miasta. Już w X wieku na terenie dzisiejszego Ostrowa Tumskiego istniał potężny gród, siedziba państwa Piastów. W 1000 roku Bolesław Chrobry założył tu siedzibę biskupią. Wzniesiono wówczas katedrę i pierwszą siedzibę książęcą.
Nadanie imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Stalach
Dzień 25 maja 2018 r. na trwale zapisze się w historii Zespołu Szkół w Stalach, w tym szczególnym dniu, Szkoła Podstawowa otrzymała imię profesora Stanisława Pawłowskiego, Komitet Fundacyjny przekazał sztandar a jeden z głównych sponsorów Stowarzyszenie Inżynierów Techników Górnictwa Odział w Tarnobrzegu, ufundował tablicę pamiątkową.
Śladami bocheńskiej legendy
W piękny, majowy poranek, uczniowie klasy drugiej i pierwszej wraz z wychowawczyniami, wybrali się na całodniową wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Kopalnia ta, znana im była dotychczas jedynie z legendy o pierścieniu św. Kingi. Teraz naocznie mieli przekonać się o niezwykłości tego miejsca. Wydobycie soli w bocheńskiej kopalni to historia sięgająca 3,5 tyś lat p.n.e. Działalność turystyczną rozpoczęto w latach 90 tych XX w. czyniąc tym samym z kopalni obiekt łączący tradycję z nowoczesnością. Oprowadzani przez przewodnika uczniowie z zaciekawieniem przemierzali kopalnianą trasę, przypominającą labirynty podziemnego miasta. Szczególną atrakcją dla dzieci była Ekspozycja Multimedialna, dzięki której w przystępny sposób mogły pozna historię wydobycia soli i trud górniczej pracy, a spotkanie z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha stanowiły dla nich niecodzienną lekcję historii, będącą namiastką podróży w czasie.
Program CEO „PoczytajMY”
I Ty możesz czytać książki najmłodszym!
Czytanie książek wspiera rozwój dzieci, głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata. Buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi. Kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi.
Innowacyjne lekcje WF - NORDIC WALKING
NordicWalking staje się coraz bardziej popularną i lubianą formą aktywności fizycznej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniówlekcje wychowania fizycznego w naszej szkole zostały urozmaicone o nowe zajęcia z NordicWalking. Specjalnie w tym celu zostały zakupione profesjonalne kijki.Uczniowie zostali zapoznani z podstawową techniką marszu z kijami. W porównaniu do zwykłego marszu NordicWalking angażuje mięśnie całego ciała. Nauczycielka wychowania fizycznego p. Irena Zych przeprowadziła zajęcia z tej formy aktywności dla klas: IV a, IV b oraz II gimnazjum. Na początku każdej lekcji omówiona była prawidłowa technika poruszania się z kijami. Uczniowie uczyli się jak prawidłowo dobrać i przygotować kije do marszu. Po krótkiej rozgrzewce i zabawach z kijami uczestnicy mogli doskonalić technikę chodu. Marsz zakończył się kilkoma ćwiczeniami rozciągającymi z wykorzystaniem kijków. Lekcje nordicwalking mają na celu upowszechnienie tej formy rekreacji oraz zachęcenie młodzieży do aktywnego wypoczynku w czasie wolnym i na świeżym powietrzu.
Światowy Dzień Bez Papierosa
31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.
W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień 16 maja. Na całym świecie tytoń zabija ponad 4 miliony osób rocznie – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.
Pożółknięte dłonie i paznokcie, nieświeży oddech, ziemista cera, o „przepalonych” przez lata pieniądzach nie wspominając – to nie jedyne konsekwencje palenia, które dla wielu nie są na tyle odstraszające, by odmówić sobie kolejnego papierosa. Palenie tytoniu ma znacznie gorsze skutki, które – co gorsza – są nieodwracalne. Uczniowie klasy V zaprezentowali scenkę profilaktyczną pod tytułem „Zgubny skutek palenia papierosów”.
Kiermasz Pomocy
W dniach 0.8 – 11. 05. 2018 r. w Zespole Szkół w Stalach odbył się niezwykły kiermasz. Na prośbę Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP odbyła się sprzedaż pierników, wykonanych przez siostry, na rzecz Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnej w Mokrzyszowie. Kiermasz ten przeprowadziło Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża na rzecz potrzebujących wsparcia i pomocy. Działalność ta odgrywa bardzo ważną rolę – uczy dzieci i młodzież wrażliwości na potrzeby innych, rozwija uczucie empatii, kształtuje pozytywną postawę wobec potrzebujących.
W ofercie sprzedaży były smaczne pierniki w kształcie serc, misiów, gwiazdekoraz motyli, które za niewielką cenę mogli kupić uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły.Uczniowie klasy I, akceptując pomysł jednego z kolegów z klasy, postanowili zakupić pierniki w kształcie serc dla swoich rodziców na zbliżające się Ich święto. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgromadzono środki, w kwocie 466 złotych.
Składamy serdeczne podziękowania panu dyrektorowi Zespołu Szkół w Stalach, uczniom, pracownikom szkoły oraz rodzicom, za okazaną życzliwość i dobre serce.
DZIEŃ DZIECKA NA KÓŁKACH
Najpierw niepewne kroki, niezdarne przemieszczanie się przy bandzie lub z pomocą przyjaciół, potem coraz pewniejsza i ładniejsza jazda, aż po poruszanie się płynne, szybkie i indywidualne, efektowne piruety prawdziwych mistrzów wrotek. Wrotkarnia i niezwykła przygoda związana z poruszaniem się na kółkach była niespodzianką z okazji DNIA DZIECKA.
Witaj Majowa Jutrzenko!
Dnia 30 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasay V i II Gim. pod opieką nauczycieli przygotowały część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.
Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia. Uczniowie przybliżyli nam najważniejsze fakty .
Rocznica ta, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą
Dzień Ziemi w Przedszkolu
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Dzieci z naszego przedszkola wspólnie świętowały ten ważny dzień. Przyszły ubrane na zielono, na znak tego, że wszyscy chcą, aby nasza planeta była czysta i zielona. Obchody tego dnia mają na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie dzieciom problemów związanych z ekologią. Ekologiczny dzień rozpoczęliśmy pogadanką o naszej planecie. Dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Nauczycielki p. Irena Zych i p. Beata Kułaga zapoznały dzieci z kolorowymi koszami, wyjaśniły na czym polega segregacja, dzieci same dopasowały śmieci w odpowiednie kosze. Kolejnym punktem programu były eksperymenty ekologiczne z użyciem wody, które bardzo podobały się dzieciom. Nie zabrakło, także zagadek z zakresu ekologii i wesołych zabaw ruchowych. Na zakończenie dzieci podzielone na zespoły malowały farbami plakatowymi planetę Ziemię. To był wspaniały dzień, pełen wrażeń i uśmiechu, zapewne na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.
Konkurs wiedzy o Olimpiadzie
„Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem”.
Marzycielska Poczta
W dniach od 10 do 17 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Marzycielska Poczta prowadzonej przez pedagoga szkolnego. Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Na stronie https://marzycielskapoczta.pl prezentowane są profile chorych dzieci wraz z ich adresami pocztowymi. W profilach można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach, ich zainteresowania czy krótką biografię.
Zanim zaczęliśmy pisać listy/kartki obejrzeliśmy krótki reportaż na temat Krzysztofa Majki z Rzeszowa, następnie wspólnie zaznajomiliśmy się z sylwetką chłopca na jego profilu. Wszyscy z wielkim zapałem zabrali się do pracy wykonując kartki, laurki, listy. Dzieci wykazały się pomysłowością, zaangażowaniem oraz inwencją twórczą. Uczniowie wykonywali kartki/listy z pomocą pedagoga szkolnego i wychowawców kl. O I-III i innych nauczycieli.
Celem akcji było rozbudzenie wśród uczniów empatii, kształtowanie poczucia niesienia pomocy i wsparcia emocjonalnego dla chorych dzieci.
Mamy nadzieję, że nasze listy wywołają uśmiech i pomogą zapomnieć o trudnych momentach w walce z chorobą.
Spotkanie z dietetykiem
Dnia 11 kwietnia 2018r. w środę odbyło się spotkanie na temat zdrowego odżywiania dla uczniów klas 0 I-III z panią dietetyk z „Natur House” . Podczas zajęć szczegółowo omówiona była piramida żywienia. Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Uczniowie dowiedzieli się jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać. Pani dietetyk przedstawiła alternatywne rozwiązania co do jedzenia tłustych, niezdrowych produktów. Zdrowe kanapki, sałatki oraz owoce i warzywa powinny zagościć w naszym domu na co dzień.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Chętnie zgłaszały się i odpowiadały na pytania pani dietetyk.
Dzień zdrowia
W piątek 6 kwietnia 2018 r. w nawiązaniu do lekcji o zdrowym odżywianiu uczennice klasy II gimnazjum samodzielnie wykonały sałatkę warzywną, natomiast uczniowie klas IV a, IV b sałatkę owocową. Wszyscy przynieśli niezbędne produkty owoce, ugotowane warzywa i przybory tj. fartuszki i deski. Podczas krojenia warzyw i owoców uczniowie zachowali podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Ubrani w kolorowe fartuszki samodzielnie i starannie pokroili i wymieszali składniki. Gdy sałatki były gotowe, uczniowie wspólnie usiedli do śniadania. Sałatki owocowe były bardzo kolorowe, smaczne i przede wszystkim zdrowe. Lekcja bardzo podobała się uczniom, wszyscy świetnie się bawili. Nauczycielka wychowania fizycznego przypomniała uczniom podstawowe zasady zdrowego odżywiania, podkreślając jak bardzo ważne jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie bez „podjadania” między posiłkami, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, unikaniu nadmiernych ilości tłuszczu, soli, niezdrowej przetworzonej żywności, słodyczy oraz zaleciła pić wodę.
Spektakl teatralny w Stalowej Woli
20 marca Przedszkolaki z grupy 3- 4 latków i zerówka wybrały się na wycieczkę do Stalowej Woli na spektakl pt. „Przygody Smoka Baltazara”. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami oraz poznanie zasad zachowania w teatrze. Dzieci oglądając spektakl doświadczyły wielu przeżyć, uśmiechały się szeroko i z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów.
" Swojskie Jadło"
Z inicjatywy Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Szkolnego Klubu Wolontariusza w dniach 07. – 08. marca 2018 r. na terenie naszej szkoły odbył się kiermasz „ Swojskie Jadło”. Opiekunowie tych organizacji, będący wychowawcami klas O – III, zachęcili również swoich wychowanków do aktywnego włączenia się w przygotowaniu tego kiermaszu.
Uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły mieli okazję za niewysoką cenę skosztować smacznych potraw. W ofercie sprzedaży były między innymi: pyszne kanapki, ciasta, owocowe koreczki, swojski chleb, ser i smalec przygotowane przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Można było również napić sięgorącej czekolady. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Zebrane środki zostały przeznaczone na zakup sztandaru dla Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Stalach.
Dzięki życzliwości wielu ludzi udało nam się zgromadzić kwotę 400 złotych.
Składamy serdeczne podziękowania panu dyrektorowi Zespołu Szkół w Stalach, nauczycielom, uczniom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz pracownikom Wiejskiego Domu Kultury za okazaną życzliwość i dobre serce.
UWAGA
Dyrektor Zespołu Szkół w Stalach informuje, że lista dzieci przyjętych do Publicznego Przedszkola w Stalach na rok szkolny 2018/2019 znajduje się w zakładce DOKUMENTY
Konkurs na Najpiekniejszą Palmę Wielkanocną
Nasze przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną organizowanym przez Gminne Centrum Kultury w Grębowie oraz w obchodach Niedzieli Palmowej. Wraz z delegacją w składzie: Wiktoria K. z mamą w korowodzie przeszliśmy pod Kościół w Grębowie, gdzie rozpoczęła się Msza Święta. Pięknie przystrojone palmy stanęły przed Ołtarzem. Nasza palma mierzyła 4 metry. Została wykonana z kolorowych kwiatów z bibuły i bukszpanu. Palmę wykonały nauczycielki z przedszkola p. Marta Bąk i p. Irena Zych z pomocą przedszkolaków. Naszym celem jest kultywowanie i popularyzacja tradycji i zwyczajów wielkanocnych.
Powitanie Wiosny
„Wiosna to budząca się przyroda, coraz jaśniejsze słońce, śpiewy ptaków o świcie. Wiosna to pora dla zakochanych i czas zabaw dla dzieci”.
23 marca 2018 r. tymi słowami uczennice klasy II gimnazjum zaprosiły przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej do wspólnej zabawy, podczas której jak tradycja nakazuje „pożegnali zimę” i „powitali wiosnę”.
W dosłownym tego słowa znaczeniu starsi uczniowie naszej szkoły w rytm wesołej muzyki odegrali pantomimę, w której zima została przepędzona na dobre, a wiosna zasiadła na tronie usłanym kwiatami. Od razu w sali gimnastycznej zrobiło się weselej. Wiosenny klimat podkreśliły piosenki w wykonaniu dziewcząt z kl. V i VI, oraz taniec z chustami w wykonaniu klasy IV a. Tego dnia nie zabrakło również czegoś dla najmłodszych czyli wiosennych zagadek. Na szczęście wszystkie udało się rozwiązać bezbłędnie.
Konkurs plastyczny „Mój ulubiony Olimpijczyk”
6 marca obchodzony jest Dzień Olimpijczyka. To święto jest hołdem dla ludzi, którzy ciężko trenują, by usłyszeć hymn swojego kraju na olimpijskim podium.
Z okazji tego święta dla uczniów nauczania początkowego został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Mój ulubiony Olimpijczyk”. Na ogłoszony konkurs wpłynęło 33 prac wykonanych przez uczniów klas I-III. Uczniowie przedstawili w swoich pracach ulubioną postać Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Jury, w skład którego weszli p. Jarosław Chmielowiec, p. Elżbieta Urbaniak i p. Ewa Czerepak wybrali 3 zwycięskie prace w każdej kategorii wiekowej. Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienie. Gratulacje, dyplomy oraz nagrody rzeczowe zostały wręczone laureatom podczas uroczystości Powitania Wiosny.
Organizatorem konkursu była p. Irena Zych.
Kiermasz świąteczny „Obudź się do Życia"
Z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz Polskiego Czerwonego Krzyża w minioną niedzielę, dn. 25. 03. 2018 r. przed kościołem w Stalach i Żupawie, odbył się kiermasz świąteczny. Wydarzenie to, tak mocno zakorzenione w ludowej kulturze tradycji, bardzo ładnie wpisało się w liturgię Niedzieli Palmowej. Dodatkowo poprzez swój dobroczynny charakter, wydarzenie to, dało doskonałą okazję do spełnienia jednego z postanowień wielkopostnych – jałmużny.
Szkolenie w zakresie „Ceremoniału Pocztu Sztandarowego”
W związku z przypadającym w bieżącym roku Stuleciem Odzyskania Niepodległości oraz uroczystością Nadania Szkole Imienia, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie przyjął zaproszenie pani wicedyrektor Heleny Kulik do zorganizowania szkolenia w zakresie „Ceremoniału Pocztu Sztandarowego”.
Zajęcia odbyły się dn. 20. 03. 2018 r. w Zespole Szkół w Stalach. W szkoleniu wzięli udział nauczyciele oraz uczniowie trzech szkół z terenu gminy Grębów, tj. Zespołu Szkół w Stalach, Szkoły Podstawowej w Żupawie oraz Szkoły Podstawowej w Zabrniu, które będą wystawiać poczty sztandarowe bądź delegacje – w ramach państwowych lub kościelnych uroczystości.
Udział drużyny harcerskiej w Niedzieli Palmowej
Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy okres w liturgii chrześcijańskiej - Wielki Tydzień. Upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy.W Niedzielę Palmową wierni gromadzą się przed kościołem. W tym dniu księży obowiązują czerwone szaty, które są oznaką krwi i męczeństwa pańskiego. Ksiądz święci palmy i odczytuje fragment z Ewangelii o pojawieniu się Jezusa w Świętym Mieście. W tradycji Kościoła palma symbolizują mękę, ale również triumf i zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tradycji ludowej to symbol sił witalnych przyrody - corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania. Niedziela Palmowa jest określana dlatego jako Wierzbowa lub Kwietna. Zwyczaj organizowania procesji pochodzi już z IV w., w którym Kościół w Jerozolimie wiernie odtwarzał wydarzenia biblijne. W Niedzielę Palmową patriarcha wjeżdżał więc na osiołku do miasta, otoczony tłumem wiwatujących ludzi, niczym Jezus w biblijnej opowieści.W tym ważnym wydarzeniu religijnym czynnie wzięła udział drużyna harcerska Feniks. Druhny i druhowie uczestniczyli w procesji z 3 metrową palmą wykonaną z własnoręcznie robionych kwiatów z bibuły. Ksiądz proboszcz podziękował serdecznie harcerzom i docenił wysiłek włożony w przygotowanie tak pięknej palmy.
Rekolekcje Wielkopostne
Rekolekcje (łac. recolligere - zbierać na nowo, powtórnie) – w katolicyzmie kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź.
W dniach 19.03-21.03.2018r. w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ojciec Sebastian z zakonu bernardynów.Od poniedziałku do środy nauczał dzieci i młodzież oraz śpiewał pieśni wielkopostne grając na gitarze. Pomagał mu w tym ks. Marek Tkacz. Każdy człowiek ma w sobie coś, co powinien naprawić. Takie ,,naprawianie” siebie nazywa się nawróceniem. Nawrócenia potrzebują zarówno dzieci jak i dorośli. Ile razy uczestniczymy i słuchamy uważnie nauk rekolekcjonisty, tyle razy możemy poznać i zmienić siebie na lepsze. Rekolekcje mają przygotować nas na Święta Wielkanocne i przeżywanie Zmartwychwstania Pana Jezusa.
IV rocznica Środowiska Harcerskiego
W czwartek15 marca br. obchodziliśmy IV rocznicę powstania drużyny harcerskiej ,,Feniks”w naszej szkole. Parę dni wcześniej na całym świecie harcerze i skauci świętowali Dzień Myśli Braterskiej, który uświadamia, że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku.Na naszej uroczystości był obecny dyrektor szkoły pan Zdzisław Duma, wicedyrektor pani Helena Kulik oraz ks. Marek Tkacz. Punktem kulminacyjnym uroczystej zbiórki był piękny i pyszny tort.Następnie harcerze zaśpiewali kilka piosenek harcerskich oraz był czas na wspólną zabawę. Kolejny rok za nami. Przed nami jeszcze wiele ciekawych przeżyć i zadań.
Druhny i druhowie czuj, czuj, czuwaj!!!
Wycieczka na lodowisko
Jak co roku pod koniec zimy uczniowie naszej szkoły wybrali się na kryte lodowisko do Dębicy. W wycieczce, która odbyła się 28 lutego 2018 r. wzięli udział uczniowie klas V-VII Szkoły Podstawowej oraz II Gimnazjum. Zainteresowanie wyjazdem było ogromne i do Dębicy udała się grupa licząca 47 „łyżwiarzy”. Warto dodać, że tydzień wcześniej uczniowie klas IV i V o łącznej liczbie 47 uczniów również doskonalili swoje umiejętności łyżwiarskie.Opiekunami uczniów były nauczycielki wychowania fizycznego p. Irena Zych i p. Sylwia Kułaga, wychowawczyni klasy VII p. Agnieszka Kędzia oraz p. Ewa Czerepak.
Aura pogodowa niewątpliwie sprzyjała jeździe na łyżwach. Fantastyczne humory uczestników sprzyjały doskonaleniu umiejętności łyżwiarskich. Podekscytowani miłośnicy łyżew wykonywali piruety oraz świetnie się bawili. Wspólny wyjazd przyczynił się do integracji uczniów, rozwijania ich pasji. Wycieczkę niewątpliwie można uznać za udaną i przyjemną.
XXIV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej ,,Śpiewograniec”
W dniach 23-25 luty drużyna harcerska ,,Feniks” działająca w naszej szkole wzięła udział w jednym z najstarszych festiwali harcerskich w Polsce ,,Śpiewograniec”. Wszystko rozpoczęło się w piątkowy wieczór od rejestracji zespołów w Szkole Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu. Następnie odbyły się próby mikrofonowe i zajęcia z akustykiem w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Okazało się, że jest 29 drużyn co stanowiło prawie 290 harcerek i harcerzy z różnych zakątków Polski- Szczecina, Warszawy, Katowic, Rzeszowa, Nowej Dęby, Starachowic itd. Po powrocie na miejsce biwaku zjedliśmy kolację oraz był czas na integrację z innymi drużynami. Nocnej ciszy nie było więc czasu na zabawę i wspólne śpiewanie mieliśmy wiele.
Łyżwiarskie szaleństwa
21 lutego uczniowie klas IV a, IV b oraz V pod opieką wychowawców i nauczycieli uczestniczyli w wycieczce na lodowisko do Dębicy. Celem wyjazdu było propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego, integracja oraz dobra zabawa. Jedni doskonalili swe umiejętności, a inni dopiero zaczynali swą przygodę z łyżwami. Uczniowie chętnie poddawali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na tafli. Prawie każdy zaliczył upadek. Niestrudzenie podnosili się z kolejnych upadków, by znów jechać dalej. Dla nich za wytrwałość i upór ogromne brawa od opiekunek. Byli również mistrzowie, którzy swobodnie śmigali na łyżwach. To była prawdziwa frajda. Zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się następnie na smaczny posiłek. Dopisała nam nie tylko pogoda lecz również dobry humor. Zrelaksowani i odprężeni wróciliśmy do szkoły ze świadomością, że wyjazd był bardzo udany i należy go w przyszłości koniecznie powtórzyć.
Poczta Walentynkowa
Walentynki coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Patronem zakochanych jest św. Walenty. Dzień 14 lutego stwarza okazję do obdarowywania się drobnymi upominkami oraz liścikami z wyznaniami miłosnymi.
W naszej szkole co roku Samorząd Uczniowski organizuje pocztę walentynkową. Zabawa polega na tym, że wypełnioną i zaadresowaną kartkę walentynkową lub inny upominek wrzucamy do specjalnie przygotowanego pudełka, który pełni funkcję skrzynki pocztowej. 14 lutego przewodnicząca szkoły Natalia Buczek wraz z pomocą Sylwii Głaz wręczyły adresatom miłosną korespondencję.
Turniej Tenisa Stołowego
Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Stosunkowo łatwy i lubiany przez uczniów naszej szkoły. Dnia 7 lutego w czasie ferii zimowych z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego odbył się turniej tenisa stołowego. Uczniowie zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe. Młodszą tworzyli uczniowie Kl. IV i V, natomiast starszą uczniowie gimnazjum. Mecze zostały rozegrane systemem „każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów. Rywalizacja była bardzo zacięta, uczniowie mocno zaangażowani nie dawali za wygraną. Po kilku godzinach udało się wytypować zwycięzców.
Zimowe szaleństwa na lekcjach WF
W styczniu korzystając z uroków zimy większą część zajęć spędzaliśmy poza murami szkoły. Lista korzyści, jakie dają zajęcia sportowe dla dzieci jest długa. Przede wszystkim - aktywność fizyczna najczęściej sprawia dzieciom przyjemność. Dlaczego więc im na nią nie pozwolić, jeśli przy okazji pojawią się i inne zalety? Pierwsza z nich to zbawienne działanie ruchu na ciało. Dorośli trenują najczęściej po to, by schudnąć natomiast zajęcia sportowe dla dzieci spełniają jeszcze inną funkcję: rozwijają ich zmysły, przede wszystkim równowagi i koncentracji. Wzmacniają się również mięśnie dziecka, a organizm zostaje dotleniony. A skoro o dotlenieniu mowa najlepiej organizować dzieciom jak najwięcej zabaw na świeżym powietrzu.
Dyskoteka karnawałowa
Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. Tradycyjnie, tuż przed feriami w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa dla przedszkolaków, uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum. W czwartek 18 lutego od godz. 14:00 sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. O piękną dekorację zadbał Samorząd Uczniowski, który od lat organizuje dyskoteki.
Uczniowie młodszych klas licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie wróżek, księżniczek, spidermanów czy piratów. Najmłodszym uczestnikom zabawy nie zabrakło pomysłowych strojów ale i dobrego humoru! Przy błysku profesjonalnego oświetlenia i dźwiękach największych przebojów świetnie bawili się nie tylko uczniowie, ale także rodzice i nauczyciele. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Spotkanie noworoczne Hufca Tarnobrzeg
W piątek 19 stycznia o godz. 16.00 przedstawiciele naszej drużyny harcerskiej pojechali na noworoczne spotkanie Hufca Tarnobrzeg, które odbyło się w Internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3. Na spotkaniu obecni byli komendant Hufca phm. Michał Sendrowicz, skarbnik hm. Józefa Germańska, drużynowi oraz druhny i druhowie.
Gościem honorowym był biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz a towarzyszył mu wicekanclerz ks. Dariusz Sidor. Był to czas podsumowania ubiegłego roku oraz postanowień noworocznych. Po błogosławieństwie opłatka nastąpiło podzielenie się nim oraz składanie noworocznych życzeń.
Ks. Biskup życzył harcerzom wytrwania w działalności harcerskiej, aby byli dobrym przykładem dla innych, rozwijali swoje talenty służąc w swoim środowisku innym ludziom. Następnie był czas na wspólne kolędowanie i posiłek. Miła i życzliwa atmosfera spotkania pozostanie w naszych sercach jeszcze na długo.
XXIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Grębowie
W niedzielę 7 stycznia na sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Grębowie odbył się „XXIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek”. Na scenie wystąpiłowielu młodych artystów z całej gminy. Naszą szkołę reprezentowała drużyna harcerska w składzie: Aleksandra Duma, Kamila Jajko, Miłosz Paź, Aleksander Galek, Aleksandra Kodyra, Anna Juma oraz Natalia Buczek. Harcerze przygotowani przez p.Jolantę Sałek-Duma zaśpiewali piękną kolędę ,,Światło z Betlejem” i zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wystąpili także Adam Śpiewak uczeń kl.VI, Patrycja Śpiewak kl.III oraz Barbara Śpiewak absolwentka naszej szkoły wykonując tradycyjną kolędę ,,Wśród nocnej ciszy” . Uczniowie zostali przygotowani przez p. Piotra Jajko. Po kolędowaniu Wójt Gminy Grębów pan Kazimierz Skóra oraz Dyrektor GCK pani Alicja Kubiak wręczyli słodkie upominki wszystkim występującym oraz podziękowania dla opiekunów.
Koncert Kolęd
Zaczęliśmy Nowy Rok 2018 wieczorem pełnym pozytywnych emocji, czułych doznań i radosnych doświadczeń.
6 stycznia był w naszej szkole dniem wyjątkowym. W sobotnie popołudnie na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się „Koncert kolęd i pastorałek”, który odbył się pod hasłem: "Zaśpiewamy kolędę Jezusowi dziś". Wśród licznie zgormadzonej publiczności zabrzmiały stare i nowe: kolędy i pastorałki. Nie zabrakło łez wzruszenia, szczególnie podczas występów najmłodszych wykonawców. Wystąpili przedstawiciele wszystkich klas szkoły, przedszkola, Rada Rodziców, nauczyciele, absolwenci szkoły oraz zespoły działające przy Gminnym Centrum Kultury w Grębowie.
Harcerze na Miejskiej Wigilii w Tarnobrzegu
W przedświąteczny piątek w holu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu odbyło się wielkie spotkanie wigilijne dla mieszkańców miasta. Harcerze z naszej drużyny wzięli w nim czynny udział. Na początku całej uroczystości wraz z harcerzami z tarnobrzeskiego Hufca zaprezentowali się wokalnie z kolędę,, Światło z Betlejem”. Następnie złożyli życzenia prezydentowi miasta oraz biskupowi Edwardowi Frankowskiemu, którzy podziękowali za obecność harcerzy oraz przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Czas upływał w miłej, świątecznej atmosferze. Harcerze pomagali w roznoszeniu potraw na stoły a na koniec wigilii w sprzątaniu.
Apel Świateczny "Bóg się rodzi w naszych sercach"
Dnia 22 grudnia społeczność naszej szkoły zebrała się na sali gimnastycznej na uroczystym apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie oraz nauczyciele usiedli w kręgu. Na wstępie harcerze wnieśli Betlejemskie Światło Pokoju i zaśpiewali kolędę. Ksiądz wikary Marek Tkacz odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa. W klimat Świąt wprowadzili nas uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klasy I przedstawiając jasełka. Dalsze świąteczne spotkanie to odśpiewanie kolęd i pastorałek przez kolejne klasy przeplatane krótkimi wierszami przygotowanymi przez harcerzy. Ostatnią kolędę ,,Wśród nocnej ciszy” zaśpiewali wszyscy wspólnie. Miłym akcentem apelu było wręczenie nagród w przeprowadzonym konkursie na ,,Najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową”. Na zakończenie pan dyrektor Zdzisław Duma podziękował uczniom i organizatorom za przygotowanie akademii oraz złożył serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.
Gaudete – Radość Serc
III niedziela Adwentu w Kościele nazywana jest Niedzielą „Gaudete”, czyli niedzielą radości. Od tych słów ks. Marek Tkacz rozpoczął poranną Mszę Świętą w kościele w Żupawie. Podczas liturgii nawiązał do nadchodzących się świąt Bożego Narodzenia, których oznaką zbliżania się jest właśnie różowa niedziela, domowe przygotowania oraz kiermasz odbywający się przed kościołem. Doceniając szczytny cel niesienia pomocy osobom potrzebującym, ks. Marek zachęcił parafian, by chętnie wsparli tę inicjatywę.
Dla mieszkańców wsi Stale i Żupawa stało się już tradycją, że w niedziele poprzedzające święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia, odbywają się kiermasze charytatywne. W ich przygotowanie włączają się uczniowie, rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół w Stalach. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży ozdób świątecznych trafiają do uczniów z rodzin najbardziej potrzebujących w formie stypendium „Jesienna Pomoc”, które polega na tym, że rodzice otrzymują zwrot części poniesionych kosztów na zakup wyprawki szkolnej dla swoich dzieci.
Kiermasz „Bożonarodzeniowy” odbył się dn. 17 grudnia 2017 roku. Dzięki „Radosnym”
i „Gorącym” sercom wielu ludzi udało się nam zgromadzić kwotę ok. 1000 zł, która zostanie przekazana na wyżej wymieniony cel.
Świateczna Zbiórka Żywności
Akcja Podziel się Dobrym Posiłkiem to zbiórka żywności, która odbyła się w dniach 1 – 3 grudnia 2017 r. Nasza szkoła przystąpiła do tej inicjatywy tylko pierwszego dnia tj. 1 grudnia 2017r. Byliśmy w trzech tarnobrzeskich marketach: Biedronce, Lidlu i Kauflandzie. Mimo to, udało nam się zgromadzić 340 kg żywności. Darczyńcy najczęściej do naszych koszy wkładali cukier, mąkę, kaszę, makaron, konserwy, słodycze i inne produkty. W zbiórkę żywności zaangażowało się 18 wolontariuszy należących do Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz 12 nauczycieli, którzy sprawowali opiekę nad nimi i czuwali nad prawidłowym przebiegiem zbiórki.
BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2017
,,W Tobie jest światło” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już po raz dwudziesty siódmy harcerze i harcerki są strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. Związek Harcerstwa Polskiego otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. W tym roku ponad 2500 harcerek i harcerzy z całej Polski przyjechało do zimowej stolicy Polski – Zakopanego.
W dniach 15-17.12. 2017 r. przedstawiciele drużyny harcerskiej działającej w naszej szkole po Betlejemskie Światło Pokoju pojechali drużynowa Jolanta Sałek-Duma oraz druhny Kamila Jajko i Aleksandra Duma.
Parada Mikołajów i Turniej Piłki Siatkowej
W piątek 8 grudnia 2017 r. uczniowie klasy 7 naszej szkoły uczestniczyli w „Marszu Mikołajów” organizowanym w Grębowie. W imprezie brali udział przedstawiciele wszystkich szkół naszej gminy. Ubrani w stroje i czapki mikołajkowe przemaszerowaliśmy ulicami centrum Grębowa na stadion LZS. Później odbył sie „Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Grębów” dla klas VII naszej gminy. Zawody zostały rozegrane systemem pucharowym:
MIKOŁAJKOWY WYJAZD KLAS CZWARTYCH
Dzień 6 grudnia z uśmiechami na twarzach i w mikołajkowych czapeczkach uczniowi klas czwartych pod opieką wychowawców: p. Jolanty Walskiej i p. Anety Paterek oraz p. Heleny Kulik, spędzili w Stalowej Woli. Pierwszym punktem programu była projekcja animowanego filmu pt. „Coco” w kinie Ballada. Główny bohater, zawadiacki 12-letni Miguel miał dwa marzenia. Po pierwsze chciał zostać muzykiem - rzecz nie do pomyślenia w jego rodzinie, gdzie muzyka była absolutnie zakazana. A po drugie chciał dowiedzieć się czegoś o swoim przodku - rzecz również zakazana. Miguel Rivera trafił przez przypadek do krainy umarłych w czasie meksykańskiego Święta Zmarłych. Miał dzień na odnalezienie swojego przodka i dowiedzenie się prawdy o swoich bliskich.
SŁODKIE MIKOŁAJKI
5 grudnia 2017 r. uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Stalach wraz z wychowawcami: p. Mariolą Sawą, p. Elżbietą Urbaniak, p. Jarosławem Chmielowcem oraz p. pedagog Martyną Szczytyńską wybrali się w mikołajkową podróż do niezwykle słodkiego miejsca – Zakładu Cukierniczego „Krówka Opatowska” w Opatowie. Po zwiedzeniu zakładu i zapoznaniu się z ręczną produkcją popularnej „krówki”, uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których próbowali swoich sił w ręcznym pakowaniu cukierków. Po zakończonych zajęciach nadszedł czas na zakup pamiątek. Wśród proponowanych upominków, każdy znalazł coś dla siebie: maskotkę krówkę, magnesik na lodówkę a nawet choinkę wykonaną z „krówek”. Aby dzieci miło i słodko wspominały pobyt w „Krówkarence”, jako mikołajkowy prezent otrzymały kuferki z własnoręcznie pakowanymi słodkościami.
Mikołajkowy Biwak Harcerski
W piątek 1 grudnia 2017 r. o godzinie 16 drużyna harcerska działająca w naszej szkole udała się ze śpiewem na ustach w kierunku Szkoły Podstawowej w Żupawie. Umundurowani z plecakami, śpiworami, karimatami oraz smakołykami szli z radością bo wiedzieli, że czekają na nich uczniowie klas IV-VII i całonocny biwak. Spotkanie rozpoczęto od zapoznania się i wspólnej zabawy. Harcerze zaśpiewali kilka piosenek.
O godzinie 19 odwiedził nas ksiądz wikary Marek Tkacz, który przy blasku świec przeprowadził pogadankę na temat Świętego Andrzeja i wróżenia -czy można wierzyć we wróżby, horoskopy itp. Następnie opowiedział prawdziwą historię Świętego Mikołaja. Ten święty szczególnie zainteresował wszystkich w związku ze zbliżającymi się mikołajkami. Wywiązała się ciekawa dyskusja, wymiana poglądów. Ksiądz Marek podkreślił, że obdarowując innych prezentami naśladujemy dobroć Mikołaja a sami otrzymujemy w zamian wdzięczność, uśmiech i świadomość, że uczyniliśmy dobry uczynek.
Dyskoteka w Grębowie
W czwartek 30 listopada na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego i radnych Młodzieżowej Rady Gminy z Grębowa udaliśmy się na dyskotekę integracyjną do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grębowie. W imprezie brały udział klasy VII oraz II i III gimnazjum z naszej szkoły, oraz siódmoklasiści, gimnazjaliści i licealiści z Grębowa. Spotkanie miało charakter integracyjny. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci w murach grębowskiej szkoły. Miłym zaskoczeniem był poczęstunek przygotowany specjalnie dla nas przez Samorząd Uczniowski z Grębowa. Braliśmy udział w zabawach i wróżbach andrzejkowych. Przy dźwiękach muzyki miło i radośnie upływał czas wspólnej zabawy. Zawarliśmy nowe znajomości i przyjaźnie. Czas spędzony będziemy bardzo miło wspominać i nie możemy się doczekać kolejnych takich spotkań.
Zabawa Andrzejkowa
Andrzejki to czas wróżb i zabaw. Wykorzystaliśmy to w naszej szkole organizując w dniu 28 listopada dyskotekę. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Tego dnia można było poznać swoją przyszłość z kart, dłoni, magicznych serc, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego, a we wrózki wcieliły się uczennice klasy VII: Ola Duma, Kamila Jajko, Natalia Perłowska i Ola Dąbek. W czasie andrzejek był równiecz czas na zabawę taneczną. DJ MANIEK zadbał aby na naszej imprezie nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy.
Wyjazd do kina i Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu
Dnia 23 listopada 2017r uczniowie klasy VI naszej szkoły oraz uczniowie od IV do VII klasy Szkoły Podstawowej w Żupawie wspólnie wyjechali do Sandomierza. Pierwszym punktem zwiedzania był Dom Długosza w Sandomierzu. Został on zbudowany w 1476r. z fundacji Jana Długosza(stąd nazwa). Od 1937 roku mieści się w nim Muzeum Diecezjalne. Posiada ono bardzo cenne zbiory z zakresu malarstwa, rzeźby sakralnej, tkaniny, drobnej plastyki oraz elementów wystroju architektonicznego, jak również sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli, numizmatyki i archeologii.
LEKCJA MUZEALNA
Po największym na świecie Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym pozostało jedynie Muzeum Przemysłu Siarkowego - obiekt czynny od września 2013 roku. Znajduje się w dawnym spichlerzu dworskim należącym przed II Wojną Światową do rodziny Tarnowskich. Założycielem muzeum jest dr Adam Wójcik.
LEKCJA INFORMATYKI
W celu przybliżenia całej społeczności szkolnej sylwetki kandydata na patrona szkoły prof. Stanisława Pawłowskiego przygotowaliśmy prezentację multimedialną na temat kandydata, która została odtworzona i omówiona podczas lekcji informatyki w klasach III – VII oraz klasach gimnazjalnych. Lekcje odbyły się w pierwszej połowie listopada 2017 roku. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili losy kandydata, jako odkrywcy siarki w okolicach Tarnobrzega. Po prezentacji odbyła się dyskusja i wymiana informacji zasłyszanych od dziadków oraz pradziadków Zespół Nauczycieli
UROCZYSTA ZBIÓRKA HARCERSKA
W sobotę 11 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta zbiórka harcerska. Druhny i druhowie w Narodowe Święto Niepodległości pragnęli oddać cześć i pamięć wszystkim tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności. Spotkanie rozpoczęto od zaśpiewania hymnu Związku Harcerstwa Polskiego ,,Wszystko co nasze Polsce oddamy”. Następnie przeczytane zostały fragmenty książki pt:. ,,Kocham Polskę” o Józefie Piłsudskimi odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Harcerze po uważnym wysłuchaniu zostali podzieleni na cztery patrole, które miały za zadanie na czas w ciemnościach przy użyciu latarki odnaleźć umieszczone na korytarzach szkolnych kartki z zadaniami do rozwiązania. Wszystkie patrole wywiązały się z tego zadania bardzo dobrze i otrzymały gromkie brawa. Nagrodą był czas spędzony na zabawach co oczywiście wszyscy druhowie uwielbiają.
Święto Niepodległości w zerówce
10 listopada dzieci z klasy „0” uczestniczyły w zajęciach patriotycznych pt. „11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości .” Wychowankowie kształtowali postawę patriotyczną, rozwijali poczucie przynależności narodowej. Na początku zajęć dzieci odśpiewały hymn państwowy w pozycji na baczność i poznały jego znaczenie dla Polaków, zapoznały się ze słowami i melodią. Oglądały mapę Polski. Uczyły się na pamięć wiersza Władysława Bełzy „Katechizm małego dziecka” .
PASOWANIE NA UCZNIA
Pasowanie na ucznia w naszej szkole to bardzo ważna uroczystość w szkolnym kalendarzu imprez.
Dnia 09 listopada 2017 roku, 13 dzieci z klasy pierwszej, której wychowawczynią jest p. Mariola Sawa, przyjęto do grona społeczności uczniowskiej. Do tej uroczystości dzieci przygotowywały się od pierwszych dni nauki szkolnej pod czujnym okiem swojej wychowawczyni. Zapoznały się ze swoimi prawami oraz obowiązkami, poznały szkolne życie, reguły zachowania w klasie i w szkole. W odświętnie udekorowanej sali zebrali się zaproszeni goście: dyrektor szkoły - pan mgr. Zdzisław Duma, rodzice pierwszoklasistów, przedstawiciele starszych uczniów oraz uczniowie kl.II i kl.III wraz z wychowawcami: panią Elżbietą Urbaniak i panem Jarosławem Chmielowcem.
I Marsz – „Światło Pamięci”
W październiku bieżącego roku na terenie szkoły odbyła się zbiórka zniczy. Akcja prowadzona była pod hasłem „Światło Pamięci” i zakończyła się sukcesem. Dzięki dobrej współpracy wszystkich szkolnych organizacji udało się zebrać ponad 116 zniczy. Część z nich zapłonęła na grobach przed Dniem Wszystkich Świętych, kiedy to wychowawcy wraz ze swoimi uczniami nawiedzali groby żołnierzy i bliskich na cmentarzu parafialnym w Stalach.
Naszym pragnieniem było, aby „Światło Pamięci” zapłonęło na grobie żołnierzy z czasów I Wojny Światowej i na grobie Nieznanego Żołnierza, przed świętem Niepodległości. Ci bohaterowie, przecież, o nią walczyli i tak bardzo jej pragnęli. Grób poległych żołnierzy w czasie I Wojny Światowej znajduje się w środku lasu Rokity – jednej z dzielnic Stalów.
W środę, dn. 8 listopada 2017 roku zorganizowaliśmy I Przemarsz ze „Światłem Pamięci” na wcześniej wspomniane groby. Rozpoczęliśmy go o godz. 15:15 przed szkołą. Maszerowaliśmy ulicami Stalów trzymając w dłoniach zapalone znicze – „Światło Pamięci” o poległych bohaterach.
Występ dla rodziców w zerówce
26 października 2017 r. grupa sześciolatków przedstawiła montaż słowno-muzyczny dla swoich rodziców, a 27 października dla młodszej grupy przedszkolnej o tematyce jesiennej pt. „Co nam niesie Pani Jesień”. Jesień jest przecież barwami bogata, a ileż kryje w sobie skarbów. W czasie zajęć dzieci dostrzegały piękno jesiennej przyrody, wyrażając je w wierszach i piosenkach. Bogaciły słownictwo, wspólnie przygotowały rekwizyty. Podczas nauki wierszy rozwijały pamięć, dykcję i artykulację. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach muzycznych i wokalno-tanecznych przy piosenkach: „Malowała jesień”, „Jesienny kujawiaczek”, „W kasztanowym mieście” „Jabłka”, „Ogórek wąsaty”. Jednocześnie rozwijały zainteresowania muzyczne.
WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY
25 października z inicjatywy rodziców, wychowawcy p. Teresy Panek, ks. Marka Tkacza uczniowie klasy III gimnazjum odbyli pielgrzymkę autokarową do Częstochowy na Jasną Górę. Celem wyjazdu był udział młodzieży we Mszy Świętej oraz powierzenie wszystkich spraw Matce Bożej-Królowej Polski.
"Bieg po zdrowie"
18 października 2017 r. nasi uczniowie z klasy V
i VI SP wzięli udział w imprezie plenerowej pod nazwą „Bieg po zdrowie”. Bieg odbył się na stadionie w Grębowie. Wzięli w niej udział uczniowie wszystkich szkół z terenu Gminy Grębów. Dyrekcja Zespołu Szkół w Grębowie jako główny organizator imprezy, zadbała o jej prawidłowy przebieg i bezpieczeństwo oraz służbę medyczną. Gratulujemy wszystkim uczestnikom biegu i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Zapraszamy na naukę pływania!
Pływanie to dyscyplina sportu dla każdego człowieka, bez względu na wiek i jest jednym z ważniejszych obszarów wychowania fizycznego dzieci i młodzieży. Naukę pływania można rozpocząć w dowolnym momencie i nigdy nie jest na to za późno. Jednak im wcześniej to zrobimy tym lepiej, ponieważ szybciej pozbędziemy się lęku przed wodą i łatwiej opanujemy samą technikę pływania.
Pływanie jest formą aktywności ruchowej, która oddziałuje na cały organizm człowieka, zapobiega schorzeniom, poprawia stan zdrowia, odpręża, relaksuje.
Jednak najważniejszą sprawą jest to, że umiejętność pływania zapewnia bezpieczne przebywanie i korzystanie z wszelkiego rodzaju kąpielisk i basenów.
Nauka Pływania w Zespole Szkół w Stalach
W roku szkolnym 2017/2018 zajęcia rozpoczęły się w październiku. Pierwszy raz na basen pojechaliśmy 06.10.2017 roku. Zajęcia odbywają się w każdy piątek. Wyjeżdżamy spod budynku szkoły o godz. 1330, a wracamy o godz. 16:00. Tak, jak w poprzednich latach korzystamy z pływalni krytej Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie. W zajęciach maksymalnie może uczestniczyć 45 uczniów (w trzech grupach po 15 osób każda). Uczniowie wyjeżdżający na basen wnoszą opłatę w wysokości 3 zł (opłata instruktora za prowadzenie zajęć). Koszty związane z wejściem na basen i dojazdem pokrywa Urząd Gminy w Grębowie.
PAMIĘĆ O ZMARŁYCH
Jest taki dzień w roku...
Kiedy refleksja w serce się wkrada,
deszczowy zazwyczaj i zimny...
dzień...1-ego listopada.
To taki czas zadumy,
modlitwy nad zmarłych duszami.
Choć ICH już nie ma wśród nas...
kochamy nadal, więc pamiętamy…
Dzień Edukacji Narodowej
Za cierpliwość nieprzebraną,
za poprawianie naszych błędów,
za to, że dzwonek jest co rano,
że z nas też kiedyś ludzie będą.
Obok tych szczerych podziękowań
składamy życzenia:
niech nie zabraknie Wam nigdy zdrowia,
niech szkoła w dom się wspólny zmienia.
„Podziel się dobrym posiłkiem” - 2017
Blisko 100 kilogramów żywności zebrali wolontariusze naszej szkoły podczas ogólnopolskiej akcji „Podziel się dobrym posiłkiem”. W akcji wzięło udział 8 wolontariuszy należących do Szkolnego Klubu Wolontariusza i 8 nauczycieli, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem zbiórki.
Sesja Młodzieżowej Rady Gminy w Stalach
Dnia 06 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się trzecia sesja Młodzieżowej Rady Gminy Grębów III kadencji. Młodzi Radni i zaproszeni goście, gościli w naszej szkole po raz pierwszy. Obrady Sesji przebiegały sprawnie i rzeczowo. Przyjęto cztery uchwały do realizacji jeszcze w roku bieżącym.
OGNISKO NA POWITANIE JESIENI
W piękny, bardzo słoneczny wrześniowy dzień, uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią i grupą rodziców spotkali się przy klasowym ognisku. Na dzieci oprócz pałaszowania pieczonych pyszności, czekało wiele gier i zabaw ruchowych, zachęcających uczniów do podjęcia pozytywnej rywalizacji oraz lepszego poznania i zintegrowania się jako grupa klasowa. Wspólnie spędzony czas sprawił uczniom wiele radości i wyzwolił w nich pokłady energii tak, iż nawet powrót do szkoły odbył się bez żalu i z piosenką na ustach: „Hej ho, do szkoły by się szło !”
FANI SIATKÓWKI NIE ZAWIEDLI
W piątkowy wieczór 22 września liczna grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. Teresy Panek i p. Jolanty Walskiej wzięła udział w oficjalnej prezentacji drużyny Asseco Resovii przed sezonem 2017/2018. Uroczystość odbyła się w Galerii Rzeszów, która od pięciu lat wspiera rzeszowską drużynę. Wydarzenie miało charakter multimedialnego show z elementami tańca, muzyki i efektów specjalnych. Nie brakło także konkursów i pamiątkowych nagród dla kibiców. W roli gościa specjalnego i prowadzącego wystąpił Maciej Musiał, aktor występujący w serialu „Rodzinka.pl” oraz gospodarz programu rozrywkowego „The Voice of Poland”. Nowością były multimedialne quizy i zabawy przygotowane przez siatkarzy. Imprezę uświetniły cheerleaderki z zespołu Fragolin. Po oficjalnej części z fanami w blasku fleszy siatkarze i młody aktor rozdawali swoje zdjęcia z autografami i robili sobie popularne „selfie”. Wyjazd na spotkanie z siatkarzami Resovi dostarczył nam wiele emocji i wrażeń. Już z niecierpliwością czekamy na mecze sezonu 2017/2018.
OGNISKO INTEGRACYJNE
Korzystając z przepięknej, słonecznej pogody, uczniowie klas IV a i IV b wraz z wychowawcami p. Jolantą Walską i p. Anetą Paterek dnia 13 września opuścili szkolne mury, aby nacieszyć się swoim towarzystwem na łonie natury przy wspólnym ognisku. Atrakcją były gry i zabawy, podczas których uczniowie świetnie się bawili rywalizując ze sobą w zawodach sportowych. Dziewczęta grały w dwa ognie, chłopcy w piłkę nożną. Podczas pieczenia kiełbasek, nie zabrakło również śpiewu i interesujących rozmów. Spędzony razem czas upłynął nam bardzo miło i sympatycznie. Był to też czas sprzyjający kształtowaniu pozytywnych relacji w grupie i z wychowawcą.
ROZPOCZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY
W dniu 4 września 2017 roku w Zespole Szkół w Stalach odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2017/18. Po mszy świętej uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrali się w sali gimnastycznej. Klasa V wraz z wychowawczynią p. Bożeną Łakomą przygotowała część artystyczną, w której nie zabrakło wspomnień z wakacji w postaci wierszy i piosenek. Wszyscy zebrani otrzymali życzenia powodzenia i wytrwałości w realizowaniu swoich celów w nadchodzącym roku szkolnym.Następnie uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli tradycyjnie powitał dyrektor szkoły pan mgr Zdzisław Duma, otwierając tym samym nowy etap w życiu szkoły – kolejny rok szkolny 2017/2018.